bugün

chp lideri kemal kılıçdaroğlu'nun yeni seçim vaadi.

http://www.guncelhaber.co...aile-sigortasi-543449.htm
devlet bakanı ali babacan'a göre "matematik hatası" yapıyorlar.
chp'nin yıllık 15 milyar lirayı bulacak olan nakit para yardımıdır. bu yardım projesi 70 lerde hazırlanmış ancak hayata geçememiş, akp ise şark kurnazlığı ile sadaka olarak bunu halka lanse etmiştir.

ancak bu projeye bok atma çabasında olan akapeliler gün itibariyle çökmüştür.
10 dakika önce habertürk'e aile sigortası projesine bok atmak için katılan ak partiden bir köle * * zaten bizim yıllık yardımlarımız 15 milyar lira civarında chp bizim yardımlarımızın formatını değiştirerek halka sunuyor chp'nin halka kattığı birşey yok demiştir.

bu proje ortaya çıktığından beri 15 milyar lirayı nereden bulacaksın diyen şakirtler vardır.

kısacası chp'nin bu sadaka kültürü içermeyen ve almanya'da fransa'da çalışan işçilerin çok iyi bildiği aile sigortası projesine akp bok atmaya çalışmaktadır.
chp'nin ilk defa laiklik,irticadan maada,nispeten bir proje ile seçime doğru ilerlediğini görüyoruz bu günlerde. bu projenin yaşlıya,çocuklara,engellilere vb... dair bir kısmına yardımın zaten var olması bana eski "tansaşa güveniyorum" reklamını hatırlattı. orada da her büyük marketin uyduğu standartları tek uygulayan tansaş gibi başarılı ama etik olmayan şekilde duyurmuşlardı. sigortanın bir kısmı da o misal. herneyse benim vurgulayacağım kısım bu olmadığı gibi, en az 19 milyar tl yeni kaynagın, kaynağı da değil. ssk yı zarar ettiren "kaynak kemal"'in makul bir cevabı olur elbet ilerde.

asıl mesele adalet meselesi. yardım miktarı,verilecek kişilerin tespiti, dürüstçe daimiyeti kısaca gelirin adil dağıtımı, kaynakların hortumlatılmadan, ekonomiyi sarsmadan sürdürülebilirliği... ifadelerimi sorularımla izah edersem hem daha iktisadi hem daha anlaşılır olur.

1)yoksulluk sınırını hangi kuruma göre tespit edeceksiniz? chp ye yakın sendikaların 3000 tl yoksulluk sınır tespitlerine bakarsak,hiç başlamayın bu projeye bütçe çökebilir.
2) gelirlerin tespitini nasıl yapacaksınız? kayıtsızlık had safhada. kuyumcu,doktor hademe kadar kazanıyorum dediği,antalyalının hakkarili kadar gelir beyan ettiği,kimsenin fiş kesmediği bir ülkede hakiki fakirleri gerçekten tespit edebilecek misiniz? bununla birlikte kişiler bu yardımlar için gelirlerini iyice belli etmeyip vergi kaçırmanın ve kayıt dışının artmasına dair tedbirleri nelerdir?
3)bu yüksek parayı alanların çalışmayarak,iktisadi faaliyetlerden geri durması ve çalışmanın bu kesim arasında hakir görülmesi nasıl engellenecek? çünkü şartlı vermeyeceğiz denilmektedir. yine bu sebeble kişilerin parayı tüketmeyip saklamaları,paranın ekonomiye çıkmaması ve işsizlik,üretim,talebe tesirleri nasıl engellenecektir?
4)ekranlarda her aileye yardım denilmesine rağmen, önemle vurgulanan aylık 1200 tl'nin sigorta şirketlerinin karınca duası maddeleri misali 6 çocuklu, 1 yaşlısı olan ve çocuklarından birinin %70 üzeri engelli olma şartı sürülmesi, bir komedi ve halkın seçim istismarı adına kandırılması size yakışmakta mıdır?
5)1200 olmasın da 1000 tl'yi hiç eğitimsiz,işe meyilsiz kişiye verdiğinizde 30-40 yılını eğitime adamış yaklaşık aynı maaşlı emekli öğretmenin adalet mi bu haykırışına ne diyeceksiniz?

