bugün

paragöz bakkal sloganı.bulaşıcı olup başka ticari yerlerde de uygulanmaktadır.veresiye için (bkz: veresiye)
parayı veren düdüğü çalar olayıdır.
artık mahalle bakkallarını da aşarak bölüm içerisindeki fotokopicilere de yayılmış olay.
üzerine pek çok maniler yazılmıştır pek çok dükkanın kasasının hemen üzerinde görülebilir bunlardan bir tane.
(bkz: isteme veresiye dost kalalim olesiye)
çoğu bakkal yazar ama gene de el mahkum göt gardiyan vermek zorunda kalırlar.Napsın adamlar milletten para çıkmıyorki.
-bakkal: abi bari sigarayı veresiye isteme ya
-müşteri: çok konuşma hadi vereceksen ver.
-bakkal: yok abi valla kurtarmıyor peşin veriyorum tekele parayı
-müşteri: banane o senin problemin kaçıyor muyuz aha evimiz şurası.
-bakkal: .....
-müşteri: amaaan vermessen verme bee ben de kredi kartıyla marketten alırım.
-bakkal: tamam abi kızma buyur marlboro muydu?

bu diyalogla karşılaşma olasılığınız yüksektir.
son zamanlarda, çiftçi ve çiftliklere yakın benzincilerde göze çarpan uyarı. vatan toprağını sürüp, bizi doyuran, ele - güne muhtaç etmeyen, bir zamanlar "efendidir" dediğimiz köylümüz, bugün gururunu kol altına alıp benzincilerden mazot benzin dilenme noktasına getirilmiştir. * *
bazı şeyler evrensel be aga! ortak bir dile, kültüre gerek yok onlar için.

tarık akan abimiz düştü aklıma hiç yoktan. eski bir filminde arabasına attığı turisten ablamızla olan dialogu ve etkili el hareketleri geliyor gözümün önüne:

- sen, ben var bu gece dodo!

tarık abim, gecesine turisteni misafir etti. deplasmana gelmiş hatun kişi memnuniyetle döndü memleketine.

"no credit tonight"!

pazar günkü trt'nin tırt westerninde, barda asılı bir tabela. barmen söz alıyor:

- üzgünüm john! patronun kesin talimatı var, bugün sana kredi açamam, içtiğini ödemek zorundasın.

tabi yer mi john! asılıyor altı patlarına ve tabladaki "no"yu kurşuna boğuyor ve ekliyor:

+ artık kredi de istemiyorum barmen, bu gece içtiklerimi yazamaayacaksın artık hesaba.

o john da nasıl şerefsiz bi insansa, ulan hadi ödemiyorsun bari gönül koymasınlar hesaba yazdır demi amırcık! neyse konu o değildi.

veresiye yok, lan hiç bir yerde. konu bu aslında ama bu da tırt bir konuymuş. yazmış bulunduk artık. millet günde ellişer, atmışar entry giriyor sinirden kendimi skiyorum. yaratıcılık başka bir şey aga.
(bkz: teklif etme veresiye dost kalalım ölesiye)
bakkallarda bir tablo ile ifade edilmeye çalışılan mesajdır.
tablo iki bölümden oluşur. birinde veresiye vermiş olan esnaf, dertli, tasalı, yamalı bir kılıkta başı elleri arasında kara kara düşünmektedir. diğer kısımda peşin veren esnaf tasvir edilir. ayak ayak üstüne atmış, yüzünde küstah bir gülümseme ile oturuyordur.
bunun resimle desteklemiş esnaf söylemidir. bir yanda bacak bacak üstüne atmış bir eleman (altında peşin satan yazan), diğer yanda perişan olmuş bir figür (altında veresiye satan yazıyor). hep 2*2=4 kabullenmesine ittiniz bizi, sonra neden ezberci oldunuz diyosunuz. (bkz: bırak heri)
görsel

Ekonomiyi bu terzi yönetsin iki seneye kalmaz düze çıkarız.
Sökük diktirmek zevk mi. Enuzubillah.
görsel
güncel Önemli Başlıklar