bugün

zor zanaattır. insan olmanın başında gelir.
eskilerin; bayramlarda giyilen yeni kıyafetler için uyarladığı, bir sözcüktür.
bazen erkeklikle karıştırılan kavram.
önce insan olmayı gerektirir.
çok duyarsın ; "geçen yine sevişiyorum..." girizgahıyla başlayan cümleleleri, ya da "abi hatun bana kesik, off hasta oldu bana", veya en sakin ve olgun olanı bile ; " akıllı ve özel bir kadın, aşık olmuş bana, ben ne istesem yapar, ama kıyamıyorum" tandanslı kibir cümlelerini, farkında değildir; kendi coşmuş egosunu tatmin etmek için karşı cinsin beğenisine muhtaç olduğunun...
en basit ve en ucuz yönden ifade etmek gerekirse; birbirlerine santim aracılığıyla fark atmaya çalışırlar.
oysa gerçek bi adamla boy ölçüşülmez.
erkekliğini ispat etmeye çalıştığı kadar, adamlığını ispat etmeye çalışanı görmezsin pek, hoş zaten adamsa ispat etmeye de uğraşmaz.
dirayet gerektirir, sebat ve pek çok şey... kendine has olmaktır, hakikatli...
niceliksiz * bir nitelik barındırmalıdır içinde, kaypaklığı, yavşaklığı kendine yedirememektir.
kişilik, karakterin bütünlüğünü ister kısaca, herkese nasib olmaz.
(bkz: metin oktay)
Cepte degil, ruhta taşınacak olandır.
Bu devirde kimilerinin üzerinde pek durmadığı, kişinin kalıbını gösteren vasıftır.
babalar da olup oğula geçmesi zor olandır.
erkeklerden çok kızların ağzından düşmeyen kelime. adam tanımını kafalarına göre yaparlar. oysa adam dediğin nedir ki? ayrıca bunu erkekler daha iyi bilir sizden öğrenecek değiller. sırf gururumuzu kırmak için bu kelimeyi özellikle kullanırlar.
Bu devirde bulunamayan.
Değeri Parayla ölçülmeyen, zor zanaattır.
"Adamlık cinsiyet meselesi değil,
şahsiyet meselesidir."

Necip Fazıl
Kaybolan meziyetlerdendir.aslında meziyet değil ama azaldığından öyle sayılıyor.ya oğlum sen tut utanmadan hiç tanımadığın birine çat diye sark.bi düşün karakterine soktuğum bu kızın sevgilisi vardır ne bileyim.
Adamlık her gün aynı kadına âşık olmaktır..
adamlık her gün köpek gibi çalışıp, evde senden medet uman insanların karnını doyurmaktır.
mastercard ve visa'nın lal, american express'in fransız kaldığı durumdur.
Yeri geldiğinde kenarıya çekilmek, kadraja girmemektir. Bir cümleye üç imla hatası sığdırmak da olabilir.

Büdüt: uçak kazası geçiren takımı alkışlarken gülen tek futbolcu olmak da olabilir.

Büdüt2: kenarıya çekildikten sonra geri dönmek, fatih terim'den taraf oldu diye oğuzhan özyakup'u milli takıma aldırmamak da adamlıktır.
adamlık kaç şişe içki veya kaç paket sigara içtiğinizi oraya buraya söylemek değildir. adamlık birine sonsuz güven verip o güveni sürdürebilmektir. bu özelliklerin bir çoğu ortalıkta adamım diye gezip dolaşan insanda yok. lütfen ortada orada burada adamım diye dolaşmayın bozuşuruz.
insanlık kavramının erilleştirilmiş versiyonudur. Ne gerek vardır cinsiyet vurgusuna, tartışılır. Adamlıkta olan tüm mizaç kadınlıkta yok mudur? Ya da illa farklı mı olmalıdır? Baştan falso bir terim.
bazıları için büyük bir hapishane.
kadınlar için de kullanılabilen bir tabir olsa da, adamlık var da havvalık yok mu sorusunu akıllara getirir. feministlerin tarafına geçeyim bu seferlik de. erkek hegemonyasının dayatması niteliğindeki bir kelime. neyse tanım kısmını geçelim.

"Adam olduysan hesap ver kendine:
Getirdiğin ne? Götürdüğün ne?''

adam olduğunu düşünenlerin sorması gereken bir sorudur bu yukarıdaki. ''hayırdır ya, ben adamım diye ortalıkta geziniyorum, emre belözoğlu gibi ben erkeğin kralıyım diye böbürleniyorum da, benim numaram ne? benim esprim ne ki?'' şeklinde. benim bu dünyaya, diğer insanlara ne gibi faydalarım oldu, mesela. işte ''kötü değiliz iyi insanız ne yapalım daha başka?'' bence iyi olmakla övünülmemesi gerekir. iyi olduğun için mutlu olursun o ayrı. hem yapılacak öyle iyi iş var ki bunların binde birini bile yapmıyoruzdur, yapabilecek imkanımız olduğu halde. bu yüzden bu iyilik muhabbeti de suya düşmüş oluyor.

bana kalırsa hiçbirimiz adam değiliz. ilk taşı en adam olanınız atsın, bana.
görsel
Seviyesi karşı tarafın senin hakkında düşündüğü kadar olan karakter seviyesidir.
Konusu her açıldığında ortamdan uzaklaşırım. Yakalanmamak lazım.
Başına bela almamaktır.
Nostr-adam-us.