bugün

an itibariyle ekonomiden sorumlu devlet bakani olan zat-ı muhterem .
an itibariyle teke tek programında konuk olan, işine hakim gözüken ekonomi bakanı...
1989 yılında ODTÜ endüstri mühendisliği bölümünden 4.00 üzerinden 4.00 ortalama ile üniversite birinciliğiyle mezun olan bakanımız
Türkiye'nin en değerli ekonomistlerin biri.Bielderberg toplantılarına davet edilip konuşma hakkı tanınan değerli adam.
kendileri de, yaptığı işler de takdire şayandır. çok zeki bir insandır. en genç bakanımızdır. *
Zamanında Akp hükümetine yakışmayacak kadar akıllı ve kibar bulunan ancak Oğluna yaptığı sünnet düğününde Arap şeyhlerini andıran tavırlar çizerek, "körle yatan şaşı kalkar." sözünün doğruluğunu bir kez daha kanıtlayan uyumlu bakan.
babacan bir şahsiyet. *
ekonomi gibi ciddi ve bence sıkıcı bir işle uğraşmasına rağmen gülümsemeyi hiç unutmayan bir insan ayrıca.
(bkz: ab)
(bkz: müzakere)
(bkz: baş müzakereci)
akp içindeki saygı duyduğum ender insanlardan biridir. onların arasında bozmaz kendisini inşallah...
şu anki ekonomiden sorumlu devlet bakanı'nın büyükbabası *
öğrenim hayatının başarılarla dolu olmasının bile çağcıl insan modeli yaratmayacağının kanıtlarından.
ted koleji mezunu, kolejin tam karşısındaki fotoğrafçıda, diğer ünlü ted'lilerle birlikte fotoğrafı bulunan ve onyedisinde de aynı gülümsemenin sahibi olan bakan.
seçimlerden (2007) sonra da görevine devam edecek olan, tartışmaya, polemiğe, ağız dalaşına girmeyen akıllı adam. 2007 seçimlerinden sonra başarısı artacaktır, stajyerlik dönemi olan ilk bakanlık dönemini kazasız belasız atlattığı için.
Dış basın tarafından ''Babycan'' olarak 'ti'ye alınan bakan.
gül'ün istifasının ardından yeni dış işleri bakanımız. *
kıskanılacak bir kariyere sahip -genç yaşında türkiye cumhuriyeti'nin ekonomiden sorumlu devlet bakanı olacak kadar hem de- kişi.

örnek insan.
ikidir mailimi kaile almayarak beni uzen bakanimiz.
ufak degisikliklerle ismi babacan ali ya da baba alican olabilecek insan.
cumhurbaşkanlığı için aday gösterilmesi halinde itiraz edenlerin çok azalmış olacağı milletvekili. tabi yaş ve konum itibariyle bunun imkanı olmamıştır, akp ye en uyumsuz insan. ve 2 dönem sonranın parti başkanı* ve başbakanı *.
dünkü piyasa dalgalanması hakkında "bunda daha ufak şeyler...daha büyük şoklar sürecin aksamasıyla gelebilir" diyerek anayasa mahkemesi kararına etki etmeye çalışırken, karşısındaki gazeteciden "sizin göreviniz, sorumlu devlet bakanı olarak her halükarda bu duruma engel olmak değil midir?" sorusunu duyamayan, kabinenin en kaymak gibi bakanı.
kabinenin yeni dışişleri bakanı olması muhtemel siyasetçi.
akp'DE ileriki dönemde ön plana çıkabilecek, başbakan olabilecek yetenekte ve zekadaki tek kişidir. başbakan olmak zeka gerektirir mi ondan da pek emin değilim ancak, öyle varsayarsak, zeka desen zeka, bilgi desen bilgi, eğitim desen eğitim (diplomasını hakikaten okuyarak almış en azından), hitabet desen nazik ve kendini dinleten bir üslup.

ama başbakan olamayabilir zira önceki başbakanlar gibi, popülist ve kitleleri gaz getirir tarzda konuşamıyor (belki de eğitimi, kültürü ve bilgi birikimi ona böyle yapmasını söylüyordur). meydanlara çıkıp, anası ölmüş buzağı gibi bağırmak belki de sadece ortadoğulu politikacılara özgüdür. ali babacan avrupa ekolünden bir diplomat izlenimi veriyor.
1967 yılında Ankara da doğdu. 1985 te TED Ankara Koleji ni birincilikle bitirdi. 1989 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü nden çok iyi derece ile mezun oldu.

