bugün

Yavaş yavaş ve ince ince yağan yağmur, çisenti.
ıslananların ahmak olarak nitelendirildiği yağmur çeşidi.
hafif hafif çiseleyen yağmura da verilen addır.
neredeyse yağmıyormuş gibi görünüp etrafta sırılsıklam dolaşanları görünce 'bu ne yahu yağmur mu yağıyor?' cümlesinin kurulduğu şaşkınlık veren hadise
şemsiye açmaya değmez diye düşündüren fakat saçlarınızı berbat edip, sırılsıklam olmanıza neden olan ince ince yağan, yağdığı belli olmayan kandırıkçı yağmur.
aslına bakılırsa anlamı yöreden yöreye değişen bir yağmur şeklidir. ankara taraflarında anlık olup kişiyi donuna kadar ıslatan sonrada bir anda kaybolup sanki hiç yağmur yağmamışta kişi bir havuza falan düşmüş gibi bir duruma getiren yağmur şekline denir.
(bkz: enayi ısLatan) da denir..
orta anadolu bölgesinde sıklıkla rastlanan yağış şeklidir. özellikle bahar aylarında düşer. ince ince ve az miktarda yağar.
yağmurların en serefsizidir, bir yağmur bu kadar mı sahte yağabilir, sağanaktan bile çok ıslatır adamı, insanın içine işler, şemsiye açmaya kalkılsa insan kendini aptal gibi hisseder.
- lan açsam mı, açmasam mı diye düsünürken zaten yağmur biter. soracıma bir bakılır, saçlardan dolayı miki fare' ye benzenmiştir.
bir gına grubu şarkısıdır. ifade derdi albümünde yer alır. Para kaygısı gütmeden yaptıkları için dinlenesi albümdür.
+gel şuraya girelim ahmak ıslatan yağmuru yağıyor
-amaan boşver bizi ıslatmaz!
*
aşık ıslatan da denen yağmur çeşidi. hafif hafif, yumuşacık yağar. hani şu aşıkların hep altında yürüdükleri yağmur vardır ya, ta kendileri. ahmak ıslatanlığı da gene burdan. o kadar az ve yumuşak yağar ki, altında yürüyen ıslanmam sanır, yağmur bittiğinde ya da gideceği yere vardığında baya ıslanmıştır. şayet çok aşıksanız, buyrun şemsiyesiz deneyin derim. ancak yalnız ve keyif insanı iseniz, şemsiyenizi alın ve sakin sakin yürüyüşe çıkın. şemsiyenize tıpır tıpır vurması eşliğinde çok keyifli bir yürüyüş olacaktır. *
(bkz: şefin önerisi)
(bkz: afiyet olsun)
yeni bir yedinci nesil yazar. koştursun efenim sözlükte. *
dışardan bakıldığında yavaş yağdığı düşünülerek şemsiyesiz ya da korunmasız dışarı çıkılan ama çıkıldığında pişman eden yağmurdur..
ismini tam anlamıyla kanıtlamıs olan yazar girdiği entrylere bakınca seçtiği nick ne kadarda mantıklı. özelliklede mumsöndü entry de ben böyle kişileri tanıyorum demiş. örümcek kafalı kişi zannediyorum kendisi.
yaz yağmuruna yakalananlar için üretilmiştir.
bu yağmur çeşidini ilk öğrendiğim olay bir hababam filmi sahnesidir.şöyle ki; mahmut hoca hababam sınıfına bir vukuatlarından sebep ceza kesmiştir. sınıf toptan bahçede,yağmurun altında ve gelen geçenlerin gözleri önünde tekayak üzeri durmaktadır. şaban,güdük ve damat yanyanadır.yanlarına, şimdi ismini çıkaramadığım ve gülüşüne hasta olduğum tombulca velet yanaşır.dalgasını geçerek: " - içeri girsenize yağmurda ıslanacaksınız.. ama doğru ya bu yağmur sizi ıslatmaz, "ahmakıslatan" yağıyor. hehehehe.. " der.. ferit de sittiri çeker tabii..
not: izlediğim sahne yüzbininci tekrarlarından değil,ilk seferindeki sahnesindendir. yıl sanırım 1988 olmalı.. oha yaşlanmışız a.q.
bahar yağmuruna verilen isimdir. yağıp yağmamakta kararsızdır. uzun sürmez. hafiften kendini gösterir ve gider.
Islanmamak için ahmak ahmak koştunuz mu daha çok ıslatan yağmur.
insanların öneme almadığı çiseleyen yağmur tipidir. Az az yağar ama insaları gerçekten ıslatır.
ahmakıslatan değilim dedi.
inandım o yağmura,
ve ıslandım tam bir ahmak gibi.
ahmakıslatan değilim dedi.
inandım o yağmura,
ve ıslandım tam bir ahmak gibi.
bir yağmur çeşididir. az yağıyormuş gibi bi şey olmazmış gibi gelir ama bi bakarsın sırılsıklam olmuşsun.
en sevilen yağmur çeşididir.
hani ahmağım ya giderim altına habire ıslanırım ne güzel.
Ahmak ıslatanlar altında ben ahmak ağlatanlar anladım.