bugün

baba kelimesini görünce bile içi sızlayan insanlar vardır. en kötüsü de baba hayattayken babasız kalmaktır.
Baba güvenilecek, omzuna başınızı yaslayacağınız tek erkektir. Çok üzgün olduğunuzu farkedip 'seni üzmeyecek tek erkek babandır' diyerek gözleri dolan yüce gönüllü insandır. 'Uyuyarak geçen ömre yazık' sözünü sık dile getirendir.sürekli destekleyendir.izin istendiğinde o günkü ruh halime bağlı, o gün gelsin düşünürüz diyendir. Toplantı esnasında aradığınızda gayet ciddi davranan sizin telefondaki şebekliklerinizin devam etmesi sonucunda telefonu yüzünüze kapatandır. * Anneye hala aşık olan adamdır. * Fizik anlamında yaşıtlarından genç görünen, sağlığına dikkat eden, spordan vazgeçmeyendir. Arkadaşlarınızla buluşacağınızda erkek sinek var mı? diye sorandır. Çocuklarının fikirlerini alan, akıl danışandır. Ona bir şey olacak korkusuyla ilkokulda okul çıkışı sürekli yanına giden, öleceksek beraber ölelim mantığını yaşatan adamdır. Bazen sinirlenip sonra kendini affettirmeye çalışandır. Meyve tabağı hazırlayıp getirendir. Lisede dershaneye geç kaldığınız bir günde,normalde nerde olduğunu bilmeyen ama sizi düşündüğünden çekmecede çorap arayıp bulan giymeniz için getirendir. Hasta olduğunuzda reçeteyi hemen yazandır. Beğenmediği kıyafetlerinizi silgi bezi yapmakla tehdit edendir. Sizi takdir edendir. Sosyal sorumluluk anlamında güzel işler yapandır. Her daim yanımızda olmasını dilediğim insandır. iYi Ki VAR.
evde kumanda her daim onun elinde olan şahıs, öyle ki bizim kumanda babamı görür görmez kucağına atlar, tut beni tut diye. iyi ki vardır ama babalar. istediği bi kumanda olsun, bütün çin fabrikalarını yatırırım ayaklarına.
(bkz: baba akü yok)
+ prostat şüphesiyle doktora gidendir.

+ prostat olmadığına sevinendir.

+ doktorun alaturka yerine klozet kullan tavsiyesine anlamsız gözlerle bakandır.

+ klozet kullanmaya başlamış kişidir.

+ "lan ha alaturka ha klozet ne farkı var aminiyum" diyendir.

+ klozete de ayakta işediği tespit edilendir.

+ candır.
ilk aşktır.
çocukluğumda kahramanım, büyüdükçe sırdaşım olmuş canımın ta içidir.
kişiye yıllarca bakıp büyüten, hastalanınca çok üzülen, kişinin vefatına kadar başında kalmasını istediği kişidir. bazen insanın babası yanında olsun, başka bir şey istemez. kısacası babamız bizim her şeyimizdir.
güven demek.
önemli sorumlulukları olan çocuğu ve karısı olan yetişkin erkeklere baba denir. (bkz: baba kıymeti).
bir kadın için hayatta görebileceği en güzel şey çocuğunun babası ile yavrusunu oyun oynarken gördüğü andır.

baba bir evin çatısıdır, gölgesi yetendir.

baba kendisinden asla vazgeçilemeyendir.

babamız bizim her şeyimizdir.
kendi tabiriyle fes' in sohbet zırzopundan slm yazarak girdiği muhabbeti by diye sonlandıran insandır. ne yapayım, o da iki binler gençliğini böyle anlamış, böyle yapıyor sohbetini imha mı edeyim adamcağızı?
Bazılarının ne olduğunu bilmediği bazılarının ise kredi kartı ya da para olarak gördüğü canlıdır.
cok sey yazdim ve sildim. ne olursa olsun o bir babadir, özeldir. dünyada neler neler vardir. bugüne kadar sahip cikmistir, bütün küfürlere, tatsizliklara, beddualara, sorumsuzluguna göz yummak gerekir. üzerimizde hakki vardir. seviyor muyum ? hayir, hem de hic. cok öfkeliyim, seytan dürtüyor, hakaret edesim var yasananı düsündükce ama öyle ya da böyle bu babaya nankörlüktür. lakin sunu demeden olmaz, haksiz yere beddua etmesi yok mu! insanlar yaslandikca cocuklasirmis, ama masumlasmazlar.
keske beni sevseydin be baba. oysa ben ömrüm boyunca sen belli etmesen de, kendimi buna inandirmistim. bana öyle olmadigini ispatlayali bugünle birlikte bir hafta dört gün oldu, hic konusmadim. bundan sonra sana baba da demeyecegim. dert olmaz degil mi ? nede olsa sende yavrum, cocugum, kizim demedin hic, en azindan isin düsmediginde. kücük emrah gibi olacak ama, tanimadigim bir amca bana kizim dediginde ona karsi hemen bir sempati beslerdim. ah, cok sükür bugünlere jonathan. annem melek gibi, ama o da mutsuz iste. ahh sınanma dünyası, sıkalım dişimizi bebek.
babam gel kır o aptalın boynuzlarını. beni bırakmak neymiş görsün.

