yeni tool albumu.eskiye gore oldukca sertlesmisler.

1.vicarious
2. jambi
3. wings for marie (pt 1)
4. 10,000 days (wings pt 2)
5. the pot
6. lipan conjuring
7. lost keys
8. rosetta stoned
9. intension
10. right in two
11. viginti tres
(bkz: 27 years 138 days 6 hours)
"annem annem ben ne acılar çektim...", "ağlarsa anam ağlar..." gibi şarkıların ne kadar duygusuz, yapmacık olduğunu gösteren şarkı.
oncelikle sunu demek istiyorum ki bu album benım gozumdekı en ıyı ıkınci toolalbumudur;digeri ise malumunuz olacak kı lateralus'tur..

album olarak sunu dıyebılrım kı dınlendıkce hosa giden bir albüm olmustur..yanı ılk dınlediginizde affallarsanız cok sasırmamalısınız,sonuc olarak bu tool'un en yorucu albumu,uzerinde en cok ugrasılmıs albumudur..belki5-10 yıl sonra dınlediğinizde bile belki içinizden bir şeyler bulabileceğeniz sarkılar toplamıdır,daha sert,daha progresif..sımdı albumdeki enstruman kullanımlarına bakarsak davullar her zaman kı mukkemel,çalmaya yada cover yapmaya çalışırsanız kollarınız kırılacak cınsten..gitarlara gelırsek gercekten en guzel gıtar sesi bu albumde çıkmıs kı adam jones en iyi produksiyon albümümüz demiş bir röportajında..mesela interneette gezınen bir konser kaydına göre 10000 days sarkısı 2002 yılında çalınmıs bir şarkı olduğunu göreceksiniz..yanı adam jones bu album için olabilcek maximum zamanı kullanmıs..maynard bu album için sesini çok değişik stillerde kullanmıstır.bas her albumdeki gibi farklıdır,güzeldir ve ayrıca tool bu albümünde meshuggahetkisinde kalarak yaptığını belirtmiştir dipnot olarak belirtmek isterim .sarkılara teker teker değinmek gerekırse..

