1. 1.
  büyük marketlerle rekabet konusunda elinde tek silah olarak veresiye vermek kalan mahalle esnafı.
  3 ... pedaliza
 2. 2.
  süper marketlerin türemesi ile bir bir yok olan mahalle bakkaları anlayışının şehitleri.
  3 ... trda
 3. 3.
  yüce atalarımızdan birinin söylediğine göre aylak olunca yumurtalıklarını tartan,kapitalizme karşı son direnişlerini vermekte olan ama daima gönlümüzde yaşayacak,ufacık bir yerde herşeyi müşterisine sunan minik alışveriş kurumları.
  2 ... elendil
 4. 4.
  bakkallar, resmi tatil gunlerinde aciktir. marketler gece on da kapanirken bakkallar kapanmaz ve marketlere gore daha erken acilirlar. ufak tefek alis verisler bakkaldan yapilir. bakkal tum mahalleyi tanir. bakkal iyi insandir.
  2 ... painkiller
 5. 5.
  bakkaldan tüm mahalle hakkında çeşitli bilgiler alınabilir,dedikodu yapılabilir.
  örneğin:
  soru:kazım karısı ile boşanmış doğru mu?
  cevap:hayır ama 3 gündür ayşe yok,annesinin yanına gitmiş.
  3 ... trda
 6. 6.
  zihinlerin cok gerilerinde kalmıs eski mahalleyi ve sokakta da oynanabilen oyunları anımsatabilen imge. kapitalizme ve sermaye baskısına dayanamayıp bir bir kapanan ve yerini insanları kampanyalarla, sok indirimlerle insanları kandıran ve sahte gülüslü sarısın kasiyerleri barındıran hipermarketlere bırakan yer.

  eskilerde kalmıs tozlu bir imaj. zira artık eski bakkalın mavi önlüklü tonton sahibinin veresiye defteri kadar eski taburesine oturduğu yerde sisman, kravatlı sermayedar gururla dikilmekte ve iscilerine bağırmaktadır. mütevazi ısıklar, yerli markalar ve basma entarili teyzelerin yerini kocaman neonlar, pahalı markalar ve boyalı burjuva tanrıcaları almıstır. artık o kapı üstüne sıralanan renk renk toplar, cipsler ve oluklu mukavva üzerine yerlestirilmis tozlu deterjanlar da yoktur. tonton amca sarküterinin arkasında cizik cizik olmus mermer doğramasında peynir kesmemekte, salamlar en ince sekilde doğranmamaktadır.

  onun yerine reyonlar arasına itinayla serpistirilmis tanıtım elemanları size zorla caylarını icirmeye calısmakta ve o los ama ılık havanın yerini spotlar almaktadır.

  tonton amca ve renkli sekerler icin bir damla gözyası maalesef akmaz zira kapital her gözü, her aynanın sırrını sökmektedir.
  3 ... sosyoklon
 7. 7.
  (bkz: bakkal defteri)
  1 ... the kene
 8. 8.
  + her zaman -cı amca olan kişidir. köylerde istina olarak -cı emmi de olabilir.
  + veresiye yoktur yazısı bulundurup , veresiye olmazsa aç kalacak -cı amcamızdır.
  + şeker isteyen cocukların zihninde , şekerden sonra canlanacak ikinci şeydir.
  + ekmek almanın en zevkli oldugu yer , ''amca yarın versem olur mu?'' sözünün bazen paradan daha geçerli oldugu mekandır.
  + supermarketlerde bulunmayan leblebi tozu , içinden envayi çeşit şey çıkan kutuların satıldığı bir yerdir.
  + bugünlerde devren satılıktır. üzer...
  ... aby
 9. 9.
  * emrah bakkal arasındaki repliklerin bir zatı
  -1 ... rackula
 10. 10.
  kıl oluyorum efendim.

  evet kıl oluyorum. para bütünletmek istersin, "bende bozuk para çok, kusura bakma" der.

  başka bi yerde bütünletirsin. ama ihtiyacından fazla bütünleşmiştir. on dakika sonra az önce uğradığın adama uğrarsın "abi valla hiç bozuk param yok" der.

  ne manyak bi meslek sektörüdür lan bu.
  1 -2 ... c2d