bugün

deli bakkal gelir akla asmalı mescit'in gülü idi.laz bakkal vardı bir de bakkalar iyidir ah bide para üstü yerine tipitip veya falım vermeseler.
bakıp kalmak fiilinden geldiği söylenen kelime .
defteriyle ünlü mahallemizin amcası...*
(bkz: mesut bakkal)
Mahallelerde köşe başlarını mesken tutmuşturlar.Gıda malzemeleri süpermarket tarzı yerlerde daha ucuza bulunduğundan günümüzde sadece sigara,ekmek gibi temel ihtiyaçları giderirler.
büyük marketlerden de ziyade, mini tansaş, migros şok, carrefour express vb. toptan fiyatına satan ve mahalle içlerinde rahatlıkla bulunan mini marketlerin varlığında en büyük darbeyi yemiş meslek grubudur, bakkalların maliyet olarak aldığı fiyat zaten bu marketlerin satış fiyatıdır zira. bu sebepten bakkallar ancak çok küçük bir kısmı tahsil edilebilecek veresiye ile alışveriş edilen, marketlerin kapanış saatinden sonra çok acil bir şey gerektiğinde alınan, geç saatte marketler kapalı iken kuruyemiş, tekel, vb. temin etmek için kulanılan yerler haline gelmiştir. fiyatların marketler aracılığı ile düştüğü doğru, fakat büyük ekonominin ve kontrolsüz kapitalizmin yok ettiği bir meslek grubudur.
yeni bir yerleşim alanında (genellikle kooperatif alanı) az parayla yatırım yapmak isteyen girişimcilerin gözde mesleği olan bakkallığı yapan kişi.
en yaygın olarak kullanılan ismi "bizim bakkal" dır.
çilekeş esnaf; sabahın köründen gecenin yarısına.. edebiyatı yapmayacağım, hayır.

şu tespitim var, yazıp çıkıyorum;
doğal komik çok bunların arasında.
müşteriyle sıklıkla çok kısa süreli ilişki kuruyor olmalarına bağlıyorum ben bunu bir yönüyle.

- abi iki ekmek
+ buyur
- sağol eyvallah

küt bitti!
şuncacık aralıkta ilişkiyi kurman gerekiyor.
bir bakkal olarak hız bekliyor hayat senden, acımıyor!
kesinlikle yonetmeyi beceremedigim dukkan turu. zamaninda dedem bir yere gitmis, kucuk bakkalimizi da kuzenimle bana emanet etmisti. o zamanlar kulahi 100 bin liradan cekirdek satiliyordu bakkalda, kulah yapilacak kagitlar da ozenle kesilmis, hazirlanmisti. mahallenin delilerinden biri bakkala girip cekirdek almak istedigini soyleyince aklimizda simsekler cakti:

der meister: ben bilmiyorum kulah yapmayi
kuzen: ben de bilmiyorum?
der meister: cekirdek satmiyoruz biz
neredeyse her yıl kocaman bir veresiye defterini yakan ve sosyal patlamalara engel supap vazifesi gören halk kahramanı dükkan sahibi.
ismini ilk kez duyabileceğiniz gsm operatörlerinin kontörlerini satan dükkanlar. "tursel" ve "vodofun" bunlardan bazılarıdır.*
her gün bakakaldığımız yer. *

(bkz: abovv espriye bak lan kacin kacin)
güzel insanlar tarafından yönetilen dükkan. (yönetilen? hey maşallah) insan kendisine bir bakkalı idol alır mı? ben alıyorum arkadaş. selami abi, bir gün gelecek sen de okuyacaksın bunları, teknoloji düşmanlığı bir yere kadar.
arapça kökenli imiş. baqqal'dan geliyor imiş.
(bkz: ekmek markası) verip çikolata aldığımız kutu gibi küçük dükkandır.
süpermarketler filan hiç bir zaman bakkalların yerini tutamaz bence.bakkala gittin mi enazından adamı tanıyorsundur muhabbet edersin,
ama süpermarket öylemi?
karşına somurtkan bir kasiyer geçer. borcunuz bu kadardır der ve sende parayı verirsin hiç bir aksiyon yoktur.

(bkz: en büyük bakkal bizim bakkal)
kendisinden bıktırmıştır beni.ne zaman gitsem bakkal kapalı oluyor.bir keresinde gittim yine kapalı,bu sefer sinirle çaldım kapıyı,koştu geldi heladan.hoş geldin ma belle heladan yeni çıktım da dedi ve ıslak olan ellerini üzerine sildi.tamam günahını almak istemiyorum belki yıkamıştır,kurulamamıştır,bilemiyorum.ama benim miğde bulandı bi kere.dedim ekmek alıcaktım ben.elledi ekmeği o elle.ömrümden ömür gitti.birden nasıl söylediğimi anlayamadığım o yalan döküldü ağzımdan."beyaz ekmek değil ama kepekli yok mu?"yok dedi biz de bulunmaz.gülerek dedim tamam o zaman fırına gidiyim en iyisi...
(bkz: junior market)
(bkz: herkesle muhabbet kurmaya çalışan yeni bakkal)
sıcacık bir adettir bakkal. türkiye genelinde 200000 kadar varmış. türkiye'nin bakkallarına eski parayla 1 katrilyon borcu var imiş.

(bkz: durmak yok yola devam)
kimisi kapaktan çıkan 1 litre bedava kolayı vermek istemeyendir. elimizde yok der dolaba bakarsınız vardır, burdan mı aldın der, aylık sayımız doldu der, der oğlu der. surat ekşitip bahaneleri dizer ve uyuz olup çıkarsınız dışarı. esnaflık dediğin insanlıkla bağlantılı bir şeydir.
yok olmaya yüz tutmuş bir meslek, büyük marketler 10 haneli mahallelerde bile bayi açıyor. E hal böyle olunca bakkallar da kepenk kapatıyor.
her sene, "okuyor musun yavrum? kaça geçtin?" diye soran** bir sahipten oluşan küçük oluşum.
herkesin marketlerin çoğalmasından dolayı kötü etkilendiklerini sandıkları meslek grubu. belki bunda göreceli haklılık payı olabilir ama marketlerin son yıllarda hepimize enjekte ettiği tüketim çılgınlığının etkileri bakkallara da fayda sağlamıştır. bundan 15-20 sene önce her yer bakkaldı ama kaç kişi kutu süt alıyordu, kutu meyva suyu diye bir şey var mıydı? şimdi çöpler kutularla ambalajlarla dolu. çünkü herkes her şeyi hazır tüketiyor. tabi ki bakkal da bundan faydalanıyor, pazar payındaki yüzdesi düşse de toplam kazancının acınacak hallerde olduğunu sanmıyorum.