bugün

entry'ler (190)

insanlar neden tarikatlara giriyor

Başlıca sebepler;
*Gelir adaletsizliğinden kaynaklanan fakir kimselerin artması.
*daha çok yükseköğretim olmak üzere, orta öğretim ve ilköğretim de ailelerinden uzak yaşayan öğrencilerin barınma sorunları.
*bireylerin kolay yoldan para kazanma ya da amiyane bir tabir ile “bir baltaya sap olma” fikri.
*Mahalle baskısı ile bireyin kendini günahkar hissetmesi ya da doğru yolu bulabileceği yanılgısı.
*yalnızlık hissinden kaynaklı güçlü gördüğü gruplara katılma arzusu.

allah çelişkili kitap gönderir mi

Esasen, kuran bir bilim kitabı olmadığından, yazılan tüm ayetlere mantıksal açıdan yaklaşmak çok doğru olacağını sanmıyorum. Bazı metaforlar ürettiğini söyleyebiliriz.

Ayrıca kuran diğer semavi kitaplar ve mitolojilerden etkilenmiştir. “Yaratmak” kavramı türk mitolojisinde de “ol der olur” şeklinde geçmektedir. Ayrıca sadece türk mitolojisi değil, diğer mitolojilerde de doğrudan kesin bilgi vermez.

Kuranda gerçekten ne demek istendiği konusunda bir çok mealci tartışmıştır. 6. Yy arapçası ile günümüz arapçası farklılaşmıştır. Dolayısıyla bir kelime anlam olarak bazen 10 farklı anlama çıkabilmektedir.

Dolayısıyla; bence kuranda bilim aramana gerek yok. Çünkü kuran dönemin bilineni kadar bilgilere sahiptir. Çağın ötelerini aşan bilim kitabı değildir.

islam dayatması

Özellikle son zamanlarda, bazı sosyal medya mecralarından sık sık siyasal islamcı diyebileceğimiz tipteki insanların türediğini farkettim. Bu insanlar sanki bir yerlerden haber almışcasına ve şeriatı ilan edeceklerine inanmışcasına naralar atmakta, yorumlar yapmakta.

Daimi olarak laiklikten bahsedip, bunun bir zulüm olduğunu ifade ediyorlar. Bu insanlar ne istediler de alamadılar?
Türbanlı bacılarımız devlet kurumlarına giremiyor dediler, böyle bir sorun kalmadı.
Dinimizi yaşayamıyoruz dediler, böyle bir sorun da kalmadı.
ibadet yapmakta zorlanıyoruz dediler, hane sayısı çok az olan köylere bile camii yaptılar.
Eğitimde din ön sırada olmalı dediler, ortaokul lise olmak üzere çok sayıda okulu imam hatibe çevirdiler.
Hatta kendi düşünceleri ile bağdaşan, imam hatipli bir adam 20 yıldır ülkeyi yönetiyor.
istediğiniz herşeyi almanıza rağmen hala tatmin olmadınız, daha fazla ne yapmamız lazım? Sizden gibi olmayan/görünmeyen herkese düşmanmışcasına gerek sözle gerek fiziksel olarak saldırma teşebbüsünde bulunuyorsunuz. Nedir bu islam dayatması, herkes sizin gibi mi olmalı?

Evet şimdi sorarım sizlere;
Sizler şortla gezen kadından rahatsız olduğunuz için, bizde mi rahatsız olmalıyız?
Sizler lgbti bireylerden rahatsız olduğunuz için, bizde mi rahatsız olmalıyız?
Elinizde güç varken bir de mağdur olduğunuzu söylemeleriniz yok mu, beni benden alıyor.
Neden herkes size benzemelidir? Bu dayatmaya maruz kalmak zorunda mıyız?

islamın artık update edilmesi gerekliliği

Hristiyanların 15. Yüzyıl da tanıştığı ve güncellendiği gibi, islamın da bir Martin Luther’e ihtiyacı olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

şaka maka bu cinlerin de hep müminlere görünmesi

Uslu bir çocuk olursan bir gün senin de görebileceğine inanıyorum.

iran da şeriatın yıkılacak olması

Mevcut protestolar neticesinde hala yıkılmayabilir, ama ilerleyen yıllarda çapraz kültürün getirmiş olduğu küreselleşen toplum şeriatin duvarlarını yıkacaktır.

eğitimin zeka gerektirmemesi

Ezbere dayalı bir eğitim sisteminde gayet doğal bir durumdur.

rus ordusu

Askeri kaynaklara çok paralar harcayan, kara kuvvetlerinin güçlü olduğu zannedilen ama görece olarak hızlı yıpranan, en büyük gücü nükleer silahlar olan ve bu nükleer silahlar sayesinde dünyanın ikinci gücü kabul edilen ordu.

kemalistlerin hdp den hiç bahsetmemesi

Sevgili kardeşim; Kemalistler neden hdp den bahsetmelidir?
Resmi olarak hdp ile bir ittifak yoktur, hdp vekillerini dinlemedin mi hiç? Herhangi bir ittifakta yer almayacaklarını söylediler zaten.