benim ord payesi ihsan ettiğim hursit güneş bey ntv de demiş ki,"parayı kadına vereceğiz. kadının eli güçlenecek kocasından baskı görürse ayrılabilecek." zulüm gören ayrılsın elbet;ancak bu noktada kafama şu takılmadı değil. amaç aileyi yıkmak mı? baskı iddiası ile eşinden,hatta çocuklarından ayrılan kadına ispat zorunluluğu hiç bahsedilmemekte. aşkım bitti diyerek,yahut evlenip ayrılıp devleti istismar edenler nasıl engellenecek.(para erkeğe verilirse ondan da beklenir elbet,mesele delilin ibrazı)

son olarak ben daha genel başkanının referandumda oyunu takip edemeyenlerin tüm türkiye nin yoksulluk envanterini çıkartabilmesine ihtimal vermiyorum,inandırıcı değil tüm bu zikredilenler.yinede asıl mesele olan issizlik-yoksulluğu chp ağzından duymak da bir mesafedir,ileriye. iktidara yakışan bu önerilerle dalga geçmek değil,chp yi tebrik,teşvik etmek ve tüm yardımları bir merkezde toplayıp mükerrerliği engellemek,yardımları da mümkün olduğunca ziyadeleştirmek ki sayın kılıçdaroğlunu bir faydalı muhalefet dahi yapamadı diyerek göndermesinler.
(bkz: kemal kılıçdaroğlu/#11107632)
robin hood olan siyasetçilerimizin yine zenginden alıp kendi etiketini yapıştırıp düşük gelirli halka sunmayı vaad ettiği yeni kampanya ürünü. yine göl * yok, yine olta *yok, yine balık * yok. homini de gırtlak pufidi kandil tumba yatakçılığa özendirilen halkıma uyarı: biri aynî yardım yapar, diğeri nakdî yardım. hani nerde farkı?
Sadece seçim zamanı fukaranın kapğısına dökülen kömür, kurtlu mercimek alenen seçim rüşveti, sadaka ya da oy bedeli iken aile sigortası, sosyal devlet kavramının gereğinin yerine getirilmesidir.

http://www.chp.org.tr/wp-...uploads/ailesigortasi.pdf adresinden incelenebilecek olan proje, isveç, norveç gibi "sosyal devlet" kabul edilen ülkelerdeki sistemlere benzemektedir.
gelişmiş ülkelerde bulunan sistem.

hala "ssk'yı kılıçdaroğlu zarar ettirdi" söyleminde takılı kalan dünyadan bi haber arkadaşların bulunduğunu bize göstermiştir. daha bir fırın ekmeğe ihtiyacın var boş ver sen böyle şeyleri yavrucum.
nikahta keramet vardır deyip evlenirim.
hanımın bana verdiği harçlıklarlada doğan görünümlü şahin alırım.
yeni padişah kılıçdaroğludur.
genel müdürlüğüne kılıçdaroğlu gelirse batmaya mahkum olan bir sigortadır.
CHP istanbul Milletvekili Prof. Dr. Esfender Korkmaz' ın , " Halka balık dağıtmak yerine balık tutmayı öğretmemiz gerekir. " diyerek, çok güzel açıkladığı sigortadır.

CHP istanbul Milletvekili Prof. Dr. Esfender Korkmaz, bu projenin insanları tembelliğe iteceğini belirtiyor. Kemal Kılıçdaroğlu döneminde parti içi sorunların arttığını öne süren Korkmaz, üst yönetimde bir 'intibak' problemi yaşandığını, bunun da örgütü rahatsız ettiğini söylüyor. Ayrıca CHP'de etnik ve mezhepsel ayrımcılık yapıldığını ifade ediyor.
Cem uzan'ı aratmayan, chp genel başkanı kılıçtaroğlu'nun gereksiz seçim vaadi.
saçmalıktır. fakire 600 lira maaşmış. ee banada 600 lira zam yapsın o zaman.
tüm detayları şuradadır.

http://www.chp.org.tr/wp-...uploads/ailesigortasi.pdf
herkesin televizyonlarda izlediği 55 saniyelik reklamla "aaa güzelmiş lan" diyip chp sitesinde bulunan 48 sayfalık pdf belgesini okumamasından dolayı atıp tuttuğu aslında yeni bir şey söylemeyen "seçim vaadi".

2 kere okudum gözünüz korkmasın lan 48 sayfa ama çoğu resimli falan sıkılmıyorsunuz böyle sayın kılıçdaroğlu'nun sevecan sempatik yanakları sıkılası bir sürü fotoğrafı falan var, böyle renkli renkli diyagramlar falan var, boş sayfalar vs derken sıksan 20-25 sayfa bir şey.

gelelim içeriğine. sosyal devlet anlayışının altı bastırılarak çizilmiş. misal bir zamanlar sadaka kültürüne karşı çıkan, "insanlara balık vermeyin balık tutmayı öğretin" diyenler kasa ile balık vereceklerini vaad etmişler. şu anda günümüzde bazı ailelere nakit para yardımı yapılıyor ancak bunun şartları var. çocukların okula gitme şartı gibi. işte chp bu şartı kaldıracağını şartsız falan para vereceğini söylüyor. yani ünzile'nin kaç koyun edeceğini yine tartıştıracak bize, "baba beni okula gönder" lafını unutturur bu proje, "haydi kızlar okula" diyenler söylemekle kalır.

