bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  nazi almanyası'nda "yahudi isleri"nden sorumlu en üst düzeydeki gestapo yetkililerinden'den birisidir

  savaş sonrasında yakalanir ancak 1950'de kacmayi basarir. gizlice arjantin'e gider. on yıl boyunca ricardo klement adıyla burada yaşar.

  mossad tarafından gizlendiği arjantin'de 1960 yilinda yakalanıp ısrail'e götürülür ve yargılanir. yargilama 14 hafta surer. sonra suclu bulunup idam edilir.

  israilliler olusunun israil topraklarinda gomulmesine yogun tepki gosterir ve ölüsü yakılıp, külleri de akdeniz'in sularına savrulur
  2 ... clark
 2. 2.
  arjantin'den kaçırılması esnasında komik bir olay olmuştur. Kaçırma operasyonundaki ajanlardan biri otomobilden inip birkaç adım atıp çözülmüş olan ayakkabı bagına basıp düşmüştür. eichmann arkasını dönüp olayı görür. sanırım bir konserden dönüyordu. ancak diğer ajan üzerine atlar ve derdest edilip israil'e gönderilir.
  2 ... barnabas
 3. 3.
  19 Mart 1906'da Solingen, Almanya'da Dünyaya gözlerini açan bebeğin, milyonlarca insanın gözlerini acı içinde yumduracağını kimse tahmin edemezdi. "Soykırımın Mimarı" Otto Adolf Eichmann; Maria née Schefferling ve sanayici işadamı Adolf Karl Eichmann'ın oğludur. Maria née Schefferling'in ölümünden sonra, aile Avusturya'nın Linz şehrine yerleşti. Temmuz 1933'te Almany'ya geri dönene kadar; babasının işyerlerinde ve Standard Oil ortaklığındaki Vacuum Oil Company AG'de çalıştı. 21 Mart 1935'te Veronica Liebl ile evlendi. Çiftin; Klaus, Horst Adolf, Dieter Helmut ve Ricardo Francisco adlarında dört çocuğu oldu. Dördüncü çocuğun adı kulağa pek "Almanca" gelmeyebilir. Eichmann'ın bunun için iyi bir nedeni vardı.

  Vatandaşı olan ve daha sonraki yıllarda 3.Reich'ın en önemli isimlerinden biri olacak Ernst Kaltenbrunner'in önerisi üzerinde NSDAP'ye (Nazi Partisi) ve partinin paramiliter örgütü SS'e (bkz: Schutzstaffel) 1 Nisan 1932'de üye oldu. 1933'de NSDAP iktidara gelince Almanya'ya döndü ve SS'e daha aktif görevler almak için başvurdu. Başvurusu kabul edildi ve SS suç okulu Dachau Toplama Kampı'na Takım Lideri (bkz: Scharführer) olarak atandı. 1934 yılında, SS'ten çok daha kötü bir şöhrete sahip Alman Güvenlik Polisi'ne (bkz: Sicherheitspolizei) transferini istedi, kabul edildi. Eichmann hevesi ve çalışkanlığı ile 1935'te Hauptscharführer, 1937'de SS-Untersturmführer rütbelerine yükseldi. Alman Yahudilerinin göç imkanlarını araştırmak üzere Kudüs'e gönderildi, ancak girişi ingiliz yetkililerce engellendi. Yıllar sonra kader onu bir kez daha Kudüs'e gönderecek, bu sefer hem ayak bastıracak hem de ayaklarını yerden kesecekti.
  2 ... diagnost
 4. 4.
  Eichmann'ın kariyeri Yahudi Uzmanlığı üzerine kuruludur. 1938'de Avusturya'nın Almanya'ya katılımı (bkz: Anschluss) ile, Alman imparatorluğu bünyesindeki Yahudilerin imparatorluk sınırları dışına taşınması ile ilgili çalışmalara başladı. 1939'da Berlin'e döndü ve imparatorluk Ana Güvenlik Ofisi'nde (bkz: Reichssicherheitshauptamt) çalışmaya başladı. 1940'da, Avrupa Yahudilerinin Madagaskar'a taşınmasını öngören, mantık hataları nedeniyle asla hayata geçmeyen ünlü Madagaskar Plânı'nı (Reichssicherheitshauptamt: Madagaskar Projekt) yayımladı. Plân başarısız olsa da, Eichmann ödüllendirildi. 1940'da Binbaşı (SS-Sturmbannführer), aynı yıl içerisinde Yarbay (bkz: Obersturmbannführer) rütbesine ulaştı. Reinhard Heydrich, Eichmann'ı 1942'de yapılan, ve Almanya sınırlarındaki Yahudilerin öldürülme kararla'daki Ölüm Kampları'na giden trenlerden sorumluydu. "Son Çözüm"ün lojistik yönetimi eline geçmişti.

