1. 1.
  çek yazar yaroslav haşek tarafından savaşa karşı yazılmış gelmiş geçmiş en alaycı roman.
  4 ... jikase
 2. 2.
  bizde de su an can yayınları tarafından basılmakta olan roman.
  1 ... jikase
 3. 3.
  can yayınları tarafından ülkemizde yıllar sonra 2 cilt halinde basılan, çek jaroslav hasek imzalı savaş konulu roman.
  1 ... krmyrdsn
 4. 4.
  ironik bir dille ; saf bir köpek bakıcısının askerde yaşadıklarından doğru, anti-militarizmin, anti-milliyetçiliğin vurgulandığı, papazlar özelinden dinin sorgulandığı, günümüz dünyasında yaşananlara denk düşmesiyle de tekrar , tekrar okunulması gereken bir baş yapıttır .
  4 ... ozican
 5. 5.
  can yayınlarının yanında bir adet de kazık verdiği iki ciltlik muhteşem kitap.* * *
  3 ... grejuva
 6. 6.
  rahip otto katz gibi muhtesem bir karakteri barindiran ( svayki tegmen lukasa kumarda kaybetmisti hani)mizahi elestirinin nasil oldugunu cok iyi gosteren svayk in budalaca hikayeleri ile renklenen bir klasiktir . ne yazik ki hasek alkol yuzunden merhumlar safina gectiginden kelli yarim bir eserdir . fakat yarim olmasi bile ne zaman okunsa insanin yuzunde gulucukler acar.
  orn cumleler ;
  evet ben sepet kafali bir budalayim.
  hasmetlü ve devletlü kayzerimiz.

  not: can yayinlarini falan bosverin zeyyat ozalparslan cevirisinden okumaya bakin.
  1 ... mulayim
 7. 7.
  "kesin türklerin işidir!" *
  ... suzergecer
 8. 8.
  genco erkal'ın bir zamanlar sahnelediği oyun.
  1 ... akustikcinayet
 9. 9.
  antalya devlet tiyatrosunda, çocuk oyunu kategorisinde sahnelenmesine rağmen daha çok orta yaştan rağbet görmüş senaryo ironik ve muhteşem kitap.bir rivayete göre inek şaban fikri aslan asker svayk'ın Türkçe versiyonu olarak ortaya atılmış.bütün oyuncuların svayk ın her yolculuğunda toplanıp yok yok yok yok istemiyoruz repliğiyle, muhteşem dekoru ile akıllarda yer etmiştir.on kaplan gücündedir.*
  1 ... yosun
 10. 10.
  Subjektif olduğu için silinecek entry yazayım dedim tam üstüne basmışım ayağımı bir kaldırdım, baktım muz kabuğu değil, aslan asker svayk. kitabı okumadım, okudum da başkasına okudum, yani dışımdan, yani hikaye anlatır gibi, ama dümdüzdüm, sesime ahenk katmaya çalışsam , virgülde yarım es yapıp, noktada tamamlasam da sözcüklerdi sadece , bağlantı kuramadım, hasta yatağında bedeni çürümeye direnemeyen birisiydi okuduğum, severdi kitap okumayı, ama gözleri açılamadığı belki de ellerine ağır geldiği için parçalanmış cildi ben okudum. ne anladım acı, ne anladım bir daha elime alamam o kitabı.
  9 ... invinoveritas