bugün

başa gelebilecek en tehlikeli olaydır. sevgiliden almanız durumunda hele ki haksızsanız eğer acısı sizden kat be kat çıkmaktadır.
ayrıldığınız sevgiliden aldığınız ahın 40 yıllık hatırı vardır. test edilip onaylanmıştır.*
(bkz: kul hakkı) *
ömrünün kalan zamanını huzur içinde geçirmek isteyen kişinin kaçması gereken durumdur. aksi halde ağzıyla kuş tutsa işi yaver gitmez.
mazlumdan alınmadığı sürece bi bok olmayan durum. ee ne demişler alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. *
kesinlikle bedelinin ödendiğine defalarca tanık olduğum beddua almak. bir kez bile acısının çıkmadığı görülmemiştir. karşısındakine; maddi ya da duygusal zarar verenin mutlaka bundan vazgeçmesi gerektir. yapılanlar asla yapanın yanına kar kalmaz. acısı geç de olsa çıkar ve hayretlere düşürür.
eski kız arkadaşınızınkini aldıysanız eğer yeni kız arkadaşınızla veya gelecekteki yeni kız arkadaşlarınızla mutlu olamamanıza sebebiyet verecek olan durumdur.
* *
karşı tarafın acizliğineden faydalanarak yapıldığında "ah" geçerli olur. ve allah katında kul hakkı'na girildiğinden inananlar için en büyük günahtır ve helallik almanızı gerektirir. yok karşılıklı anlaşarak yapıldığında bir cacık olmaz hiç meraklanmayın.
en büyük ceza insana...
ihanetin, ayrılığın ya da kalleşliğin bedelidir belki, belki; ah eden bilerek bile etmemiştir... etmemiştir ya , yaşanılanlar ortadadır, ah alan ahını çeker durur...
"ahım tenindir,yanına kalmaz..."
beddua almaktır. Bu dünyada çıkmazsa ahiretde kul hakkı nedeniyle hesabının sorulacağı durumdur.
ilahi adalet diye bir şeyin varlığına inandıran salak olay. evet inanıyorum, evet mal(d)ım.
etme bulma dünyası efenim.
ah aldığınızı biliyorsanız ayağınız taşa takılsa ondan bilirsiniz, ters giden her işte ah edenin ahını hissedersiniz. kalp kırmak kolaydır ama ya sonrası? o kırılan kalp öyle bir ah eder ki dökülen gözyaşlarının hesabı tek tek çıkar. ne huzur kalır, ne rahat...
Bedelinin ödendiğini görmeyi sabırsızlıkla beklediğim ilahi adaletin dalaletlerinden bir tanesidir. Hakikaten çıkıyor mu mazlumun ahı çok merak ediyorum...
ilahi adaleti görmektir. hele ki mazlumsa ah eden kişi yandığının resmidir.
saçmalıktır. kimseye bişey olmuyordur. hakkı yenen hakkının yendiğiyle kalıyordur. tanrının mutlaka o bencil olanlara torpili vardır. bu yüzden ah almasına müdahale etmiyordur.
arkadaşlarımın beynimi sikmek için sürekli dile getirdiği meseledir. neymiş efendim bir sürü genç kızın ahını alıyormuşum. ilerde gelip bunlar götüme girecekmiş. bu muhabbetleri duymaktan sıkıldım.

tamam kabul, birçok kez başkalarının ahını almış olabilirim, ama benim de bir sorum var?

*aldığım ahlar götüme girecek de aldığım oh'lar ne olacak peki. bir kızdan x kadar ah alıyorsam en az 10x kadar oh alıyorum? bunlar karşılamaz mı o ah'ları? kimsenin bunları konuştuğu yok.

(bkz: oh almak)
Adaletin bir ayağı topladır ama er geç varacağı yere varır. ''yaptım da oh canıma değsin, yanıma yanıma kar kaldı'' demesin kimse!
ben o ahları biriktirdim şimdi ahahhahhahaahahaha diye gülüyorum. Ahımı alan çoktur varsın Allah bildiği gibi yapsın.
(bkz: böyle bir şey yok ama olabilirde)
bazen neden bu kadar kötü gittiği düşünüldüğünde, yapmış olabileceğiniz tek ihtimal.

