bugün

1 mayıs 09' da piyasaya sürülecek, xbox 360, ps3 ve pc oyunu. unreal engine 3 motoruyla yapılmış olup, batman in joker i arkham asylum a tıkıp, joker'in tuzağına düşmesiyle başlar.
batman belediyesi tarafından hakkında dava açılacaktır.
traileri şuradan izlenebilen eidos yapımı sıkı oyun.

http://www.youtube.com/watch?v=OMvsqSAd-D8

ilginç bir not: oyunda joker'i star wars serilerinde luke skywalker'ı canlandıran mark hamill seslendiriyor.
izlediğim videolar karşısında dehşete düştüğüm adeta ağzımın suyunu akıtan ve şaptoyu tekrar ziyaret etmemi gerektiren oyundur.
(bkz: adamı yir doymaz)
adamı hasta eden birtakım bugları olmasa harika bir oyun olmuştur. oynanabilirlik, grafikler falan çok sağlam tekrar tekrar oynanabilir.
görüntü kalitesinin ağzımı açık bıraktığı, henüz dün başladığım oyun. oyunun başlangıcında batman jokeri yakalamış, hapse tıkmaya götürüyor. lakin kıllanıyor, "jokeri böyle kolayca yakalamış olmam hiç hoşuma gitmedi" diyor ve haklı çıkıyor akabinde. joker'in firarıyla başlayan andan itibaren başlıyoruz onun peşine düşmeye. bu sırada karşımıza joker'in saldığı yaratıklar ve yandaşları çıkıveriyor.

oynanabilirlik açısından rahat bir oyun. farenin sol tuşuna tıklayarak kombolar yapıyoruz ve elemanları yere indiriyoruz. sonra detective mod olayı var, bu modun tuşuna basınca ekrana insan gözüyle değil, son teknolojik bir analizörün gözüyle bakıyor batman. ondan sonra herkesin göremediği şeyleri görmeye başlıyoruz. uçmalar falan başlıyor.

ikinci günkü izlenimim itibariyle oldukça güzel bir oyun. batman severlerin kaçırmaması gerektiği kesin lakin oldukça sıkı bir işletim sistemi özellikleri istiyor oyun haberiniz ola.
spiderman oyun dünyasının fifa'sı ise batman pes'tir. dövüş sahneleri bana bunu anlattı.
batman serisinin en son çıkan video oyunu.

kendi görüşlerimi kısaca belirtmek gerekirse;
bu zamana bu türde pek çok süper kahraman oyunu oynadım fakat hepsi sıradan ve çocukça gelmişti. ama batman öyle değil. gerek hikayesi gerek grafikleriyle belirli bir yaşa hitap ediyor. batman'ı bana sevdiren oyun olmuştur.
ilk bölümde joker'ı tutuklayıp akıl hastanesine ile cezaevi karışımı olan (arkham asylum)'a götürüyoruz. buradan joker çevik bir hareketle güvenlikçilerin elinden kurtuluyor ve peşine düşüyoruz. grafikler on numara. özellikle yağmurlu havalarda güzel bir sisteminiz var ise çok güzel bir görüntü alıyorsunuz. ve sözlük son sözlerim için sözü joker'e bırakıyorum;
http://img34.imageshack.u...ppingpcbmgame2009091y.jpg

8/10
Minimum Sistem gereksinimleri:
işletim sistemi: Windows XP/Vista
işlemci: Pentium 4 @ 3 GHz/AMD Athlon64 3000+
Bellek: 1 GB
HDD: 9 GB Free
Ekran kartı: 256 (nVidia GeForce 6600/ATI Radeon X1300)
Ses kartı: DirectX Compatible
DirectX: 9.0c
Keyboard & Mouse
DVD Rom Drive
Önerilen Sistem Gereksinimleri:
işletim sistemi: Windows XP/Vista
işlemci: Pentium D @ 3 GHz/AMD Athlon64 X2 3800+
Bellek: 2 GB
HDD: 9 GB Free
Ekran kartı: 512 MB (nVidia GeForce 7900 GT)
Ses kartı: DirectX Compatible
DirectX: 9.0c or 10
Keyboard & Mouse
DVD Rom Drive

Hatta demosu da burda:
http://cdn2.netops.eidosi...ylum/BMDemo_installer.exe
tek kelime muhteşem oyun. unreal 3 motoru çok güzel kullanılmış, grafikler gayet iyi physx siz bile. seslendirme aşmış oyunda. jokerin seslendirmesi mark hammil tarafından yapılmış ki kendisi yardırmış. oynanabilirliği üst düzey. max payne tarzı rüyalar renk katmış oyuna. adettendir puan verelim 10/10
tek kelimeyle olmuş oyundur kendisi. Batman begins ve batman dark knight filmleri bile bu oyunun yanında solda sıfır kalmıştır. Oyundaki joker abimizi gördükçe aslında Dark knighttaki jokerin ne tırt olduğunu anlayabilmekteyiz. Çizgi romana çok değer vermiş yapımcılar helal olsun.