1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak, A.B.D. ye gitti. 1990-1992 yılları arasında ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management da işletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. Yüksek lisans çalışmalarında, Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası iş idaresi dallarında uzmanlaştı.

1992-1994 yılları arasında, Amerika'da finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette * danışman olarak çalıştı. 1994-2002 yılları arasında Ankara'da ticaretle uğraştı.

2001 yılında AKP Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu.

Çok iyi derecede ingilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Üçlü koalisyona son veren seçimlerin gecesinde televizyona verdiği IMF ile ilişkilerin sonlanacağına dair demecine işlerlik kazandıramamıştır. Tersine daha çok neo-liberal politikaları destekler gözükmektedir. *
çok zeki ve çaliskan birisidir. amerika'dakiler dahil gittigi bütün okullari dereceyle bitirmistir. amerika'da ust duzey yöneticilere yaptigi danismanligi, ankara'ya döndükten sonrada devam ettirmistir. ankara'ya döndükten sonra bir süre melih gökçek'in de danismanligini yapmistir. lakin bügünkü bulundugu makama babasinin destegiyle gelmistir, zira hilmi babacan'in tarikat baglantilari çok kuvvetlidir.
ankara'daki 5 yildizli otellerden, birini (sanirim dedeman di) bayanlar için, digerini erkekler için kapatip muhtesem bir haremlik selamlik dügünle dünya evine girmis bakan.
akademik başarılarından mı yoksa başa gelenlerin fikirlerine uyum sağlamasında mıdır bilinmez genç yaşta önemli işler verilmiş kişi.
son bilderberg toplantısına katılmış bakan. kendisine genç yaşta önemli işler verilmesinin bu toplantılarla alakası yoktur.*
23.dönem ankara milletvekili.

(bkz: adalet ve kalkınma partisi)
http://www.milliyet.com.t...07/09/19/son/sontur16.asp

pkk saldırısında kuzenini kaybetmiş siyasi.
odtu ludur.
cumhuriyet tarihinin ilk türban eylemini * yapan hatice babacan'ın yeğeni; eskinin ekonomiden sorumlu devlet bakanı yeninin dışileri bakanı.
(bkz: erkut babacan/#2340967)
yetersiz olduğu için bir zamanlar avrupalılar tarafından hakkında şikayet gelen şahıs.
kendisi yurt dışında birinci sınıf okullarda öğrenci ve stajyerlik yapmıştır.
her iki dönemde de başbakanın vazgeçilmezi olmuş, görevi değişmemiştir..
herhalde yurtdışını, yabancı diplomat ve görevlileri,en önemlisi de raconu yeni yeni öğrenmeye başladığını falan düşünüp yine şans vermiştir..
doğrusu da budur, görevi çok kritik ve belki de en fazla sorumluluk isteyendir..
eşi türbanlıdır,iyi niyetli ve canayakın olarak bilinir..
bakan kuzeninin de torpil yapılmadan bitliste askerlik yapıp şehit olabileceğini gösteren şahıs.
bir akrabası çatışmada şehit olmuş bakandır.
301. maddeyle alakalı olarak ''Dünyaca bilinen bir madde artık, adeta marka oldu. Tıpkı kullandığımız 501 Levi's jeans gibi. 404 yapıştırıcı gibi.'' açıklamasını yapan siyasetçi.
abd temsilciler meclisi'nin ermeni meselesi ile ilgili alacağı karar hakkında, eğer tanıyan bir karar çıkarsa; "ilişkileri çok olumsuz etkileyeceğine kuşku yok. Bu, Türk toplumundaki Amerika algısını daha da bozacaktır. Hükümet olarak ne yapsak, bunun önüne geçemeyiz." açıklaması yapan -maalesef- dışişleri bakanı.

türk hükümeti'nin görevi, abd'yi halka şirin göstermek mi, yoksa bu halkın, bu ülkenin, bu devletin haklarını sonuna kadar savunmak mıdır?