  1944'de, Almanların Sovyetler'ce işgal edileceğinden endişe ettiği Macaristan'a gönderildi. Sadece bu ülkede, 430 bin Yahudiyi gaz odalarına gönderdi. Milyonlarca Yahudiyi ölüme gönderen Almanya, Himmler'in emriyle "Son Çözüm"ün suç delillerini ortadan kaldırmaya çalıştı. Eichmann da savaşın son günlerinde cepheye gönderildi.

  1945'te Sovyetler Macaristan'ı işgâl edince, Avusturya'ya kaçtı ve eski dostu Ernst Kaltenbrunner'ın yanına gitti. Eichmann, Kaltenbrunner'ın bıraktığı yerde durmuyordu. işlediği suçlar nedeniyle Eichmann'ı kaderine terk etti. 1945'de Amerikan Ordusu'na Otto Eckmann kimliği ile yakalandı, ancak 1946'da kaçmayı başardı. 1950'de hem Kızılhaç'ın insani Yardım operasyonlarında çalışan personelinin aldığı pasaportu, hem de Arjantin vizesini ele geçirdi. Her ikisi de "Teknisyen Ricardo Klement" adına düzenlenmişti. Pasaport bugün Buenos Aires'te Soykırım Müzesi'ndedir. Eichmann, 14 Temmuz 1950'de Arjantin'e ulaştı. Ricardo Klement olarak 10 yıl boyunca; fabrikalarda formenlik yaptı, su mühendisi, hattâ tavşan yetiştiricisi bile oldu.
  1 ... diagnost
 5. 5.
  (bkz: soykırım mühendisi)

  [adolf eichmann ]
  [adolf eichmann ]
  [adolf eichmann ]
  [adolf eichmann ]
  [adolf eichmann ]
  [adolf eichmann ]
  [adolf eichmann ]
  [adolf eichmann ]
  [adolf eichmann ]
  [adolf eichmann ]
  2 ... tom tucker
 6. 6.
  1954 yılında, Nazi Avcısı Simon Wiesenthal'a, Arjantin'den bir posta kartı gönderildi. Üzerinde "Ich sah jenes schmutzige Schwein Eichmann. Er wohnt in der Nähe von Buenos Aires und arbeitet für ein Wassergeschäft", "Eichmann denen pis domuzu gördüm. Buenos Aires yakınlarında yaşıyor ve bir su fabrikasında çalışıyor".

  Dachau Toplama Kampı tutuklularından Lothar Hermann da Buenos Aires'te yaşıyordu. Kızı Sylvia'nın, Klaus adlı bir gençle romantik bir ilişkisi vardı. Sylvia bir gün Klaus'un evine gittiğinde kapıyı bir adam açtı. "Siz Klaus'un babası mısınız" diye sordu. "Evet" diye yanıtlayan adam, -şimdilik- Ricardo Klement'ti.

  1959 yılından itibaren MOSSAD, Ricardo Klement'i takibe aldı. Mercedes Benz fabrikasında formen olarak çalışan Klement, yirmibeşinci evlilik yıldönümünde evine elince çiçeklerle dönmüştü. 21 Mart, aynı zamanda Adolf ve Veronica Eichmann çiftinin evlilik yıldönümüydü. MOSSAD aradığını bulmuştu.

