bugün

biraz uzun olmasına rağmen izlerken sıkmayan, bollywood filmi olduğunu duyduğumda boktan bir film olduğunu düşündüğüm fakat izledikten sonra bu düşüncemi alt üst eden, eğlenceli müzik ve danslarıyla keyifle izleten, bunların yanında çoğu sahnesiyle insanı gülmekten kırıp geçiren, verdiği mesajlarla bir şeyler öğreten muhteşem bir filmdir kendisi.
kesinlikle herkesin en az 1 kez izlemesi gereken film.
bi defa izlenmesi yeterli güzel film. hint filmlerinin en büyük handikapi olan uzunluk burdada bayiyor insanı.
(bkz: all is well)
müzikleri harika olan film.
3 saatin bir saniyesi bile sıkmayan aamir khan hint filmi. aman tanrım, ön yargılarımdan ayrılıp şunu bi izliyeyim dedim. top 5 ime soktum bile. her saniye keyif almak, her sahnesinden bir şeyler öğrenmek, hayallerin önemini anlamak istiyorsanız. izleyin. izleyin.
Hint filmlerine duyduğum önyargıyı kıran film.
filmdeki kötü karakter olmasına rağmen ben susturucuya sempati duydum. konuşma tarzı çok komik.
ama rancho ya da aşık oldum. allah herkese öyle arkadaş nasip etsin.
özellikle makina mühendislerinin kaçırmaması gereken film. herkes izlemeli.

(bkz: siz mükemmeli arayın, başarı peşinizden gelecektir.)

edit: bu filmi ekim 2012 de izleyen kendime ne diyeyim.
insan olanı duygulandıran filmdir. izlettirin , geri dönüşleri güzel olacakır.
All is Well.
gorsel olarak degil ama konu ve islenis tarzi olarak beni cok derinden etkilemis filmdir. her muhendis adayinin ezberci sisteme karsi cikmaya calismasini, uretgen olma cabasini engelleyen 3. sinif dunya ulke liderlerlerine elleri kollari baglatilarak izletilmesi gerekmektedir. son olarak all is well beyler.
çok defa methini duyduğum, ısrarla izlemem yönünde tavsiyeler aldığım ilk denememde fazla zamanım olmayıp 3 saat kim vakit ayıracak şimdi buna deyip kapadığım ve sonraya ertelediğim, en sonunda da izlediğim zaman kah gözlerimin nemerdiği kah ağzımı ayıra ayıra gülerken kendimi yakaladığım favorilerimin arasında ki ilk 3 filmden biridir.

korkmayın, filmin sürükleyiciliğinden 3 saatin nasıl geçtiğini anlamazsınız bile !
daha önce niye haberim olmadı diye hayıflandığım, aamir khan oynadığı için daha bir sevdiğim filmdir. dün son sahnelerini gözlerim dolu, hafif gülümseme ile izledim. hint filmlerini seven biri olarak, bu filmi nasıl bu kadar geç farkettim diye düşünüyorum. bu filmi arşivime ekleyip, herkesin izlemesini tavsiye ediyorum. şahsi puanım 8/10
bollywood'un en iyi filmidir. ayrıca aamir khan kalitesini bu filmde de göstermiştir.

All is well.
izlediğim ikinci aamir khan filmidir. (bkz: taare zameen par) ile hayran kaldığım aamir khan'ın gerçekten de çok iyi bir oyuncu olduğunu pekiştiren film oldu.

hem komediyi hem de dramı çok güzel birleştirmiş tam bir trajedirir. bollywood'un vazgeçilmezi olan danslar 3 idiots'ta da kendini göstermiştir: (bkz: zoo bidi)
Güldürür, ağlatır, gülmekten çatlatır, kandırır, biraz daha güldürür ve hemen ağlatır, yine kandırır ve sonra yine güldürür... Hint filmlerini sevmemi sağlamıştır. En son Çatur'a verilen unutulmaz ayar insanın karnına ağrılar sokar. Sadece All is well diyince tekme atan bebeği anlamsız buldum o kadar. ol iz vel diyip ortamı terk ediyorum. namaste.
Film her türü içinde barındırmakta uzun ama hiç sıkmıyor.Çok güzel bir film.Klişelerden çok uzak.Ön yargılı ile yaklaşmıştım.Bir Bollywood filminin bu kadar güzel olacağını tahmin etmemiştim.Birde bir Aamir Khan var.Mutlaka izlenmeli.Bir diğer Aamir Khan harikası (bkz: taare zameen par)
karmaşık duygular içerisindeyseniz izlenesi filmdir. Hem ağlatır hem güldürür, hem de hayat dersi verir. Bollywood'a ön yargısı olanlar muhakkak izlesin.
fazlasıyla eğlenceli bir bollywood filmi. uzunluğu ve her olayın sonunun mutlu sonla bitmesi klişesi dışında başarılı bir film olmuş , eğitim sistemine karşı izlediği eleştirisel tutumu çok yerinde. şahsen bunu bir makina mühendisi olarak izlediğim için , daha da hoşuma gitmiştir bu eleştirisel tutumu *

--spoiler--

Uzayda kullanmak için tükenmez kalem icat eden Amerikalılarla , onun yerine kurşun kalem kullanan Ruslar geyiğine değinmesi de ayrı bir hoşuma gitmiştir.

--spoiler--
"üç idiots" diye okunan film.
Arkadaşlık, aşk, rekabet, macera, fedakârlık, kültür... Kısacası içinde her şey var. Yaşamdan bir parça gibi. Yani izlenmeye değer bir filmdir.
her öğrenciye falan izletilmesi gerek, sistem çarpıklığını anlatıyor, amir khaan cok iyi oyuncu, rajuyla farhan çok makara ay yerim falan tamam ama senelerdir ülkemizde mühendislik fakültesinde tek bir öğrencinin bile çıkıp 'burada mühendislik öğretmiyorsunuz' dediğini duymadım ben. film eleştirisi yapmaya gelmedim; sadece olanları söyledim. sisteme karşı duracaksan fight club ya da v for vendetta izle ama bunu izleme. sen sadece bu filmden 'sevdiğin işi yap' mottosunu edin, ülkedeki sisteme karışma. müzik yapmayı seviyorsan makine okuma. resim çizmeyi seviyorsan bilgisayar programlarının altında ezilme.

filme gelecek olursak; gereksiz dans sahneleriyle dolu müzikalimsi bir bollywood filmi. slumdog'dan sonra en iyisi diyebilirim bollywood yapımı olan filmlerden. boşa geçmeyecek bir 3 saat sizi bekler.

kötüleyecekler için baştan edit: siz gerçeği görmek değil, kandırılmak istiyorsunuz (prestige)
beklediğimden iyi çıkmıştı, izlenebilir bir film.
fazla abartıldığını düşündüğüm ve hoşuma gitmeyen filmdir. ayrıca arkadaşlarım tarafından sevmediğim için aşağılandım.