ha teknik artılarına gelince, unreal enginein az sistemli buna rağmen ileri düzey grafikleri memnun eder adamı.

helal olsun unreal enginei kodlayanlara.
eidos yapımı, gerek grafikleri, gerek oynanışı, gerek ses/müzikleri açısından olmuş, oturmuş oyundur. hiçbir şey için olmasa bile joker için alınır oynanır.

kara şövalye'nin joker'i arkham'a getirip ayağının tozuyla onun tuzağına düşmesiyle başlar her şey. bir çok önemli batman karakteriyle karşılaşılabilir, riddler'ın bulmacalarıyla boğuşulabilir, ağız tadıyla kötü adam pataklanabilir.

yarı adventure, yarı beat'em up denebilir. ama kesinlikle sağlam bir oyun. henüz bitiremediğim için spoiler'lı spoiler'lı yazamıyorum, idare edin.
action-adventure tarzı oyunları ** seven bünyeler için kaçırılmayacak bir oyun. batman in kullandığı teknolojik aletler oyuna çok güzel bir şekilde serpiştirilmiş. ama oyunun en eğlenceli yerleri bence jokerin adamlarıyla olan kavga bölümleri. oyunun sonuna kadar o kadar çok kavga bölümü var ama batman in yaptığı hareketler tekrardan ibaret olmadığından bunlar hiç de sıkıcı değil. ayrıca birçok yerde direk gidip adamları dövmek bir işe yaramıyor, gizlice hareket edip, düşmanınızı arkadan veya tavandan sarkarak* etkisiz hale getirebiliyorsunuz ki özellikle bu tavandan sarkma hareketi çok başarılı olmuş.

umarım yakında batman'i gotham sokaklarında gezdirebileceğimiz, batmobile'i falan da kullanabileceğimiz bir devam oyunu da çıkarırlar.
şimdiye kadar çıkmış en iyi film,çizgi roman oyunu. adam pataklamak hiç bu kadar zevkli olmamıştı. bütün karekterler hakkında özgeçmiş bulundurması da cabası.
video - oyun geçisi harikadır. bir an bakarsınız, batman niye yürümüyor diye. sonra anlarsınız sizin yürütmeniz gerektiğini.

joker şekil olmuştur, tüm karakterler şekil olmuştur, ama joker hakikatende şekil olmuştur.
devamı kesinlikle beklenen belki de gelmiş geçmiş en iyi süper kahraman oyunu. tek bir mekanda ne kadar büyük olursa olsun gezişmek sıkıcı ama, ümidimiz şehri kapsayan bir oyun çıkarmaları yönünde.
az önce hikaye kısmını bitirmiş olmama rağmen* sadece yüzde 61'i bitmiş olan oyundur.
bugüne kadar yapılmış en baba süper kahraman oyunu. oynayın, oynattırın.
devam oyunu duyurulmuş, hatta videosu yayınlanmıştır.
çok övgü alan bir oyun. Ama çok saçma ve zevksiz bir oyun. Ayrıca filmleri gerçekçi bir yol izlerken bu oyunda devler falan var. Hikaye çok saçma oynanış zevksiz.
Kısacası aslında iyi bir oyun ama ben sevemedim hepsi bu.
orijinalinde de kopyasında da seculauncher 9000 sorunu veren oyun.
grafikleri muhteşem olan bir oyun. karakterler çok başarılı. batman seven herkesin oynamasını öneririm.

not: ancak benim save problemim var. oyundan her çıktığımda save yapamadığım için baştan başlamam gerekiyor. bo konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen bana yardımcı olabilirler mi mesaj atarak?
batman oyunları arasında en çok ses getiren oyundur. ayrıca 3d'ye uyumluluğu baya iyi olduğundan eğer imkan varsa 3d oynanması tavsiye edilir.

türünün en iyisi, çıktığı yılın da en iyi oyunudur!
7.5 dolara yılbaşına kadar steam den alınabilir.
http://cuteimage.bolumsonucanavari.com/uploads/340x_custom_1270930212380_harley-quinn-batman-arkham-asylum-character-artwork.jpg

bu ablanın çıktığı sahnelerde ekstra adrenalin pompalıyorum hep. bilinçaltıma gömdüğüm fantezilerime göz kırpıyor sanki. oyunun sonunda joker'ın gırtlağını kessem, bu hatunu da duvardan duvara vursam diyorum. *