  11 Mayıs 1960 günü, Ricardo Klement'i işyerinden getiren otobüs, Klement'in Buenos Aires, Garibaldi Caddesi'ndeki evine yakın bir mesafede durdu. Klement evine doğru yürürken, arızalı bir otomobili tamir etmeye çalışan bir adam, kendisinden sigara istedi. Klement cebindeki pakedi araken, iki kişi koluna girip zorla arabaya bindirmek istedi. Direnince de ense köküne yediği karakuşak karate darbesiyle bayıldı. Sigara isteyen MOSSAD ajanı Zvi Aharoni; karate darbesini vuran, aynı ekipten Peter Maklin'di. Malkin yıllar sonra, bu deneyimini "Eichmann in My Hands"; operasyondan sorumlu Isser Harel de "The House on Garibaldi Street" adlı kitaplarında anlatacaklardı.

  Adolf Eichmann, bir süre Buenos Aires'te güvenli bir apartman dairesinde tutuldu. Tutulduğu süre boyunca, gerçek kimliği ile ilgili şüpheye yer bırakmayan bir çok inceleme yapıldı. 22 Mayıs 1960'da, Arjantin'in 150.Kuruluş yıldönümü törenlerine katılan, dönemin israil Dışişleri Başkanı Abba Eban'ı taşıyan Bristol Britannia yapımı El Al uçağının bir yolcusu daha vardı: Alkolü fazla kaçırmış hâli ve El Al pilotu üniforması ile Adolf Eichmann. Uçak Kudüs'e indiğinde Eichmann tutuklandı. israil'deki ilk sorgularına, bir dönem Türkiye'de israil Başkonsolosu olarak görev yapan ve THKP-C adlı sol örgüt tarafından kaçırılıp öldürülen Efraim Elrom da katıldı.

  11 Nisan 1961'de, 15 ayrı suçtan yargılanmaya başladı. Eichmann yargılama boyunca "kendisine verilen emirleri yerine getirdiğini" iddia etti. 29 Mayıs 1962'de kararını açıklayan mahkeme aynı kanıda değildi.

  Eichmann, 31 Mayıs 1962'de, Ramla Cezaevi'nde gece yarısından hemen önce asıldı. Asılmadan önce, son isteği sorulduğunda, yemek yemeyi reddetti. Bunun yerine istediği bir şişe Carmel marka kırmızı şarabın yarısını tüketti. Son sözleri:

  "Çok yaşa Almanya, çok yaşa Avusturya, çok yaşa Arjantin. Bu ülkeler, en yakın ilişkilerimin olduğu ülkeler oldu, onları asla unutmayacağım. Savaşımın ve bayrağımın kurallarına uymak zorundaydım. Hazırım"

  oldu. Adolf Eichmann'ın cenazesi yakıldı. Külleri, 1 Haziran 1962'de, Akdeniz'in uluslararası sularına döküldü. Arkasında hiç bir somut iz kalmadı. Dünya, bir pislikten daha kurtulmuş oldu.
  1 -1 ... diagnost
 7. 7.
  Adolf Eichmann'ın yargılanma süreci ile ilgili ayrıntılı bilgi için:
  Eichmann in Jerusalem
  mahkeme tutanakları

  ayrıca:
  (bkz: nazi kamp sistemi)
  (bkz: son çözüm)
  (bkz: madagaskar planı)
  ... diagnost
 8. 8.
  haksız yere öldürülmüştür. bir de kahramanlık gibi anlatır israilliler.
  ... man down
 9. 9.
  milyonlarca yahudinin toplama kamplarına yerleştirilmesi ve 2 milyon'a yakın yahudinin toplu şekilde öldürülmesinde parmağı olan gestapo subayı. gestapo’nun yahudilerle ilgilenen iv b4 biriminin başındaki isimdir.

  savaş'ın kaybedilmesinden sonra esir düşmüş sonrasında bir yolunu bulup arjantine kaçmış, burda ismini değiştirerek yıllarca kaçak hayatı yaşamıştır. 2 mayıs 1960'da mossad tarafından arjantin'de yakalınıp israil'e getirilen eichmann, yargılanmasından sonra 31 mayıs 1962'de idam edilmiştir.
  ... ellerin eller olmus
 10. 10.
  günümüzde yaşasa "emir kulu" diye savunulacak nazi kasabı...
  ... izmirspor