--

her şeyimi uğruna ben boş yere mi verdimmm??

seni benn ellerin olasın diye mi sevdim??

--
sevgi , aşk , bağlılık , sadakat , mutluluk , güven , manevi ve madi destek hayatın sana sunabileceği bütün güzel duyguların bir bedende toplanmış halidir ''baba'' dır.
insanın içini ürperten bir kudreti vardır babaların..
çekincelerin korkuların hep o ne der üzerine kuruludur çocukken.
büyüdüğün zaman anlarsın korkulacak bir şey olmadığını...
bir gün usulca çekip gider hayatından
ve sen sıcacık ellerini özlersin..
yavrum bir bardak su verir misin? diye başlayan cümlenin ardından gelecek o cümlededir hep kulağın..
güzel kızım bugün neler yaptın gel anlat bakayım..
saatlerce konuşursun onunla. bazen gurur duyan gözlerle bakar.
için ısınır, sarılıp kocaman öpersin yanaklarından..
bıyıklarındaki bira köpüklerine bakıp kahkahayı basarsın bazen..
sıcacıktır gözleri..
sonra seni boyununda gezdirdiği maçlar gelir aklına.
şampiyon olalım sana kocaman bir beşiktaş bayrağı alacağım der..
onlarca beşiktaş forması alır seni mutlu etmek için.
her maçta bir tanesini giyelim der.
kışın en soğuğunda bile sıcacıktır elleri.her zaman ısıtabilir seni.
ve o ellerin seni hiç bir zaman bırakmayacağını hep bilirsin içinde bir yerlerde.
bunun içindir belki sadece küçük parmağını sıkıca tutman.
sen bıraksan da o bırakamaz hiç elini..

gözlerimi kapattığım her an yanımdasın yorgun demokrat..
ve ben yaşadıkça hep daha fazla özleyeceğim seni..
nefret dolusu bir lağım çukurudur. kiminin var kiminin yok... olanlar şanslıdır, belkide düştüğünde onu yerden kaldıracak bir babası olmayanlardır şanslılar. onlar hayatı anlarlar hayatı anlamış bir babayı değil.

çocuğunu yetiştirir, babasına benzesin diye ama genelde ters teper, adalet kavramının siyah beyaz dengesinden midir bilinmez. parası vardır, sana bakarak sevgini satın alabileceğini sanır ama beceremez . karşısında çocuğu değil kendini görmek ister bu can tatlısı şey. öğretmez, benimsetir.

not: bir sofistin sözleridir aldırmayın
bir kıza bir erkeği sevmeyi öğreten adamdır. birini sevmeyi ilk babanızı severken öğrenirsiniz. hem korkar, hem saygı duyar, hem seversiniz. candır can.
dişi bireylerin hayatındaki en önemli rolü taşıyan kişidir gözümde.
iyi, kötü, sevecen, soğuk, korkutucu, canayakın, destekleyici, köstek olucu, geniş, sığ, nasıl olursa olsun, kadının hayatına bir şekil vermiştir. üstelik nasıl bir baba olursa olsun, o hayatın iyi yönlerinin mimarıdır.
çok mu sert, hiç destek olmadı mı, sevgisini göstermedi mi; kadın buna rağmen iyi bir yerlere gelmeye çalışır, bu yüzden aradığı erkek sevgisini gösteren bir erkek olur, kendisini korumayı, kendine güvenmeyi bir şekilde tüm olumsuzluklara rağmen öğrenmiştir.
destekleyici mi, sevgisini her zaman gösterdi mi; evet, bu kadın için hayat kesinlikle daha kolay olmuştur, ama çizdiğin yolun sonucu yine aynıdır bana göre.
çocukken, akşamın 8' inde eve dönendir. sebebiyse, yavrularına rahat bir gelecek hazırlama telaşıdır büyük adamın. kalp krizi geçirmiştir ama yine de yılmaz, kısa sürede toparlanıp çalışmaya, mücadele vermeye devam eder. sözlerinde öyle şeyler saklıdır ki... dünyanın bütün kütüphaneleri dolaşılsa bile bulunamayacak bilgi hazineleri sunar.
hiç batmayan bir güneştir, yuvasının üzerinde. asla batmasın.
tanrıya inanmamın tek sebebi olan varlık.
hayallerin, özlemin, sevginin, saygının, korkunun, birleştiği kelime. varlığıma mana yükleyen, özlemine bile doyamadığım, kokusunu her an iliklerimde hissettiğim; yüceliğini, koruyuculuğunu, varlığıyla verdiği desteği sonradan öğrendiğim, son nefesi rahat alması için kendimi feda edebileceğim, ona sarılmaya bile cesaret edemediğim, heybetiyle, oturuşuyla, efendiliğiyle; benim her şeyim.
babam.
içerik bulunamadı.
değeri hayattayken bilinmesi gereken insan.