vicarious:bu sarkıyla tool'un dünyasına hosgeldnız demektedir grup.fazla progresif bir şarkıdır kı benım için konserler için çok hoş gidebilecek bir şarkı gibi gelmiştir,ama tool'un yaratıcılığı bu albumde kesinlikle bu şarkı değildir..sarkının lirikleri ise televizyona tıkılı kalan insanlara yapılan eleştirilerdir.bana sorarsanız albumdeki en gaz ikinci şarkıdır.az kalsın unutuyordum ki şarkının sonunda danny bir giriyordur ki davuluna..evlere,kulaklara şenliktir...
jambi:vicarious'tan sonra bu sarkının sonra tool denen bu grubun ne kadar acımasız olduğunun kanıtıdır..tam anlamıyla tüm amatör progresif gruplarına basit ama kalıcı bir şarkı nasıl yapılır diye resmen ders vermektedir..gitar tonu inanılmazdır,bir ara adam jones'un attığı bir solo vardır ki o sesi o gitardan nasıl çıkardığı hala kafamı kurcalamaktadır..arka planda hafif bir çello sesi vardır kı eğer o sesi hissedebilirsesiniz bu sarkının ne olduğunu anlayacaksınızdır..
wings for marie:maynard'ın annesi için yaptığı diğer bir şarkıdır.bu nasıl bir sevgidir demekten kendimi alamıyorum..ağıtın ılk parçasıdır..neşteri yavaşça sokmaktadır tool..ben bu sarkı ıcın bir şey demek istemiyorum.her cümle,her kelime kifayetsiz kalıyor bu şarkı için..
10000 days:ağıtın 2. bölümü..bu şarkıda maynard ve saz ekibi bu dünyadan olmadıklarını bır kez daha bellı etmektedirler..tool işte budur diyebileceğiniz bir şarkı;tool müziğinin en üst tepelerinde dolasmaktadırlar..sarkıyı dınlerken sankı bır fılm izliyor gıbı olursunuz..basında bırısı sıze hıkaye anlatıyordur annesinin basından gecenleri,sonra adam soloyu girer ve o solo süresi boyunca içiniz burkulur..sankı anlatılan hıkayede anne yuğun bakımdadır ve oğul dışarda onu çaresizce beklemektedir.solo biter ve şarkı birden nefret kusmaya başlar gibi hızlanır anlarsınız kı anne olmustur ve oğul çaresizce kendını yerden yerlere vurmaktadır..ve sarkı sonunda ise oğul artık gerçeği kabullenmiş gibidir ama onu öyle bir ses tonuyla söyler ki içiniz acır,burkulur...
the pot:bu nasıl bir giriştir maynardo nasıl bir sestir oyle maynard..yanı ılk dinlediğimde evet bende fake yedim demekteydim ama liriklerini anlayınca ancak bunu tool yapabilir dedim..bence albumdeki sönük şarkılardan biridir ama bu şarkıyı baska bır grubun albumune koyarsanız albumde ki en iyi sarkı olabilir.bu da tool'un farkı olsa gerek.sarkı gereksiz yere uzatılmış geldi bana ve bir de şarkı devamlı kendini tekrar ediyor gibiydi..
lost keys:albumun kesinlikle en gizli şarkılarından biridir..ne tool daha önce böyle bir şarkı yaptı ne ben duydum..albert hoffman'ın lsd'yı bulmasıyla alakalıymıs sarkının diyalogları..lsd gibi bir uyusturucu şekli olsa gerek bu sarkı..içinize giriyor,içinizi mahvediyor,bağımlılık yapıyor...
rosetta stoned:albumun en sert şarkısı..bu sarkıda maynardilk defa brutal ve scream karısımı bir şey denemektedir.son derece güzel oturmustur..albumdeki en favori sarkılarımdan biridir..hani bazıları doğu batı sentezini denedik diyorlar ya bu sarkı benım ıcın tam anlamıyla bir doğu batı sentezidir..bu kadar nameli söylenir bir şarkı,bu kadar sert ve güzel olur bir şarkı..şarkı demek tam anlamıyla yanılgı bu şarkı için şahaser..
right in two:albumu ılk dınlediğimde evet bu dedim kendi kendime,bu avantgarde müziğin en tepe noktası..bir saniye sonra nasıl bir şokla karşı karşıya olacağınızın bilincinde değilsiniz..sizi nerden alır nereye bırakır siz bilmezsiniz..albumdeki galiba eğer yanlış değilse tek 11-8'lik sarkıdır. danny amcamız bu şarkıda davulculara ders verır..
viginti tres:evet albumun kapanıs şarkısı..değişik sesler duymaktasınız..ne olduğunu henuz çözemedim..bunun bir benzerini tool lateralus albumunde yapmıştı..

genel olarak tool'un yaptığı en iyi işlerden bir tanesiyle karşı karşıyayız..albüm çok sert ve yeterince progresif..ama işin için içinde ruh ve duygu olunca..işte bu tool diyorsunuz..işte bu 10000 days diyorsunuz
artwork'ün orjinal kopyası için yaklasık olarak 700 dolar ödenmesi gereken albüm...

ayrıntılı bilgiler için
http://www.alexgrey.com/tool.html
'10000 days' albümü Maynard James Keenan'ın annesi Judith Marie'nin
komada kaldığı yaklaşık 27 yıla denk gelen zaman diliminden alır adını.
Albümde bu sebeple Wings for Marie pt 1 ve Wings pt 2 (10000 days)
parçaları bulunmaktadır. Albüm grup tarafından en iyi albümleri olarak nitelendiriliyor.*
lirikleri de $öyledir bu ulvi parçanın.

Listen to the tales and romanticize,
How we'd follow the path of the hero.
Boast about the day when the rivers overrun.
How we rise to the height of our halo.

Listen to the tales as we all rationalize
Our way into the arms of the savior,
Feigning all the trials and the tribulations;
None of us have actually been there.
Not like you.

Ignorant siblings in the congregation
Gather around spewing sympathy,
Spare me.
None of them can even hold a candle up to you.
Blinded by choice, these hypocrites won't see.

But, enough about the collective Judas.
Who could deny you were the one who
Illuminated your little piece of the divine?

And this little light of mine, a gift you passed on to me;
I'm gonna let it shine to guide you safely on your way,
Your way home ...

Oh, what are they going to do when the lights go down
Without you to guide them all to Zion?
What are they going to do when the rivers overrun
Other than tremble incessantly?

High is the way, but all eyes are upon the ground.
You were the light and the way they'll only read about.
I only pray, Heaven knows when to lift you out.
Ten thousand days in the fire is long enough;
You're going home.

