bugün

(bkz: auguste comte/#40334231)
türkçe'ye felsefe alanında birçok eser kazandırmış, birçok kaynak eser bırakmıştır.
yapıtları onbinlerce sayfayı bulmaktadır ve türkiye'de başta felsefe öğrencileri olmak üzere,
psikoloji, sosyoloji, kamu yönetimi ve tarih öğrencileri tarafından tanınır, eserleri okunur.

rahmetli ahmet cevizci hoca, türkçe felsefe için büyük bir değerdir.

mekanı cennet olsun.
kendisini iki yıl önce kaybettiğimiz saygı değer hocam. Uludağ üniversitesine ilk geldiğim seneydi. dersini son dakikasına kadar işlerdi onun dersinde tüm sınıf dolu olurdu. kendi yoklama alıyordu onun için yoklamadan bırakır demişlerdi. Derste ayrıntılı anlatır sınav da da ayrıntı isterdi. öğrencileriyle çok samimi olmazdı ama derste ara ara espriler yapardı. Onu çok kısa bir süre tanıyabildim. Ama bu bile yeterli oldu. Bende yeri epey ayrıdır.

güzel insan
Eğitim Fakültesi'nde okurken dersini aldığım değerli felsefe bilimcisi, benim felsefeye bakış açımı değiştiren adam. Onun dersinden yüksek not almak zekilik göstergesi sayılırdı. Öldüğünü duyduğumda çok üzülmüştüm. Şimdi de dersleri aklıma geldi. Tuhaf oldum.
ölümünü az önce öğrenerek kahrolduğum önemli felsefeci.

paradan başka hiçbir şeyin kıymeti harbiyesi olmadığı ülkede, 5 dakika ilerisinde hastane olan üniversitede pisipisine ölen eğitimci.

Felsefeyle az da olsa ilgilenenlerin bile tanıdığı, felsefeyle içli dışlı olanların mutlaka kitaplarını okuduğu güzel bir insandı.

lanet olsun.

halkın paralarını çalan rüşvetçilerin kaçak saraylarında saltanatlarını sürdürdüğü ülkede, felsefenin aydınlığını savunanların ne gibi bir kıymet-i harbiyesi olabilir ki...

başımız sağolsun
ölümü uludağ üniversitesi adına trajiktir;

http://www.odatv.com/n.ph...200#.VH2upOB1L4A.facebook

marquez'in bir sözü var; ölüm, beş yaşıma kadar başkalarının başına gelmiş doğal bir sondu. ahmet cevizci bana göre 'başkasıydı'. dersine girmek henüz nasip olmamıştı fakat boy boy yazdığı felsefe tarihi, felsefe sözlüğü vs. kitaplarını biliyordum, hayran olmuştum, benim için özel bir 'başkasıydı'. ondan öğreneceğim çok şey vardı. kardeşi arif cevizci'nin de söylediği gibi, o bizler için öldü. bunca başarının, bunca kafa patlatmanın, düşüncenin hakkını vermeliyiz..
öğrencilerini yetim ve öksüz bırakmıştır. keza oradaki öğrencilerini çocuğu gibi görmüştür.

2009'da hazırlığa başladığımda bölümde bildiğim tek hocaydı kendisi. belli bir süre sonra öğrendim ki bazı sebeplerden dolayı eğitim fakültesine geçmiş. 1. sınıfa başladığımda hala eğitim fakültesindeydi. sonra ikna etmişler, kıramamış ricalar üzerine bölümüne geri dönmüştür. bölüme geri döndüğü dönem dersini alamamıştım, bir burukluk oluşmuştu. kendisiyle tanışmam 2. sınıfta aldığım bilgi felsefesi dersiyle olmuştu. sabahın 9'undaydı dersi. o sıralar mudanya'dan gel-git yapıyorum okula. otobüs saatinden dolayı da 8 gibi okulda oluyordum. sabahları erkenden orada olurdu. aradan 5 6 hafta geçtikten sonra bir sabah koridorda beklerken baktım bana sesleniyor. sigara alamamış gelirken, fazla varsa verir miyim diye ama tüm o naifliği ile. uzatıyorum sigarayı teşekkür edip odasına yöneliyor. sonra çakmağının da olmadığını hatırlayıp tekrar seslenip çakmak istiyor. kendisiyle tanışıklığımızın sigaradan olması da ironidir ki kalp sıkıntısının büyük nedeni sigaradır.
bir kere kızmıştır şahsıma, o da derslerde söz almadığım, sadece dinlediğim için. en son yaz okulunda almıştım dersini. sınav sorusu yüzünden kırılmıştım kendisine, eleştirmiştim. ama bu akademik zorunluluklar vs. dışında kendisini de hep sevmişimdir. onun kadar nazik, naif, anlayışlı ve çalışkan insan pek fazla yoktur. uludağ felsefe onun hayatı olmuştur, kendisini bölüme adamıştır.

