bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  ilk türk denizcisi.
  4 ... aabi
 2. 2.
  yavuz bahadıroğlu'nun aynı isimli kitabında epey incelediği, izmir'den çıkıp ege ve akdeniz sularında yayılmış ilk türk denizci. kayın pederi kılıçaslan tarafından öldürülmüş sonra..
  1 ... lyla
 3. 3.
  ilk büyük türk denizcisidir. Çaka beyin denizciliğinin etkili olmasında küçük yaşta esir olarak gittiği bizans sarayında öğrendiklerinin büyük etkisi olmuştur. Burada denizcilik ile ilgili bilgiler edinen çaka bey, esaretten kurtulunca batı anadoluda kendi beyliğini kurmuştur. Anadolu selçuklularının kurulduğu yıllara denk gelen bu tarihlerde, süleyman şah ve ondan sonra oğlu kılıçarslan anadolu fütühatı ile meşgulken, çaka bey ege adaları ve batı anadolu sahillerini fethetmekteydi. Kılıçarslanı kendi kızıyla evlendirerek, selçuklular ile ittifak kurmuştu. Çaka beyin amacı istanbulun fethini gerçekleştirmekti, ancak buna nail olamadı. Bizans imparatorunun oyunlarına gelen kılıçarslanın kendisini zehirleterek öldürtmesi sonrası, kurduğu beylik dağıldı ve batı anadolu tekrar bizans hakimiyetine geçti.
  1 ... istemihan
 4. 4.
  kilicarslanin zehirleterek degil hizmetcilerinden birine haince hancerleterek oldurttugu ilk buyuk turk denizcisidir. hayati boyunca tek amaci istanbulu fethetmek olan bu buyuk amiral hic bir zaman selcuklu tahtina goz dikmemis her zaman kendisini ucbeyi olarak gordugunu kilicarslana belirtmistir. olumune sebep olan hizmetciyi sirtinda hancer oldugu halde oldurmustur. hatta kilicini ikinci kez kaldirmis tam kilicarslanin basina indirecekken ummet-i muhammedin dagilacagindan korktugu icin vazgecmistir. ve belki olumu istanbul un fethini dort asir geciktirmistir.
  1 ... tmr tr
 5. 5.
  (bkz: çaka beyligi)
  ... cnyt
 6. 6.
  kuvvetlenen yeni tezlere göre bu zatın çaağbey ya da çağabey'dir adı.
  ... domovoi
 7. 7.
  çaka beyliğine karşı, bizansla işbirliğine giren, soydaşı, anadolu selçuklu sultanı birinci kılıçarslan'ın çaka bey'in şerefine verdiği göstermelik bir ziyafet sırasında katledilmiştir. kılıçarslan, bizans'ın bildiğin kışkırtmasına yem olmuş ve kendi soydaşını, sırf geniş topraklarına sahip olabilmek adına katletmiştir.
  2 ... fotograftaki yabanci
 8. 8.
  Türk tarih kitaplarında hiç bir zaman gereken değer verilmemiş ilk Türk deniz donanmasını kuran kumandan. Damadı Bizanslıların yalanlarına kanmasa belkide o şartlarda Konstantinopolis'i beraber fethetmiş olacaklardı ve tarih dediğimiz şey bambaşka gelişecekti Türkler adına.
  1 ... tetovo
 9. 9.
  ilk türk amiralidir.
  ... appan cuppan
 10. 10.
  Kendisine isyan eden 120 kadar kürdü balıkesir açıklarında ayaklarına taş bağlayarak denize atmış büyük türk denizcis.
  ... flat head