gelelim can alıcı herkesin konuştuğu her aileye 600-1250 tl arası yardım verileceği meselesine.

mümkün değil. eğer türkiye'nin altında bir petrol denizi yoksa mümkün değil bu şu anki kaynaklarla başarmak. zaten bu sebepten dolayı hiç bir şekilde kaynak belirtemiyor chp. işin asıl ilginci her yerde 600 tl'den başlayacağını söylerken yardımların kendi sitelerinde ki aile sigortası belgelerinde bunun 125 tl'den başlayacağını bildirmişler. -meraklı arkadaşlar için 29. sayfada- eee şimdi bunun adı nedir? sen her yerde bangır bangır 600'tl derken sitende 125 tl diyorsun. çünkü yarın bir gün ver dediklerinde biz sitemizde yazdık 125 tl diyecekler.

işte toplum uyutuluyor kandırılıyor diye gezinenlerin basın yayın yoluyla insanları nasıl kandırdığı da burada böyle görünüyor.

kısacası televizyon reklamlarında ki 55 saniyelik görüntülere, ecevit kasketli takarak yapılan halkçı(!) konuşmalara, bazı köşe yazarları ve billboardlara bakarak insanlarımız ve sözlükteki bazı yazarlarımız o vaadleri gerçek sanıyor ancak sadece yapmaları gereken chp'nin kendi sitesinde sunduğu belgeyi okumak. lan valla çok bir şey sürmüyor oku aklına yatarsa yine inan. en azından inanacağın şey hakkında bir fikrin olsun ki atılıp tutulmaya.

http://www.chp.org.tr/wp-...uploads/ailesigortasi.pdf
SADECE YANDAŞLARA YAPILAN KÖMÜR, BEYAZ EŞYA YARDIMIYLA TOPLUM BÖLÜCÜLÜĞÜNÜ DEĞiL, TOPLUMUN BÜTÜNÜNÜ KAPSAYACAK BiR SiSTEMDiR.
1971 yılında imzaladıgımın 9 sgorta dalından biri. Ülkemizde 40 yıldır diğer 8i uygulanmakta ( malulluk, yaslılık vs. ) yani bu CHPnin veya kemal kılıcdaroğlu ekıbının uydurdugu birşey değil. Dünyadaki tüm sosyal devlet tanımını kabul etmiş, eşit yurttaşlık mantalitesini kabullenmiş ülkelerin uyguladıgı ve kişiye yardım değil hak olarak verildiği bir sistemdir.
akepelilerin sadaka diye kötülemeye çalıştıkları gayet güzel düşünülmüş bir uygulama. derin derin anlatmaya gerek yok yukarıda tonla entari var anlatan.

not: aaaa makarna bitmiş evde dur en yakın akp seçim bürosuna gidip bi kaç paket makarna alayım da geleyim.
chp vaadiydi, yine sadece chp'li bir belediye olan maltepe belediyesi tarafından hayata geçirildi. keşke ülkenin genelinde uygulanan bir hizmet olsaydı. umarız bir gün olur. ancak, şu dönemde zor görünüyor. bu iş pafrti işi değil. sosyal devletten bahsedilip duruluyor. sosyal devlet dediğin bunları yapmalı işte.
gelişmiş birçok ülkede var bu sistem. e hani biz de gelişmiştik? türkiye'de bunu yapmaya gücü yeten tek adam ali kılıç mı? koskoca ülkede başka kimse yok mu? eleştirmeye gelince kimsenin dili susmuyor. onu bırak, iş yapan adamları da eleştirmeye kalkıyorlar. istese her belediye yapar da kim uğraşacak değil mi?
kılıçdaroğlu'nun vaadiydi. chp iktidar olup da gerçekleştiremedi belki ama yine chp'li bir belediye olan maltepe belediyesi'nde yürürlükte olan bir hizmet.
yoksul insanlar için büyük kolaylık sağlayacak sistem. özellikle toplumda bu kadar yoksul ve ihtiyaç sahibi varken. ancak, sanırım sadece maltepe belediyesi veriyor bu hizmeti. daha da yaygınlaşması gerekli.
sadece maltepe belediyesi değil, tüm belediyeler tarafından verilmesi gereken hizmet. maltepe'deki yoksullar en azından gün yüzü görüyor. e diğerleri?
uygulama güzel. ancak genele yayılmalı. sadece maltepe belediyesinin bu güzel hizmeti yapması yetmez. ibret alınmalı ve özellikle fakir halkın yoğun olduğu bölgelerde de yapılmalı.