ah aldım, ondan böyle...
süründürür süründürür hele de aldatılan kızdan almak adamın amına kor.
Mafediyormuş adamı. dağıttım, yıktım,yaktım. 3. aşamadayım az kaldı bitecek bu dertler.
hayat siken olay. affet desem yüzüm yok, yüzüm olsa umudum yok affedilmeye dair. ama ne geliyosa başıma ah aldığim için çok da iyi biliyorum. tesadüf olamaz bu kadar şey. ben yandım sen yanma ey dost. ah alma.
(bkz: bir eksi oy değil)
ben senin ahinla yasamaya raziyimda sen benimkini alma. hani iyi ol mutlu ol.
Rezildir,korkuludur.
Kötü be abi,ah alacak işler yapmayın.
Size bir ah hikayeside ben anlatayim...Arkadasim onu seviyordu, arkadasi beni seviyordu. Konustu benle arkadasim var diye silip attim hayatimdan severken hemde aylar sonra tekrar girdi, arkadasima olmayacagini soyledikten sonra. Aramizda ozel hicbirsey olmadi. Allah tan korkarim ben. Kan davam var dedi onemli degil dedim zaten onunla hicbirsey yasamazdim da arkadaslarimizin mutsuzlugu uzerine mutluluk kuramazdim. Onlar unutup yollarina bakacak zamani hak ediyorlardi. Sonra ogrendimki baska bir kizin uzerine iddiaya girmis yine silip atmadim hatadir dedim bende hata yaptim onu yargilayamam. Kiskandi beni, sahiplendi, onemsedi, duygularini soyledi, sirlarimizi paylastik, sakalastik, tartistik, gulduk. Bakti bana uzun uzun bakti sinifta, yururken, konusurken... Haram olan hicbirsey yasamadik onunla ama sevgimi kazandi, sevdigini soyledi. Yaz tatili oldu memleketine gitti, ameliyat oldu bana haber verdi.selami sabahi kesti ardindan 3 ay boyunca. Dualar ettim, gozyaslari doktum, saatlerce secde de agladim, Allah a sigindim , Allah tan istedim. Geri dondu yine konustum onunla kan davasiyla ilgili birsey olmustur dedim erkeklik gururu incinmesin diye sormadim. Bakmaya devam etti, kiskanmaya, benimsemeye... sonra kafayi cekip o ugruna iddiaya girdigi kiza attigi mesaji yanlislikla bana atti ogrendim herseyi. Gururum daha fazlasina el vermedi cikardim hayatimdan. Bakmaya devam etti arkadasim araciligiyla ulasmaya calisti, ozur diledi. Duzelecegini umut ettim, aramizda birsey yok dedi. Lakin bugun gozlerimle gordum. Onlar benim benden baskasina bakamazdin dedigi gozlerimle gordum. Sana asla yanlis yapamam, uzemem seni diyen insanin gozumun onunde gecen sene iddiaya girdigi bir kizla nasil konustuklarini gordum. Bir insanin duygulariyla , haysiyetiyle nasil oynanirmis gordum. Tanidigim en karakterli , farkli kiz sensin derken nasil karaktersiz olunabilecegini gordum. Her seferinde nasil gururumu biraz daha ezdigini gordum. Bugune kadar bu olaylar oldugunda kimseye tavir yapmadim, hesap sormadim, laf sokmadim, kendimi bozmadim hic. Ama ondan hicbirsey istemeyen ve Rabbine siginan bir insanin ahini aldi. Bu mubarek cuma gunu Rabbim hakkimi ondan sorsun. Benim vicdanim cok rahat. Bu da kendime yazdigim bir nottur bugune dair...
gün olur devran döner, keser döner sap döner.
Yıkılsa ingiltere yıkılırdi denilen.
ah almayın. hiç bir işiniz rast gitmez.
yarına kalır da yanına kalmaz sözünü yaşamaktır. kimse kimseye boş yere ah etmez. olur olmadık yere edilen beddua tersine döner ama ah başkadır. gerçekten canı yanan insan, çektiği acının o kişi tarafından da yaşanmasını ister. ilenir.

ah alan iflah olmuyordur umarım. kalp kıran, karşısındakinin pırıl pırıl duygularını darmadağın eden, haksız yere suçlayan, önemli konularda yalan söyleyen herkes ettiğini çeksin.
bir insanın iki yakasının bir araya gelmemesine neden olan şey. kimseyi ah etmesine neden olacak kadar üzmeyin.
Yalnız bir kadının ahını almayın, ciğerini yakmayın, kadın affetse de düzen affetmez.
benden samimi bir tavsiye babalarınızın bedduasını almayın. haklı ise işiniz zor.

anneler beddua etse de söylense de ikiye bi kıyamaz kalbinde samimi değildir.

babalar kolay kolay beddua etmez etti mi yürekten eder ve haklı ise tutma ihtimali çok yüksektir.
en çok korktuğumdur. Hatta ah almayı geçtim ben sebebiyle birinin üzülmesi bile benim için dayanılmazdır. Sevdiğim bir filozofun, kendisi aynı zamanda bir aktivisttir, bir dostuna yazdığı mektupta geçen bir cümle içimin bu konuda tercümesi gibidir.

‘insanların kalbinde onlara hiçbir sıkıntı yaratmayacak şekilde bir yer edinmeyi isterim.’

(bkz: simone weil)
Ahımı almıştı zamanında. it gibi giden at gibi dönmüştü, öyle bir tutmuş ki ahım o özürlerini pişmanlıklarını dinleyerek sevinçten dört köşe olmuştum. Kaç yıl sonra gelen özrün ne kadar sevinci olursa işte. Geri getirmez bir şeyleri ama en azından insanı rahatlatır.
anladım ki bazı şeyler karşı tarafa bile kalmıyor. inceden inceye çıkyor bu tarafta.
Çok fazla insanın ahını aldım, yaşadıklarım belki de bu sebeptendir. Şimdi aynı boşvermişlikle yeni insanların ahını almaya devam ediyorum. Ben akıllanmam.
bir şekilde çıkar sizden. ne demiş hz ali kimse yaşattığını yaşamadan ölmeyecektir.
beni bitiren ilahiyat fakültesinde sekis yapmak oldu. hemide ramazan ayında. ah almak bunun yanında nedir ki amk.
hormonlar işte tanrım affet.
"hiç bir kadının ahını almayacaksın, alırsan cehennemliksin" der alexi zorba.
Umarım böyle bir şey gerçekten vardır. Çünkü bazen insan saç diplerinden parmak uçlarına kadar kırılıyor ve elinden hiçbir şey gelmiyor.

Bir gece bile olsa iç sıkıntısından, can acısından uyuyamamanıza neden olan kimseyi affetmeyin.
Ah edemiyorum kimseye. Ben kolay unutuyorum. Bu yüzden o kadar çok kin ve öfkeye maruz kalıyorum ki...

Ah aldığımı da düşünüyorum. Çünkü sevdiğini iddia eden insanları sevebileceğimi sandım ama sevemedim...
Başıma sıklıkla gelen süpersonik hadise. Her kim ah ettiyse götüne kına yaksın. Evet.