bugün

(bkz: vitamin deposu)
müthiş bir tatlıdır. hastasıyım.
kuru fasulye koyulmaz. nohut koyulmaz. nar koyulmaz. elma kesinlikle koyulmaz. üstüne hiçbir şey serpilmez.

malzemeyi tamamlamakta zorluk çekenler bir çay kaşığı kadar bal koyabilirler zira arı, o balı toplamak için yüzlerce çiçek gezmiştir.

geleneksel bir aşurede buğday, fıstık, fındık, incir, kayısı, ceviz, kuru üzüm, kuş üzümü, badem, tuz ve şeker bulunur. bunların üzerine eklenecek bal, her türlü eksiği kapatacaktır.

nar ve elma bile bir nevi kabul edilebilirken bu güzel tatlıya kuru fasulye ve nohut koyanlar net bir biçimde vatana ihanetten yargılanmalıdır.
(bkz: olsa da yesek)
Üzerine nar değil de antep fıstığı tozu koyunca daha da efsane olan müthiş tatlıdır.
Hala ısrarla tatlı denilen yemek

Ağbi tatlının içinde nohut buğdayın işi ne..
Aşure vakitleri içime ister istemez mutluluk geliyor. Burda komşuluk ölmemiş dedirtiyor. Birbirine aşure dağıtan insanlar bitmedi daha. Bende kalkıyım size ikram edeyim madem ağzımız tatlansın.
Hala gelmeyendir.

Artık ev ev gezip biz mi istiyoruz acaba?
eskiden insanların ev ev gezip dağıttığı tatlıdır.artık o adet de yok.
(img:#2071483)
Bu sene de aşure yedik elhamdülillah. Yapanların keselerine, hanelerine bereket olsun inşaallah.
zalımsınız zalımmm.
(img:#2071484)
Bu hali daha güzel görünüyor tabi. *
En Nefret ettiğim tatli aslında
Aga tatlının içinde nohut olur mu..
görsel
Aşure Tanrıça Asherah ile alakalı bir konu. Eski zamanlarda incil ve Tevratta bir kadın Tanrıça varmış. Ancak zamanla çıkartılmış. Güçlü bir Tanrıça. Denizlerin ve ağaçların Tanrıçası. Bizi yaratan aynı zamanda şekil veren Tanrıça. Kek, kurabiye yapan Tanrıça. Göklerin ve Yerin de Kraliçesi. Nedense bana Demeteri anımsatıyor. iyi ve anaç bir Tanrıça. Aynı zamanda insanları da seviyor. Muhtemelen hayat ağacı bilinç idi. Aşure ayı işte Tanrıça Asherah'a kutsanmış bayramdır. Çoğu kişi bilmez. Aşure demek Tanrıça Asherah demek.
Ben aşuremi yaptım dağıttım.
Allah kabul etsin.
Amin.
Aşure dağıtan teyzelere, Allah kabul etsin.
Allah razı olsun Teyzeciğim denir.
Eskiden kurban kesenlerin yaptıkları tatlı. Simdi kurban kesen kesmeyen kimse yapmıyor herkes zorlugundan üseniyor. Bakliyatları aksamdan ısla, ayrı ayrı pisir kuru meyvelerle kaynat sekerini kıvamını ayarla derken epey zahmetli tabi. Biraz ondan biraz bundan derken koca bir tencere aşure oluyor. Her sene yapar koca bir tencereyi günde 3 ögün yerim. Bu sene de malzemelerimi aldım bakalım. Nasip olursa yaparım yarın öbür gün.
Gözüm kulağım kapıda bir tas aşure bekliyorum.. vallahi yapabileceğimi bilsem bir kazan yapacağım da işte kendime güvenim yok bu konuda bir de içerisine bissuru şey giriyor ya kötü olurda ziyan edersem diye bir türlü yapamıyorum.
Az evvel yine gaza gelip bir koca tencere yaptığım tatlımsı şey.
herkesin yaptığı ama bir sevaba girmek için benimle paylaşmadığı güzelim tatlıdır. almayın mazlumun ahını göz hakkı var be ayıp.
Üzerine nar da serpiştirilmişse tadından yenmez.
genellikle muharrem ayında yapılan bir tatlı.
görsel
çeşit çeşit baklagil, kuruyemiş, meyveyle yapılan zengin bir tatlı.
muharrem ayında aşure pişirmek ve dağıtmak aslında -ne güzel- alevi sünni birlikte yaşattığımız bir gelenek olmasına rağmen insanlar yine yolları ayırmanın bir yolunu buluyor.
aşure arapça "on" demek. aleviler muharrem ayının tam onunda pişiriyor. sünnilerse özellikle onunda pişirmemeye dikkat ediyor ve muharrem ayının diğer günlerinde pişirmenin daha iyi olduğunu düşünüyor.