1. 1.
  platon ve aristoteles'in, hayatından en az 10 yıl götürdüğü felsefe katibi
  3 ... burock_
 2. 2.
  hayatını felsefeye adamış,şu sıralar halen cilt cilt yayınlayacağı felsefe sözlüğü ile uğraşan zannımca uzunca bir süre de uğraşacak olan profesör.
  2 ... greyday
 3. 3.
  uü kütüphanesinde elime aldığım her felsefe kitabının kayıt kartında ismini gördüğüm bir hoca.uludağ dışındaki insanların uludağ diyince aklina gelen ilk isimlerden. bir digeri icin (bkz: tayyar ari)
  2 ... strife
 4. 4.
  1959 yılında bursa'da doğdu. ilk ve ortaöğrenimini bursa'da tamamladıktan sonra, 1978 yılında ankara üniversitesi dil ve tarih-coğrafya fakültesi'ne girdi ve bu fakültenin felsefe bölümünden 1982 yılında mezun oldu. aynı fakültede 1984 yılında yüksek lisans, 1992 yılında da doktora derecesini aldı. fransız hükümetinden kazandığı bir bursla 1989-91 yılları arasında sorbonne üniversitesi'nde doktora düzeyinde araştırmalar yaptı. 1996 yılında doçent oldu. * *

  uzmanlık alanı ilkçağ felsefesi ve özellikle de platon'dur ve aynı zamanda bilgi felsefesi'yle ilgilenmektedir.

  eserleri:*

  paradigma felsefe sözlüğü
  felsefe terimleri sözlüğü
  metafiziğe giriş (derleme ve çeviri)
  etiğe giriş
  büyük filozoflar platon'dan wittgenstein'a batı felsefesi (bryan magee - çeviri)
  felsefe'ye giriş/temel kavramlar ve kuramlar (kazimierz adjukiewicz - çeviri)
  ilkçağ felsefesi tarihi
  ortaçağ felsefesi tarihi
  onyedinci yüzyıl felsefesi tarihi
  aydınlanma felsefesi tarihi
  kıta avrupası felsefesine giriş/rousseau, kant, hegel'den foucault ve derrida'ya
  felsefe ansiklopedisi (dördüncü cildi çıktı)

  -------------------------

  kendileri hocam olup, dünyadan biraz kopuk yaşamaktadırlar *. öğrencilerine karşı ilgili bir insan değildi. konuları yetiştiremese bile sınavda kitabın sonuna kadar sorumlu tutardı. anlatmadığı yerleri de dahil ederdi ki zaten kitabın yarısını ancak anlatabilirdi *. çok fazla ayrıntıya inerdi. sınavında sorduğu bir sorunun yanıtı 45 dakika sürdüğü için sınav süresini çok uzun tutardı *. diyeceksiniz ki 'hiç mi iyi yanı yok bu hocanın?'. vardır tabi. mesela ilkçağ felsefesini kendisine rağmen yine de çok sevdim. *
  -1 ... buhara
 5. 5.
  tez danışmanım, iyi insan. 20 eli, 20 gözü olsa da işinde gücünde hep acele etmek zorunda kalmasa dediğim zat. gözlüksüz olunca başka birine dönüşen, sürekli sigara içen, son derece nazik, yer yer eğlenceli de bir insan.
  3 ... stalker
 6. 6.
  birçok felsefe dersini aldığım çok naif ve kibar bir insandır. sözlüğü aşmış bir felsefe sözlüğü yazmıştır.felsefeyi biraz daha karıştırmamızda ve bocalamamızda büyük katkıları olmuştur!!!
  2 ... silte
 7. 7.
  (bkz: cevizci baba hazretleri)
  (bkz: cevizci baba türbesi)
  -2 ... stalker
 8. 8.
  felsefe terimleri sözlüğü kitabının 1. baskısı yayınlandıktan sonra öğrencileri olan bizlerden deli gibi eleştiri bekleyip, her eleştiriyi büyük dikkatle dinleyen harika insan.

  Ancak yanlış hatırlamıyorsam, bir arkadaşım, kitabı biraz küçük bulmuştu. Sağolsun hocamız, o sözün üzerine midir bilinmez, adamın kafasına atsan kıaracak ebatta bir sözlük yazmayı ve bizlere kazandırmayı başardı.
  2 -3 ... misisipikedisi
 9. 9.
  uludağ felsefe bölümü mezunu olup,yüksek lisansını da aynı bölümde yaparak araştırma görevlisi olarak göreve başlayan fakat kısa bir süre sonra bölümden ayrılan ve dersaneye geçen hocamı ile görüşmelerinde,sürekli siz ne kadar maaş alıyorsunuz diye sorduğunu ve hocamın kendisine hep kendi akademisyenlik maaşından daha yüksekbir miktar söylemesi üzerine : biz de mi dersaneye geçsek ama akademisyenlikten dersaneye de geçilmez ki diyen ve kitap yazarak da para kazanılmıyor diyen uludağ felsefe bölümü profu.

  ayrıca yazdığı paradigmadan çıkan, sürekli hacim olarak artan ve her yeni baskıda fiyatı katlanarak artan -şuan 75 ytl-
  ileride böyle giderse tabure olarak kullanılabilir şeklinde bir dostumun konuşmamız sırasında makarasına konu da olan felsefe sözlüğü dipnot olarak önemle düşülür.2004te felsefe bölümüne girdiğimde inadına herkesin alıp benim BiLiM VE SANAT YAYINLARInın felsefe sözlüünü alarak almadığım sözlüktür.tepkiliyim ahmet cevizciye,yuh denilesi sözlük ve fiyatı.
  ... gladio1986
 10. 10.
  felsefe memurluğu! görevini 20 yıldır başarıyla! ifa eden uludağ felsefe hocası. ayrıca felsefe sözlüğünün son baskısı ancak orta büyüklükte bir forklift ile taşınabilmektedir, büyüyor efenim durduramıyoruz.
  2 ... ıslak mayolu adam