gerçi pkk'yı abd'ye şikayet edecek olan bir başa sahip hükümetin, dış politikada basiretsiz olması, ezik olması, hiçbir halt yiyememesi gayet normal...
uslu ve çalışkan lise öğrencisi gibi görünen, dışişleri bakanlığı gibi deneyim, güngörmüşlük, teatrel yetenek isteyen bir mevkiye hiç yakışmayan "delikanlı". yahu bütün devletlerin dışişlerine bakıyorum, hepsi pokerci gibi kurnaz tipler, bu nasıl bir dışişleri bakanıdır anlaşılır şey değil.
pkk nın ateşkes ihtimali üzerine

"Ateşkes tabiri iki ülke arasında ya da düzenli ordular arasındaki ilişkilerle ilgili kullanılır. Burada bizim karşı karşıya olduğumuz problem bir terör problemidir. Sorunu çözmek için sorunu iyi tanımak gerekir. Burada problem terördür. Bir terörist organizasyonla, örgütle karşı karşıyayız ve kullanacağımız terminoloji terör karşısında kullanılacak terminoloji olmak zorundadır. Bu ortak anlayışla, terör anlayışıyla işe başlamazsak zaten netice almak da zordur"

diyen dışişleri bakanı. ülkemizin bağrının yandığı bir dönemde hala içimize su serpecek bir açıklama yapmamış politikacı. rte nin ingiltereden dönüşü, sonra da 5 kasımda abd ye gidişi ve dönüşü beklenecek galiba şimdi de.
abdullah gül'ün genc versiyonu geleceğin akp baskanı ve cumhurbaskanı.ayrıca şirin bi surat ifadesine sahip kişi.
http://www.yenicaggazetes...r/haberdetay.php?hit=2870
fatma babacan'ın babası.

(bkz: ayşe tatile çıksın)
(bkz: ayşe mi tatile çıkar fatma mı tatile çıkar bilmem)
odtü endüstri mühendisliği bölümünü 1700 kişi arasında 4.00 ile okul birincisi olarak bitiren 60. hükümetin dış işleri bakanı.
yalçın küçük tarafından, dışişleri bakanı yapılması, ancak müstemleke ülkelerinde olabilecek skandal bir görevlendirme olarak nitelenmiş kişi.
bende hicbir zaman güven uyandirmayan, aksine sürekli tokatlama dürtüsü doguran bir yüz ifadesine sahip insan. fevkalâde de antipatik buluyorum kendisini.
birilerinden korkuyormuş gibi konuşan, sert konuşmayı becermeyen, hitabet yeteneği sıfır olmakla beraber, dış politika konusunda gün be gün geriye gideceğimizin resmi olan kişi.

hemen her olayla ilgili "sayın başbakanla görüştük bu konuyu" şeklinde bir cümle sarf eder. tayyip'in gölgesinden çekinir...
hukumetin en genc bakani. basarilidir. zira cekemeyenler var.
türkiye'nin ne kadar etkin ve ilkeli bir dış politka izlediğinin, ispanya'da ispanya kralı tarafından tercüman sanılmasıyla (-ki çok komik bir görüntüdür kral elini sıkıp giderken babacan aym nat dı interpritaaa aym dı minıstaa aym dı minıstaaa diye arkasından bağırmaktadır) ve danimarka'da ise 45 dakika görüşme yapacağı bakanın makamında kapıda bekletilip iki defa üzerinin aranmasıyla yürüyen delilidir. (bu kısım ayar içeriyor)

ayrıca yeğenini güneydoğu'da şehit vermiştir. siyasi hayatını sürdürdüğü partide alışılageldiği gibi özel işleri için devlet nüfuzunu kullanmaması nedeniyle bu anlamda alkışı hak etmiştir. (bu kısım da takdir içeriyor)
ahmet hakan'ın bugünkü yazısında; nerede olduğunu merak ettiği bakan; "emanetçi bakan"...

haksız da sayılmaz sorgulamakta; ülke 1 haftadır söz düellosundan yıkılıyor, ortada yok zat-ı şahaneleri !

http://www.hurriyet.com.t...1&gid=61&sz=61331
başbakanın yanındayken tercüman olduğunu düşündüren bakan.