dün arkadaşım arayıp haber verdiğinde ilk inanamamıştım. soluğu okulda aldım. okul derin bir sessizliğe bürünmüş. bugünse toprağa verildi.

olmadı be hocam, hiç olmadı. yetim ve öksüz bıraktın çocuklarını.
hiç söz almadım, 6 senede 1 kere söz almadım, affedin.

huzur içinde yatsın.
dün saat 17 civarında okula giderken fef sosyal bölümlerde iki tane ambulans vardı. hayırdır inşallah dedim ama eve dönünce okulun sitesinde gördüm öldüğünü. felsefe tarihi kitabı çok önemli bir kitaptır. allah rahmet eylesin.
zamanında ders aldığım bir çok kitabı, makalesi olan değerli hocamız.
Hocamdı. En fazla dersini aldigim hocalardan biriydi. Felsefeden bihaber bu bölüme gelmiş gençlere felsefeyi sevdirecek kadar nitelikli ve iyi bir insandı. Bir çok hayranı ve seveni olan bir hocaydı kendisi. insan ne diyecegini bilemiyor.
Az önce 'On yedinci yüzyıl felsefesi tarihi' kitanını okurken kendisi hakkında yazılanlara bakayım dedim ve şimdi ölüm haberini aldım. Şoktayım.
Felsefe dünyası için büyük kayıp. Felsefe Tarihini kendisinin kitaplarıyla öğrenme gayretindeyim. Kitapları herkesin okuyabileceği sadeliktedir.
Kişiliği, hocalığı hakkında bilgi sahibi olmasam da vefatına üzüldüm. Kim bilir daha ne çalışmalar yapacak ne kitaplar yazacaktı...
Şimdi kitabına devam edeceğim eğer dikkatimi toplayabilirsem..
bugün ihmal yüzünden ölen profesör. iki adımlık yerden ambulans bir saate geliyor sokarım böyle düzene.
bugün odasında kalp kirizi geçirerek ölen uludağ üniversitesi felsefe bölüm başkanı hocamızdır.başımız sagolsun.
Allah rahmet eylesin. Sigara derdi vardı rahmetlinin. Öksürür dururdu o illet yüzünden.
Benim de sayesinde felsefeyi s3vdiğim hocamdı. Allah rahmet eylesin.
türk düşün tarihine adını yazdırarak aramızdan ayrıldı. Allah rahmet eylesin...
vefat haberini 1 saat kadar önce aldığım kıymetli profesör.
öğrenim hayatım boyunca karşıma çıkan açık ara en bilgili, kıymetli hocalardan biriydi. mesleğini, felsefeyi çok sever, bu derse en uzak öğrenciyi bile tartışmaların içine çekebilmeyi / bir şeyleri sorgulatmayı başarırdı.
çok üzgünüm... akademisyen dünyasının başı sağolsun.
bugün dersteyken kalp krizi geçirip hayata veda ettiğini öğrendiğim saygıdeğer Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü hocasıdır.
"felsefe tarihi" adlı kitabından çok faydalandığım yazar. Birçok yanlış düşünceleri tahlil etmeden aktarmış. Fakat yanlışlarından çok doğruları vardır.
Üniversitede hocamdı. Bu kadar hırslı bu kadar üretken hoca az bulunur. Hiç değişmediğine eminim. Böyle değerli bir hocadan ders almak benim için büyük şanstı.
uludağ üniversitesi felsefe bölüm başkanıdır. şu son günlerde uygulamalı etik kitabını hazırlamış , katkılarından ötürü öğrencilerine de teşekkür etmiştir. aynı şekilde yeni başlayan yüksek lisans ve lisans öğrencilerinden de bilgi felsefesi konusunda katkıda bulunmalarını rica etmiştir. çok iyi ve canlı hocadır.
derslerde zaman zaman bir öğrencisine tost ve su alma görevini layık gören çoğu kez de sigarasını yakmak için ateş isteyen düşünür. mükemmel bir insan, süper bir tatlılığı var. beşiktaşlı oluşu da ayrıca bir karizma katar.
tekrardan uludağ üniversitesi felsefe bölümü başkanlığına gelmiştir.

gelmesiyle 2013-2014'ten itibaren bölüm derslerinde düzenleme yapılacağı söylenmekte.
felsefe öğreticisi. çok şey biliyor ama maalesef allah inancı var. beni lan yoksa diye şüpheye düşürebilmiş ender insanlardan. inancı sanki "bir düzen varsa düzenleyicisi de olmalıdır" mantığına dayanıyor. tabii ki ben bu yetersiz kapasiteyle böyle bir adamı ancak bu kadar yüzeysel algılayabilmiş de olabilirim. çok çok enteresan bir adamdır. iyidir, hoştur ve baya bi felsefikdir.
onun gibi ders anlata bilen iki cümleyle bile bilgi yağmuruna tutan, dinledikce içinde kaybolunmaya sebep olan güzide insan.