bugün

Annemde yaşadığı bazı olumsuzluklara (anneannemin aşırı yaşlılığa bağlı aşırı unutkanlık yüzünden birkaç kez ölümcül kazalardan dönmesi, alkolik dayımın geçirdiği felç sonucu zaten çok yerinde olmayan zihin sağlığının iyice bozulması) bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlık.

Ben de yakalanacağım bu gidişle. Yaşadığım kafes hayatından da, üniversitemden de nefret eder oldum.
Yillarca sinir hastasiyim diyenlerin yaşadiği hastalik.
kaygı bozukluğu anlamına gelen bir kelimedir.
ruhsal bir hastalıktır.
benim biraz olan hastalık. önceden aşırı derecede çoktu. insan içine çıkmaya korkuyordum ancak gene de çıkıyordum fakat şimdi iyiyim.
Durup dururken ortaya çıkıp hayatı zehir eden hastalık.
görsel
(bkz: kaygı bozukluğu)
Bir dönem bende de bu hastalıktan vardı sürekli bir şey olacakmış korkusuyla insanı tetikte bekletir. Bende tremor ve uykusuzluk şeklinde gözlenmişti.
O olmasa sınavlardan yüksek not alamazdım dile kolay sadece 3 saat uyuyordum. yine de az dozu karar hastalıklardandır.
Çok kötü. Beyninizde 50.000 farklı senaryo. Sırf uykuya dalacağınızda bile ya yangın çıkacaktır ya deprem olacaktır ya eve hırsız girecektir ya da korktuğunuz böcek eve girmiş sizi kemirecektir. Tabi sırf bunları düşünmüyorsunuz; Bunları tamamen senaryolaştırıyorsunuz kafanızda; Depremin boyutunu, yangında itfaiyenin sizi nasıl kurtarabileceğini ya da nasıl can vereceğinizi...
e kork, kork kardeşim kork!

altına sıçana kadar kork.

ne var yani, öl hatta kazık mı çakacan bu dünyaya?
sorun var, sorunlar ve sorular ardından
kaçamıyor insan aklında kurduklarından bir an
ya değilse sandığım gibi, ya daha da kötüyse sandığımdan
sorun var bulamadığımdan

anksiyeteyi en iyi anlatan bu birkaç satırdır aslında.
zaman zaman gelip gidiyor bende yani yok sanırım.
10 yıllık bir ruh hastası olarak, teşhis alan yazarları iyileşme çabalarımla bilgilendirebilirim.
insanoğlunun karanlık tarafıdır. Herkeste zaman zaman ortaya çıkabilir. Çok normaldir. Ama kimse bunu dışarıya anlatmaz.
Anlatanlar psikoloğa götürülür. Ve toplumda sorunlu gözüyle bakılır.
Şu hastanelerdeki psikiyatrist hanımefendi / beyefendiler var ya,
Hani derdinizi anlatırken size tepeden bakıp hafif bir tebessümle sizi izliyorlar...
Heh işte onlar da, o koltuğa oturup doktor olmak için sınavlara çalışırken ne anksiyete krizleri geçirdiler!
AAhhh Bir bilseniz...
Mesela Şehir hastanesinde görevli yeni mezun psikiyatrist bayan bir arkadaş var. Nişanlısından ayrıldı, ruh sağlığı fena bozuk. Eminim kendisi evinde ağlaya ağlaya krizler geçiriyor.
Ama sabah hastaneye gidip işe başlayınca maskeyi takıyor:
+ anlatın bakalım. Sizi dinliyorum.
Moduna giriyor.

Yani Dışarıdan çok elit görülen herkeste de olabilir. Bana göre olmayan da yoktur.
Ama kimse yansıtmaz.
diğer bir adı, (bkz: kaygı bozukluğu) dur. her insanda belirli dönemlerde tetikleyici olaylarla ortaya çıkabilir. sürekli bir endişe ve korku hali ile kendini gösterir.
Psikiyatriste gidip ilaç alınırsa geçer.
Fazla üşengecim bunu hiç etkilemiyor...
Yine geldi lanet olası ya.
Aklı başında insanın yaşadığı duygu. Ölüm varken mutlu mesut yaşayan zaten hayvanla aynı zekadadır.