1. 1.
  Prag'a 2,5 saat uzaklıkta dağların arasındaki bir vadide kurulmuş kaplıcalar şehri.Sonbaharda giderseniz* dağın eteklerinden vadiye inerken kendinizi cennette hissedersiniz.
  Şehire araba ile girmek yasak olduğundan şehrin dışındaki garajdan içine yalnızca 1 otobüs ile sefer yapılıyor ve her yere yürüyerek gidiliyor.Buradaki sıcak suları insanlar yıkanmak için değil içmek* için kullanıyor.Bünyesi alışık olmayanlara tavsiye etmem ishal** yapar.
  3 ... gamze
 2. 2.
  Masal gibi bir şehir. Çoğu kaplıca oteli olan binaları rengarenk pastalar gibi durmaktadır. Zamanında Atatürk, Karl Marx, Antonin Dvorak çeşitli süreler bu şehirde kalmışlar.
  2 ... fibonacci
 3. 3.
  bu sene 42.si düzenlenen, avrupa'nın hatırı sayılır film festivallerinden
  karlovy vary film festivali ile adını duyuran şehir.
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=226645
  1 ... meister writer
 4. 4.
  ilkbaharda giderseniz yaza ve sonbahara hazırlık sebebiyle bolca inşaat göreceğiniz mekan. çok güzel ve çok küçük bir yer, biraz hayattan kopuk ama doğası inanılmaz.
  ... africa
 5. 5.
  bildiğimiz kaplıca kültürüyle alakası olmayan şehirdir. sokaklarda çeklere has porselen küçük demliklerle pipo içer gibi kaplıca suyu içen şık hanımefendiler ve kibar beyefendiler dolaşır. çek yazar jaroslav hasek'in ünlü kahramanı aslan asker şvayk kuklası fotoğraf çektirmek için sokakta sizi bekler.
  2 ... kalliope
 6. 6.
  atatürk ve sigmund freud'un konakladığı bir otel bulunan şehir. becherovka'nın en ucuza alınabileceği şehirdir. çok küçük olmasına rağmen yemyeşil doğası, el değmemiş tarihi binaları ve mimarisi insanı cezbeder. prag'a gidiş dönüşde yolda çeklerin ünlü birası krusovice'nin fabrikasının önünde durulup bira içilebilir. atatürk'ün kaldığı otelin dış cephesine asılan ve herkesçe görülebilen bir tabelada "türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu kemal atatürk 1918 tarihinde otelimizde konaklamıştır" yazmaktadır ki tüyleri diken diken eder. ayrıca otelin içinde atatürk'ün kaldığı oda temsili eşyalarla sergilenmektedir.
  ... antonchigurh
 7. 7.
  prag'a gidip buraya da uğrayacak olanlar dövizlerini karlovy varyde bozdurabilir. zira daha karlidir.
  -1 ... gilgamesh
 8. 8.
  özel araçla prag'dan 1.5-2 saatte ulaşılan pasta ev diye tabir edilen masalsı evlerin, masal gibi şehri. insanları maalesef turistleri pek sevmez, soğuk ve itici davranırlar "siz de nerden çıktınız" der gibi. dağın eteklerinden kente inen yollarda kar ve güneşin harika ışık oyunlarını izlersiniz. rus mafyasının pek sevdiği bir kenttir, burda birçok rus zengininin evi bulunur, küçük bir de özel uçaklar için uygun kapasiteli havalimanı bulunur. kış sporları düzenlenen bir şehirdir. şöyle bir anımla da unutulmaz olmuştur. dönüşte arabayla yavaş yavaş giderken bir anda yolumuzun üstünde henüz ölmüş bir geyik bulduk. insan hayatında geyiği bu şekilde önünde ölmüş görünce ne yapacağını bilemiyor. bagaja atalım diye düşündüm sonra başımızı durup dururken av kanunu polis vb. ile belaya sokmayalım diye vazgeçtik.
  1 ... budapest express
 9. 9.
  Kükürtlü sıcak suların aktığı çeşmeler vardır ama bu su dişleri sararttığından pipo benzeri bir bardaktan içerler.

  karlovy vary
  1 ... stajiyer
 10. 10.
  atatürk' ün 1918 yılında 28 gün süre ile tedavi amaçlı kaldığı karlsbad plaza adlı otelin bulunduğu, tarihi dokusu korunun binaları ile dikkat çeken ve kaynak suları ile ünlü çek cumhuriyeti' nin şirin kenti. maalesef karlsbad oteli zamanında satışa çıkarıldığında, türkiye' deki saygıdeğer sermaye sahiplerimiz yatırıma uygun görmeyerek oteli satın almamış ve ruslar tarafından satın alınmıştır. otelin içinde atatürk' ün kaldığı odada artık eşyaları sergilenmiyor; ancak otelin dışındaki tabelada ismi yer almaya devam ediyor. burası aynı zamanda atatürk' ün cumhuriyet hayallerini şekillendirdiği yerdir. kendi el yazısıyla m. kemal atatürk' ün karlsbad hatıraları adıyla kitaplaştırılan anı defteri de ayrıca okunabilir, keyiflidir.
  1 ... klimanjaro