1. 1.
  üzerinde mu uygarlığına ait bir koloninin yaşadığına inanılan mitolojik batık kıta ve uygarlık
  3 ... verbascum
 2. 2.
  bir itj bukem sarkisidir ayni zamanda
  1 ... glosoli
 3. 3.
  david gibbins'in altın kitaplar tarafından basılan romanının adı.
  1 ... robert langdon
 4. 4.
  ilk seferinde batmış kıtadır
  3 ... karga
 5. 5.
  Sular altında kaldığı söylenen efsanevi ada Atlantis de insanoğlunun en fazla merak ettiği ve bulunması için araştırmacıların çalışma yaptığı en önemli kayıplardan biri olarak dikkat çekiyor.

  ispanya'nın güney sahilleri, Girit Adası yakınları, Konya, Kıbrıs ile Suriye arasında Akdeniz'in derinleri gibi birçok değişik bölgede olduğu ileri sürülen medeniyetin izlerini bulmak için yapılan çalışmalar bıkmadan sürdürülüyor.

  Bugün birçok insanın varlığına inandığı Atlantis'ten ilk bahseden ise ünlü düşünür Eflatun.... Kaynak olarak Atinalı Solon'u gösteren Eflatun'a göre Atlantis, Cebelitarık Boğazı'nın batısında, Libya'dan daha büyük bir ülke. Eflatun'dan günümüze kadar gelen bilgilere göre, Batı Avrupa ile Libya'yı ezip geçen Atlantis orduları, Atinalıların gösterdiği direnç karşısında gerilemek zorunda kalır ve şiddetli bir deprem sonunda da MÖ 9600'de, bir gece içinde sular altında kalır.
  2 ... aby
 6. 6.
  martin mystere çizgiromanlarına tay yayınları tarafından yayımlandığı yıllarda verilen isim
  2 ... roknorinto
 7. 7.
  eski çağlarda, o döneme göre çağın ilersinde medeniyete sahip olarak rivayet edilen akdeniz civarında olduğu sanılan kayıp deniz şehri.*bununla ilgili romanlar filmler coktur efem.
  http://www.bilinmeyen.com/news.php?id=49
  1 ... jagatai
 8. 8.
  istanbul universitesinin derslere katılmayan edebiyat fakultesi ogrencilerinin vize,final oncesi bulusma noktası.her bolumun olmasada bazı bolumlerin fazlsıyla isine yarayabiliyor.derslere katılanlarda belki isime yarayan bir sey cıkar diye goz atmakdan alıkoyamazlar kendilerini.cantayın yanında ust katta yeri.
  2 ... ancientmariner
 9. 9.
  (bkz: waterland)
  ... aksak tirtil
 10. 10.
  national geographic e göre yeri çok büyük ihtimalle egede volkanik patlamalarla yarısı sular altında kalan bir yunan adası olarak lanse edilen ada.
  2 ... kidd