bugün

yolda göreceğiniz kadınlarının 10'da dokuzunun başı kapalı ve daracık kot pantolonlar giydiğini göreceğiniz enteresan bir yer.
istanbul'un raylı sistem açısından en gelişmiş ilçesi.
merkezi otoyollara en uzak yerinde olan istanbul ilçesi.
tramvayın son durağıdır. tramvay güngören gibi bağcılar'ın içinden geçmez ama orada son bulur.
welcome to cehennem.
bağcılar istanbulun champselysee si dir...

bağcılar yer yüzündeki cennettir..

bağcılar anlatılmaz, yaşanır..
üzerinden uçakla bile geçmemek için gerekirse balıkesir e inerim. öyle iğrenç bir yer.
Keşmekeş, ölüm tehlikesi, var olma ihtiyacı, kaybolma korkusu, yaşama sevinci, varlığı sorgulama gibi bir çok duygu düşünceyi aynı anda yaşatan istanbul ilçesi.
leş mühit.
bir güngören olmasa da severiz.
bitlislilerin istanbul'da en çok bulunduğu ilçedir.
görsel
şarkısı bile var: "burası bağcılar, welcome to cehennem!"
Buraya bir iş için gitmiştim. Güngören üzerinden e-5e ulaşana kadar neler çektim. Boğuluyorum zannettim. Bir tane boş yer, park , ağaç yok. Tüm binalar kaçak. Her seçim zamanında kat çıkıldı. Büyük bir depremde buraya girilemez bile
yaşayanların olduğu mezarlık.
s.kkolar s.kkosu istanbul ilçesi.
ilçe olduğu tarihten itibaren siyasal islamcı partilerin aralıksız yönettiği istanbul ilçesi. refah partisi ve ak parti yönetti belediyesini buranın sürekli. hatta refahtan ilk belediye başkanı olan kişi sonradan ak partiden milletvekili oldu. (ilçe halkı büyük oranda hizmete göre değil ideolojiye göre oy veriyor.)

siyasal islamcıların kurduğu şehir modeli diyorum o yüzden ben bağcılara. yani tıklım tıklım, sıkışık, şehir planı olmayan, yaşam standartı diplerde olan, insanlara ait yaşam alanları; parklar çok sınırlı olan, sosyal hayatın çok dar olduğu bir yer.

buranın gençleri gezmek için chp'nin yönettiği bakırköy'e giderler. çünkü bakırköy buraya göre newyork gibi kalmaktadır.

kaderimizi belirleyen şey sandıkta attığımız oylardır. bağcılar halkı hala ideolojik oy vermeye devam ederse gerçek hizmeti daha çok beklemeye devam eder.
Ne kadar sıkışık, park bahçe olmadığının ispatı havadan Bağcılar resmi:

görsel
Dipdibe tuğla yığınları adına ev dedikleri. Nefes alabilecek yeşile, parka hasret. insan kaybolmaktan korkuyor her manada...
insanına, bina stoğuna, kendine has sözde kültürüne ne ihtiyacımız olduğu hakkında hiç bir fikrim yok.
(bkz: welcome to cehennem)

Nerede hırsızı, arsızı, gaspçısı, delisi, şizofreni, hapçısı varsa buraya toplanmış olan ilçe. Dedemler burada oturuyor ve kaçmak istiyor.
eğer ki yolunuz istanbul'a düşer de nerede olduğunuzu bilemezsiniz ve kanal d ile cnn türk kanallarını da bünyesinde barındıran demirören medya binası karşınıza çıkarsa bilin ki bu ilçedesiniz.
Ordan benim gibi birinin çıkması mucize olabilir.
Sanıldığı kadar tehlikeli olmayan yer. Güngören’e yakın kısmı için konuşuyorum.
Mahalle mahalle değerlendirmek lazım. En azından doğu görevi için büyük bir lüks bağcılar. Sevdim burayı gerçekten inanamıyorum. swh.
insanların eğitim profili yerlerde ama. Muhatap olmak zorunda kaldığımız çoğu insan ilkokul- ortaokul mezunu ya da okuma yazması yok. Olması için herhangi bir gayretleri de yok..
4 yıl önce bahçelievler'den yürüdüğüm ilçe.