1. 1.
  amerika'da sukran gununden sonraki gun olan cumaya verilen addir. bu gunde millete oyle bir indirim dayarlar ki kim ne alacagini sasirir. laptoplar 350 dolardan, 200 gb harddiskler 10 dolardan, 19" samsung lcd ekranlar 110 dolardan gider. tabi stoklar dahilinde ;). bu nedenle marketler kapisinda siralar olur. ben sukran gunu oglen best buy'in onunde cadir kurmus en az 50 kisilik bir grup gorunce bir oha cektim, karsiki daglar yikildi. tabi sukran gununun ertesi gunu sabah 5'te acilir dukkan. millet ne varsa supurur. her cins insan vardir. hatta belli ki torrent'ten bihaber zavallilar, 3 dvd 8 dolar oldugunu duyunca geceden siraya girmistir, be dangalak torrent diye bisiy var filmini ordan indirsene dedirtir.
  boyle manyak bi tuketim muhabbetidir iste...
  4 -1 ... curufinwe
 2. 2.
  tüketim toplumunun her zaman insanı kazıklamadığının bir göstergesidir. arada elletiyorlar ki, sonra rahat okşasınlar.
  1 ... arude50
 3. 3.
  hala divxplanet ve divxforever da türkçe altyazısı olmadığından artık kendimin çevireceği hint filmidir. imdb de 9 küsür puan almış ama kişi sayısı az yani yönetmenin eşi dostu vermiş de olabilir bu puanları.
  1 ... chatin
 4. 4.
  bu sene, bu cumaya gelen ve amerika'da yapilan en cok indirimin oldugu gun. (ikinci buyuk indirim christmas oncesi yapilandir.)

  insanlarin kendini kaybetmesine neden olan gun aslinda. cok cok ucuz oldugunu gorunce bir urunu, ihtiyaciniz olmasa, bile aliyorsunuz ve gun sonunda sifiri tuketiyorsunuz.

  ayrica insanlarin magaza onlerinde sabahin besinde metrelerce kuyruk olusturmasina; marketin/magazanin kapisi acildiginda da iceri hucum edip, orayi talan etmelerine bir anlam vermenin guc oldugu gun.
  1 ... limon cicegi kolonyasi
 5. 5.
  amerikalılar da mercimek kadar beyin olmadığının göstergesi olan bir gündür. lakin her gösterge gibi black friday göstergeleri de amerikan halkının diklemesine çakılmaya doğru gittiğini göstermektedir. 11 eylül sonrasında vatan, millet, sakarya edebiyatıyla halkı daha çok tüketmeye çağıran hükümet, 2000 öncesine kadar aile başı 750 dolar olan ortalama harcama tutarının 200 dolara kadar inmesiyle paniklemiş ve jack nicholson gibi starları kullanarak, 'sokturmayın şimdi, gidin para harcayın' türü teaserlar döndürmüştür. bu günde bütün moron yankiler özellikle elektronik mağazalarının kapısına birikir ve mağazanın açılışıyla allah ne verdiyse içeri dalar manyaklar gibi kapışırlar. zira indirim yapılan ürünler önceden bellidir. lakin amerikalıların gerzek oluşundan şöyle bir çözüm bulamazlar: büyük bir mağazaya black friday'dan bir gün önce gidilir. indirimli olması muhtemel, ihtiyaç olan şeyler ertesi gün kalmayacağından rafından alınır ve yine mağaza içinde kel alaka bir rafın arka kısımlarına saklanır. örneğin o gün 700 dolar olan bir kamera alınıp, lap top çantalarının arasına saklanır. ve ertesi gün, yani kara cuma'da tekrar mağazaya gidilir. vakit ikindidir ve indirimli rafların tamamı silip süpürülmüştür. siz gider paşa paşa çantalar arasından kameranızı alırsınız ve göt olmuş tezgahtar bakışları arasında 250 doları ödeyip türk gibi mağazadan çıkarsınız. *
  6 ... antilopyawrusu
 6. 6.
  (bkz: good mourning black friday)
  3 ... shreddinger
 7. 7.
  (bkz: black winter day)
  1 ... achtung
 8. 8.
  (bkz: kara cuma)
  1 ... dalton ana
 9. 9.
  ekim ayının 4. perşembesinden yani thanksgiving'den sonraki cuma.
  pek çok mağaza gece 12'de kapıları açar ve daha önceden mağazaları gezip alacağı ürünleri gözüne kestirmiş müşteriler içeri dalar. yaklaşık %70'e varan da indirimler yapılır. 2009 yılında 416 milyar $'lık alışveriş yapılmış.

  bir diğer indirim günü için;
  (bkz: cyber monday)
  1 ... particle
 10. 10.
  bize lazım aslında bundan. *
  ... shibi