You're the only one who can hold your head up high,
Shake your fists at the gates saying:
"I've come home now!
Fetch me the spirit, the son, and the father.
Tell them their pillar of faith has ascended.
It's time now!
My time now!
Give me my, give me my wings!"

You are the light and way that they will only read about.

Set as I am in my ways and my arrogance,
(With the) burden of proof tossed upon the believers.
You were my witness, my eyes, my evidence,
Judith Marie, unconditional one.

Daylight dims leaving cold fluorescents.
Difficult to see you in this light.
Please forgive this bold suggestion, but
Should you see your Maker's face tonight,
Look Him in the eye, look Him in the eye, and tell Him:
"I never lived a lie, never took a life, but surely saved one.
Hallelujah, it's time for you to bring me home."
maynard'ın, annesinin rahatsızlık döneminin süresine adını veren albüm.
sözleri ile birlikte dinlendiğinde insanın içini ürperten, tüylerini diken diken eden adını koyamadığım.
maynard james keaenan'ın ölen annesinin ardından yaktığı ağıttır, duyguludur.
(bkz: hayırlı evlat)
onbin gün dinlenildiğinde de, onbinbirinci günde bıkmadan dinlenebilecek tool albümü. * * *

albüm ismiyle aynı ismi paylaşan şarkısı ise destan niteliğindedir. maynard' ın sürükleyen sesi, kısık sesle çığlıkları hissettirdiği ve grubun da ayak uydurması; harikulade.

düşünüldüğünde yağmurlu bir günde, otobüsle seyahet ederken; yağmurun camın üzerinde yaptığı dansla harika gider. tadından da yenmez.

kısık sesle çığlık nasıl mı anlatılır? bak işte böyle:

you're the only one who can hold your head up high,
shake your fists at the gates saying:
"i've come home now!
fetch me the spirit, the son, and the father.
tell them their pillar of faith has ascended.
it's time now!
my time now!
give me my, give me my wings!" *

- oğlum bu adamlar kafayı yemiş?

+ bak işine be geri! * *
sakince elin pencerenin yanına gelir, içerisini de dışarısını da
biraz puslu gösteren pencere
gözüne çarpan ilk ışıklar
bir yanıp bir sönmekte
oh, what are they going to do when the lights go down
without you to guide them all to zion?
kaldırmak istiyorsan elini, tam da şu anda kaldıracaksın ki
görebilsin seni seslerin arasından
tam 27 yıl
içinde taşıdığın kan köpüğü
nefretin hayata karşı
ve o'nun yaşama tutun/amayışı/uşu
kayıp gidecekken ellerinden
bir neşter keskinliği hissettiğin
ilik ve bileklerinde
kesmek ve yok etmek istemen her şeyi
ve sen hala dışarıdasın
bana doğru bakışın, ve gözlerin de
bir aynalı cam sanki, kendime döndüren beni
bitmesin istediğin şarkını
söylerken ve dinletirken bana
ses geliyor kulağıma
i've come home now
elin hala cama yakın
ve düşmeye hazırsın
dalacaksın camdan içeri baktığını sanarak
kurtarıcı bir ilaç ya da bir söz
gün- saat- dakika - saniye
tik / tak

gözlerinin kapandığını görüyorsun,
tamamen kapalı hayatı
görmeye alışık olduğun ışıklar
ve şimdi yoklar.
bir yıldızın infilakına tanık oluyorsun
bir karadelik oluyor her şey
bir yıldız yok oluyor
yanındaki minik yıldız ile.
görmeye alışık olduğun
yanıp sönen ışıklar
sabit bir ışığa dönüyor.
tam ortasındaki ışık ise, yükseliyor yavaşça.
kanatlarını görüyorsun sonra!
kanat...
give me my wings!
gecelerin parçası. tek kelimeyle bu. yaşattığı duyguyu anlatmak imkansız. sadece bana kanatlarımı verin yeter.

--spoiler--
give me my , give me my , give me my wings !
--spoiler--
itirafnoktakom: ne yaparsam yapayım bir aenima, bir lateralus tadı alamıyorum bu albümü dinlerken, ne yapayım. ama yine de hakkını yemiyorum tabi.
amazonda 12 dolar olan tool albümü. Bir de 8 dolar kargo parası çekmişler. 60 türk lirasına filan denk geliyor güncel dolar kuruyla. değer mi değer. türkiye'de bulunmuyor zaten tool albümleri.