on sekiz yasin tadi siz daha on yedi yasini yeni bitirmis bi aylak bir ergen oldugunuz zamanlarda geldigi icin pek iyi alinamaz.

hem belki zaten büyümüs halinle düsünüp yasasan, on sekiz yasin anlami ilerki yaslarda hicte özgürlük olarak kalmazdi aklimizda.

bir sayidir efendim,
büyüdügümüzü hatirlatan..
çankırının plaka kodu.
moby nin 4. albümüdür.albümde 18 parça vardır.12. parçanın ismidir.
bakkaldan sigara alabileceğiniz yaştır.
(bkz: on sekiz)
keşke geri gelse de bir daha yaşasak denilecek yaş aralığının üst sınırıdır. özlenen, hasretle anılan yaştır.
her bir şeyi yapabileceğinizi düşündüğünüz yaştır. sanki 18'inize girdiğinizin ertesi günü her şey değişecek, özgür olacaksınız. pehhh! diğerlernden hiçbir farkı yoktur bu yaşın. sizin anlayacağınız sıradan bir yaş işte.
Argonelementinin atom numarası
bi boka yaramayan bi yastır.insanlar gözünde büyütmüştür.
butun ozenilen seylerin +18 de oldugunu dusunursek bir an once ulasılmak istenen sayı.
ailenin gözünde, herşeyi yapabileceğiniz yaştır.
(bkz: ehliyet istiyorum lan)
Efenim 18 çok izafi bir yaştır; kimine göre hayatının en güzel yılı, ki bu her hangi bir terslik olmazsa üniversiteye adım attığı yıla tekabül eder, kimine göre de bir daha hatırlanmak istenmeyen lanet ötesi bir yaştır! Genelde karşılaşılan tipler birinci seçenektekilerdir ki onlar aynı zamanda 18'i geçtiklerinin ve de bir daha yaşayamayacaklarının verdiği hüzünle, büyük bir özlemle anarlar 18'i ! Evet 18!Ömürlerin baharı! 18'e girdiğinde artık ablalarının veya abilerinin anlattıkları bar maceralarını yaşayabilme fırsatını yakalayabilmenin heyecanı... 18! Arkadaşlarınla otostop çekerek güney sahillerini turlama iznini alabilmenin verdiği, özgürce dolaşabilmenin getirdiği heyecan fırtınası... Özgür ve de bağımsız olmanın anahtarı ki aslında budur 18'in anlamı,sevilmesinin,beklenmesinin nedeni!Özgürlüğün terkedilememesinin nedenidir aynı zamanda üniversiteye başlarken kiraladığınız evde, arkadaşlarınızla yaptığınız aktiviteler sonrasında yine sorumsuzca, canınızın istediği gibi gecenin bir vakti dışardaki soğuk havanın tadina vararak gidilen barda,yine sorumsuzca içilen biraların arkasındaki rahatlıktır, haber verilmesi gereken kimsenin olmamasıdır çıkıp gittiğin evde! Ve de yanındakidir, elini tutmasının bile seni hiçbir içkinin ya da maddenin uçuramadığı yerlere götürmeye yeterli olan..

Nitekim,güzeldir efenim 18! Yaşanmalı ve de tadına varilmalidir hic bir zaman tatmin olamayacagını, doyamayacagını bilsen de 18'in güzelliklerinden!
an itibariyle gizemli yazar sayisidir.
herşeyi yapabileceğini zannedip hiçbir şey yapılamayan yaş.
--spoiler--
görsel
--spoiler--
9 un iki misli olan 18 nezir sayılır ve nezir i mevlana yı ifade eder. mesnevi nin mevlana tarafından bizzat yapılan ilk 18 beyti, onun özrü kabul edilir. ayrıca esma ül hüsna dan olan "el hayy=daimi dıri" adı da ebced hesabıyla 18 eder. bu sebepten dolayı 18 rakamı mevlevilerce kudsi kabul edilir.
1935 yılında yapılan, kadınların seçilme haklarının olduğu ilk seçimde meclise giren kadın milletvekili sayısıdır.
turk hukuk sistemine gore evlat edinen ile evlat edinilen arasında olması gereken minimum yas farkı.
moby albümü.

01 we are all made of stars 4:32
02 in this world 4:02
03 in my heart 4:36
04 great escape 2:08
05 signs of love 4:26
06 one of these mornings 3:12
07 another woman 3:56
08 fireworks 2:13
09 extreme ways 3:57
10 jam for the ladies featuring angie stone and mc lyte 3:22
11 sunday (the day before my birthday) 5:09
12 18 4:28
13 sleep alone 4:45
14 at least we tried 4:08
15 harbour featuring sinead o'connor 6:27
16 look back in 2:20
17 the rafters 3:22
18 i'm not worried at all 4:11
aklın başa geldiği * yaştır.
(bkz: 18 and life)
cinsellik, şiddet, korku unsuru içeren filmlerde yanında bir "+" ile kullanılan sayı.
bir taraftan üzülüyorum artık suç işleyemeyeceğim. ifadem alınıp hemen bırakmayacak beni polis abiler. bir taraftanda seviniyorum genelev yahut uzun yolculuk tek başıma yapabileceğim. dur be o amerikan filmlerindeydi, türkiyede öyle bir şey varmıydı acaba. sözün özü yasalar önünde reşit oldum, adam oldum ama hala çocuk gibi hissediyorum.
artıların vazgeçilmez sayısı.**
yeni bir hayata geçiş yaşıdır.