Geçmişte hdp ye oy vermiş olan birisi başka partiye oy veremez mi? illa ki hdp ye mi vermesi gerekiyor? Diyelim ki hdp ye verdi genel seçimlerde, hdp %50+1 alamayacağına göre geriye kalan, 2 adaydan birine destek vermek zorunda, destekleyecekleri şahıs akp li olmalı, elbette sana göre hdp liler akp ye oy vermeli o zaman senin için bir sorun olmazdı.

Ne kadar dışlamaya, yok saymaya çalışsanda, bu beğenmediğin insanlarda oy kullanıyor, chp nin ne demesini beklersin? Hdp bana oy vermesin mi desin?

Bırak şu tatlı su kurnazlığını, hdp nin akp yi yeniden desteklemesini dört gözle bekliyorum demiyorsun da.. Hdp desteği akp deyken sesiniz çıkmıyordu, sevgili kürt kardeşlerim diyordunuz, akp ye destek vermedikleri için şimdi terörist oldular. Bırakın artık bu martavalları.

2023 te lozan bitince pamuk madeni çıkaracağız

“Jelibon rezervi bulundu” inanışından bir farkı yoktur. Hatta ve hatta 2023 de lozan bitince türkler olarak güneşe de gideceğiz. Ah bu dış minnaklar başaramayacaksınız.

bugün namaz kılabiliyorsak bunu reise borçluyuz

Sevgili akkoyun kardeşim sana mı cevap vereyim yoksa yalan olduğunu bildiğin halde açtığın başlığa mı bilemedim. Eğer inançlı biriysen zaten bir insanoğlundan medet umarak şuna buna borçluyuz dememen lazım. ibadet yapabiliyorsan bu sen ve inandığın varlık ile arandaki meseledir.

erdoğan dan başörtüsü için referandum çağrısı

Türban meselesi toplumsal olarak çoktan çözülmüş bir meseledir zaten. Bu mesele siyasi olarak çözülmemiştir ki çözülmesini de istemiyorlar. Şayet çözülse elde başka malzeme kalmayacak. Mağdur edebiyatı yıllardır iş yapıyor, hala da iş yapacaktır. işin en sinir bozucu tarafı da mağdur olmadığı halde mağdurum diye bağıran zavallı şahsiyetlerdir.

cumhuriyet bizim alfabemizi dilimizi yok etmiştir

Diyen zihniyeti çok görmemek lazımdır ki zaten neleri de görüldü.

Bedevi sevici, güç manyetizmasına kapılan koyun milletler çobanının arkasında gitmeyi pek de severler.

part 2 dolandırıcılığı

özellikle youtube de kendine youtuber olarak gören sikkoların part 2 ye gelin diyipte bana dakikalarca part 2 aratan dolandırıcılık çeşididir.

son zamanlarda bu ne idüğü belirsiz itici tipler youtube yi basmış durumda, bir kameraya sahip olan sik kırıkları salak saçma içerikler veyahut yok şu şuna tepki veriyor, yok bu buna tepki veriyor gibi hiç de ilgi çekici bulmadığım ama vaktimizi gıdım gıdım çalan bir vaka ile karşı karşıyayız.

hele tiktok denen kısacık videolarla ülkenin alt kültür savaşına hiç değinmek istemiyorum, belki ayrı bir başlık altında belki de bir belgesel ile bu koyun sürülerini tanımlamak gerekebilir.

penis sokulabilecek alternatif delikler

Elini yuvarlak yaparak oluşturduğun delik, en alternatif delik deliktir.

her gece yatmadan önce 27 şişe ılık süt içen insan

Gerçek dışı bir insandır. ve gereksiz bir başlığa konu olmuştur.

kız çocuğunu tesettüre alıştırmada 18 tavsiye

BAşını kapatınca, beyninini de kapatamazsınız ya

yer çekimi saçmalığı

Aslında biz yeri çekiyoruz.

araba hediye edilen kızın üff vitesli bu ya demesi

Sen otur ben vites atarım da denilebilir bu kıza.

içinde eşek geçen atasözü ve deyimler

Etme eşekle muhabbet küstürürsün, silme cam kırığıyla g*tünü kestirirsin.