bugün

an itibariyle ekonomiden sorumlu devlet bakani olan zat-ı muhterem .
an itibariyle teke tek programında konuk olan, işine hakim gözüken ekonomi bakanı...
1989 yılında ODTÜ endüstri mühendisliği bölümünden 4.00 üzerinden 4.00 ortalama ile üniversite birinciliğiyle mezun olan bakanımız
Türkiye'nin en değerli ekonomistlerin biri.Bielderberg toplantılarına davet edilip konuşma hakkı tanınan değerli adam.
kendileri de, yaptığı işler de takdire şayandır. çok zeki bir insandır. en genç bakanımızdır. *
Zamanında Akp hükümetine yakışmayacak kadar akıllı ve kibar bulunan ancak Oğluna yaptığı sünnet düğününde Arap şeyhlerini andıran tavırlar çizerek, "körle yatan şaşı kalkar." sözünün doğruluğunu bir kez daha kanıtlayan uyumlu bakan.
babacan bir şahsiyet. *
ekonomi gibi ciddi ve bence sıkıcı bir işle uğraşmasına rağmen gülümsemeyi hiç unutmayan bir insan ayrıca.
(bkz: ab)
(bkz: müzakere)
(bkz: baş müzakereci)
akp içindeki saygı duyduğum ender insanlardan biridir. onların arasında bozmaz kendisini inşallah...
şu anki ekonomiden sorumlu devlet bakanı'nın büyükbabası *
öğrenim hayatının başarılarla dolu olmasının bile çağcıl insan modeli yaratmayacağının kanıtlarından.
ted koleji mezunu, kolejin tam karşısındaki fotoğrafçıda, diğer ünlü ted'lilerle birlikte fotoğrafı bulunan ve onyedisinde de aynı gülümsemenin sahibi olan bakan.
seçimlerden (2007) sonra da görevine devam edecek olan, tartışmaya, polemiğe, ağız dalaşına girmeyen akıllı adam. 2007 seçimlerinden sonra başarısı artacaktır, stajyerlik dönemi olan ilk bakanlık dönemini kazasız belasız atlattığı için.
Dış basın tarafından ''Babycan'' olarak 'ti'ye alınan bakan.
gül'ün istifasının ardından yeni dış işleri bakanımız. *
kıskanılacak bir kariyere sahip -genç yaşında türkiye cumhuriyeti'nin ekonomiden sorumlu devlet bakanı olacak kadar hem de- kişi.

örnek insan.
ikidir mailimi kaile almayarak beni uzen bakanimiz.
ufak degisikliklerle ismi babacan ali ya da baba alican olabilecek insan.
cumhurbaşkanlığı için aday gösterilmesi halinde itiraz edenlerin çok azalmış olacağı milletvekili. tabi yaş ve konum itibariyle bunun imkanı olmamıştır, akp ye en uyumsuz insan. ve 2 dönem sonranın parti başkanı* ve başbakanı *.
dünkü piyasa dalgalanması hakkında "bunda daha ufak şeyler...daha büyük şoklar sürecin aksamasıyla gelebilir" diyerek anayasa mahkemesi kararına etki etmeye çalışırken, karşısındaki gazeteciden "sizin göreviniz, sorumlu devlet bakanı olarak her halükarda bu duruma engel olmak değil midir?" sorusunu duyamayan, kabinenin en kaymak gibi bakanı.
kabinenin yeni dışişleri bakanı olması muhtemel siyasetçi.
akp'DE ileriki dönemde ön plana çıkabilecek, başbakan olabilecek yetenekte ve zekadaki tek kişidir. başbakan olmak zeka gerektirir mi ondan da pek emin değilim ancak, öyle varsayarsak, zeka desen zeka, bilgi desen bilgi, eğitim desen eğitim (diplomasını hakikaten okuyarak almış en azından), hitabet desen nazik ve kendini dinleten bir üslup.

ama başbakan olamayabilir zira önceki başbakanlar gibi, popülist ve kitleleri gaz getirir tarzda konuşamıyor (belki de eğitimi, kültürü ve bilgi birikimi ona böyle yapmasını söylüyordur). meydanlara çıkıp, anası ölmüş buzağı gibi bağırmak belki de sadece ortadoğulu politikacılara özgüdür. ali babacan avrupa ekolünden bir diplomat izlenimi veriyor.
1967 yılında Ankara da doğdu. 1985 te TED Ankara Koleji ni birincilikle bitirdi. 1989 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü nden çok iyi derece ile mezun oldu.

1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak, A.B.D. ye gitti. 1990-1992 yılları arasında ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management da işletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. Yüksek lisans çalışmalarında, Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası iş idaresi dallarında uzmanlaştı.

1992-1994 yılları arasında, Amerika'da finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette * danışman olarak çalıştı. 1994-2002 yılları arasında Ankara'da ticaretle uğraştı.

2001 yılında AKP Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu.

Çok iyi derecede ingilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Üçlü koalisyona son veren seçimlerin gecesinde televizyona verdiği IMF ile ilişkilerin sonlanacağına dair demecine işlerlik kazandıramamıştır. Tersine daha çok neo-liberal politikaları destekler gözükmektedir. *
çok zeki ve çaliskan birisidir. amerika'dakiler dahil gittigi bütün okullari dereceyle bitirmistir. amerika'da ust duzey yöneticilere yaptigi danismanligi, ankara'ya döndükten sonrada devam ettirmistir. ankara'ya döndükten sonra bir süre melih gökçek'in de danismanligini yapmistir. lakin bügünkü bulundugu makama babasinin destegiyle gelmistir, zira hilmi babacan'in tarikat baglantilari çok kuvvetlidir.
ankara'daki 5 yildizli otellerden, birini (sanirim dedeman di) bayanlar için, digerini erkekler için kapatip muhtesem bir haremlik selamlik dügünle dünya evine girmis bakan.
güncel Önemli Başlıklar