1. 1.
  gününü gün eden, kendilerine has müzikleri olan, iyi oynayan, eskiden çadırda yaşayan, göçebe insanlar topluluğu. erkekleri genellikle kalaycılık, demircilik, nalbantlık, müziksiyenlik(ben de biliyom müzisyen olduğunu), tombalacılık yapan, kadınları genellikle bohçacılık, çiçekçilik yapan insanlar topluluğu. genellikle balkanlarda yaşarlar.
  4 -2 ... aabi
 2. 2.
  ingizce gypsy.*

  (bkz: snatch)
  3 ... rapter
 3. 3.
  Roman.
  3 ... italiano
 4. 4.
  (bkz: sibel can)
  (bkz: tarik menguc)
  ve daha niceleri
  2 -2 ... cell-im
 5. 5.
  bi önceki enkarnemin mensup olduğunu düşündüğüm ırk.
  1 -1 ... pafküf
 6. 6.
  adama kolay kolay güvenmezler ama aralarına aldılarsa, benimsemişlerse yardımlarını esirgemezler. güzeldirler, hoş sohbettirler. eve gidecek paranız olmasa çıkarır verirler. * * *
  9 -3 ... steril mikrop
 7. 7.
  hindistandan batıya doğru olan göçlerinde, istanbul civarında bizanslılarla karşılaşmışlardır.falcılıkta ve dansçılıktaki marifetleri onları kısa zamanında sarayın gözde uşakları haline getirmiştir.bir süre sonra saraydaki hırsızlık olayları artırınca kralın gazabına uğramış ve saraydan kovulmuşlardır.kelime olarak çingene, dinsiz anlamına gelir.bizans kralı, çingeneleri saraydan kovduktan sonra onlara bu ismi takmış ve günümüzde bu kelime bir çok avrupa diline benzer şekilde girmiştir.
  5 ... heyyavrumhey
 8. 8.
  ülkemizde uygulanan dinazorlaşmış bazı yasalara göre hakaret biçimi. Yine dinazorlaşmış bazı yasalara göre mülteci olarak ülkemize giremeyecek veya göç edemeyecek grup. Dünyada bir çok yasayla ve kuralla dışlanan insanlar. Maalesef ki ülkemizde binlerce çingene yaşamakta iken bu yasaların bizim ülkemizde de var olması gerçekten üzücü. Egeden Trakya ya her yerde bulunur çingeneler. Şehirlerde yaşayan çoğunluk gettolaşmıştır. istanbul'da Hacı Hüsrev Edirne'de Gazimihal ve Kemikçiler bu düşünceye örnek teşkil edebilir....
  2 ... sipermanevra
 9. 9.
  gırnatasıyla kendisini ve etrafındakileri eğlendiren, bu eğlence karşılığı aldığı parayı gidip şaraba yatıran ve eğlenmeye sürdirek devam eden kişi.
  5 ... ezop
 10. 10.
  türkıye ' de 2 milyon kadar nüfusa sahip topluluk. 1934 tarihli bir anayasaya göre çingeneleri vatandaslığa kabul etmeme hakkı verilmiştir.
  4 ... syda