bugün

bir zinciri oluşturan halka veya parçalardan her biri.
parkinson hastalıgı olanlarda,yemegini yemenin faydalı oldugu ve tedavi edici gücü oldugu söylenen bitki...
parkinson hastası insanların kullandığı ilaçlardaki önemli bir katkı maddesini oluşturan bitki
lafı gezeleyen kişilerin ağzından çıkarması gereken sebze.
(bkz: zeytinyağlı bakla)
(bkz: baklagiller)
(bkz: ağzındaki baklayı çıkarmak)
hatay'da yapılan ve bol zeytinyağıyla sunulan bir meze türü.
bir türü vardır ki yemeği pek bi sert olur.
(bkz: zincir)
idrar yollarini temizleme, Bobrek agrilarini dindirirme, Bobrek iltihaplarini giderme gibi ozellikleri olan, Bobrek kum ve taslarinin dusurulmesine yardimci olan bitkidir.
kurusunun ve yaşının yemeğinin yapıldığı ayrıca bir de taneli olarak yenebilen bir sebze.
(bkz: enginarlı bakla)
(bkz: otuzbeşe bakla)
en az bamya kadar kötü olan sebze.
cep telefonunda, bataryanın ne kadar dolu olup olmadığını belirtmek için kullanılan hede.

örn:'' daha iki baklası var, yarına yeter'' -bok yeter tabi-
iğrenç bir yemek çeşididir.
fava da bundan yapılmasına rağmen, yemeği ne kadar korkunç ise, mezesi o kadar lezizdir.
en basit pişirme şekli baklanın temizlendikten sonra haşlanması ve ardından üstüne samısaklı yoğurt dökülmesidir. hızlı ve pratik bir mezedir.
Bir çok insanın alerjisi olan ama yemelere doyulmayan hafif sarımsaklı yoğurtla muhteşem olan sebze..
50 sene öncesine dek bugün üstgeçitlerin, viyadüklerin ve gecekonduların işgal ettiği hilal semtinde dünyanın en güzel, en güzel bakla ve enginarları yetişirmiş. özellikle yahudiler çerez gibi taze bakla yerlermiş çiğ çiğ. geçmiş zaman olur ki hayali cihan değermiş.

not : hilal semti izmir'de efendim. bostanları ile çook eski zamanın istanbul yedikulesine denktir.
doğanın en güzel ürünlerinden biridir. idrar da söktürücü etkisi bulunmaktadır. aşığım aşık; fotoğrafını bile ekledim durup durup bakıyorum:

görsel

(şu güzelliğe, şu lezzete, şu estetik vücut hatlarına bakın)
taze fasulyeye göre acı bir tadı vardır ve sert olur; yine de sağlık açısından tüketilmelidir.
taze ve iç bakla olmak üzere iki çeşidi mevcuttur. Al birini vur ötekinedir benim için. Ancak taze olanı yemzsende zarar etmez ama iç bakla öylemi. Kendisinden yapılmış fava adı verilen yemek yüzünden bütün bir gece ya kimin ayağı kokuyor bu evde diye av köpeği modunda dolaşır ve sonunda masadaki favadan geldiğini anlayıp dumur olursunuz. evlerden uzak yani.
tazesinden nefret edip tanelisine bayılanlar vakidir.
zeytinyağlı tayfasının kraliçesi.

tek handikapı sarımsaklı yoğurt olmadan olamaz.

yanına da bi duble rakı koyarsın... böyle bir şey yok!..

(sonra türkler niye şişman?)