bugün

kürtçe müzik yapan sanatçı... dinlediğinde insana lan böyle adamlarda varmış dedirten müzik adamı
harika sesi vardır... pkk ya destek vermediğinden dışlanmıştır...

ogjektif bir kulakla dinlenmesi önerilir... idolojik boyut işin içine katılmasa iyi olur...
(bkz: ciwan haco)
kürtlerin en büyük sesi. bazen ağıt yakan yaşlı bir kadın, bazen küçük bir çocuk, bazen de yirmilik delikanlının soluğunu taşır sesinde. geleneksel müzikten yanadır, gençlerdense eskiler daha çok rağbet eder. kardeş türküler'le yaptığı roj u heyv albümü gayet iyi olsa da kendisi pek beğenmemiştir; yörenin dokusunu benimser, dengbej geleneğinden kılamlara dek otantik yanını muhafaza eder.
90lı yıllara kadar kasetleri yasak olan el altından satılıp dinlenen büyük kürt sanatçı. türkçe söylemiş olsaydı bu gün ibrahim tatlıses bulunduğu mevkide olmayacaktı. bunu bilmesine rağmen anadilinde bestelerini yapmış ve şarkılarını söylemiştir. inanılmaz bir gırtlak yapısına sahiptir. sadece bağlaması ile tek başına yapmış olduğu ey ferat isimli albümünden anlaşılabilir. siyasi tutumu yüzünden kürt halkının büyük bir bölümü tarafından dışlanmıştır son yıllarda lakin büyük sanattçıdır vesselam.
şivan perver dünyaca ünlü kürt sanatçı ve müzisyen.

23 aralık 1955'de urfa'nın siverek ilçesine bağlı sarıdam köyünde doğdu. profesyonel olarak 1975'de sanata başlayan şivan, 1975-2002 arasında 22 albüm seslendirdi. birçok albümü ile ödüllendirilen sanatçı en son albümü min bêriya te kiriye ile de fransa'da charles cros akademisi tarafından 57incisi verilen en büyük müzik ödülleri kapsamında, akademinin dünya müziği dalındaki en iyi yabanci müzik albümü ödülüne layık görüldü.

görüldüğü gibi başarılı bir sanatçıdır bilinenin aksine terör örgütü pkk yı desteklemez. yüzbinleri aşan albüm satışları yerli sanatçıları ve sermayeyi korkutacak düzeyde olduğundan böyle bir proboganda yapılır.
resmini görmek için: http://www.hurriyetim.com...layimage/0,,202010,00.jpg
abdullah öcalan tarafından pkk ya destek vermesi için baskı kurulmus red edince uzun süre ölüm tehditleri almış kürt sanatçı.yurt dısında verdiği bazı konserler pkk lılarca basılmıstır.21 mart 2006 da körfez savası na karsı gösterdiği muhalif tavrından dolayı npr dan ödül almıstır.1992 de ingiltere deki live aid konserinde sting,dire straitsgibi devlerle aynı sahneyi paylasmıstır.büyük bir sanatcıdır.inanılmaz bir yaratıcılığı,harkulade bir sesi vardır.

http://img505.imageshack....img505/7525/imagessq0.jpg

resimde lady di anna ile görebilirsiniz.

albümleri kronolojik sıraya göre söyledir

* Govenda Azadîxwazan (1975)
* Hevalê Bargiran im (1976)
* Herne Pêş (1977)
* Ey Ferat (1978)
* Kî ne Em (1979)
* Hay Dil (1980)
* Gelê Min Rabe (1981)
* Agirî (1982)
* Bilbilo / Ferzê (1983)
* Dotmam (1985)
* Lê Dîlberê (1986)
* Helebçe (1988)
* Xewna Min / Qasimlo (1991)
* Zembîlfiroş (1992)
* Ya Sitar (1995)
* Nazê (1996)
* Hêviya Te (1999)
* Roj û Heyv (2000)
* Sarê (2001)
* Helbestên bijartî yên 1 /Kirîvê (2002)
* Helbestên bijartî yên 2/Klasîk (2003)
* Helbesten Bijarti yên 3 (2004)
* Min bêriya te kiriye (2004)
kürtlerin gelmiş geçmiş en iyi sanatçısı. isviçre'de, yedi yılda bir verilen müzik ödülünün de sahibi olmuş. darısı şarkılarını türkçeleştirip kendilerine aitmiş gibi gösteren sanaçılara.
(bkz: izzet altınmeşe)
ses tellerine hakimiyetinin sağlamlığıyla alanında büyük başarılara imza atmış değerli şahsiyet.
memleket hasreti çeken dünya sanatçısı.

"köyümün doğal renk ve parfüm senfonisini özledim. Çeşmeden akan buz gibi suyu, bol kokulu ve tadına doyulmaz nar ve karpuzu özledim. Daldan tek tek kopararak dut yemeyi özledim. Kavunu taşa vurup parçalayarak yemeyi, dağların doğal akustiğini özledim. Babamın kavalını, annemin toprağını okşamayı özledim. Ve elbette, sevdiklerimi kucaklamayı özledim."

(bkz: sivan perwer in diyarbakir da konser vermesi)*

http://hurarsiv.hurriyet..../haber.aspx?viewid=118087
roj u heyv albümü ile tarzı olmayanlar tarafından beğeni toplamış , güçlü bir ses ve yoruma sahip kürt sanatçı.

(bkz: kine em)*
bir gün inrahim tatlıses e sormuşlar. sizin sesinizden daha güzel bir sesi olan bir sanatçı varmı? Sesim ondan güzel olsaydı işte budur derdim dediğiniz biri varmı? diye soru ile karşılaşan ibrahim tatlıses, aynen şunları söylemiştir:
biri var. şivan perwer. onun sesi gibi ses ben daha dünya da dinlemedim. buna pavaroti de dahildir." ayrıca bir halepçe şarkısı vardır ki insanın tüylerini diken diken eder.
Sarkilarini dinleyen bütün kürt arkadaslarimin gözyaslarinin sel olup gittigini görünce ilgimi ceken, Alisan, Mahsun Kirmizigül, Ibrahim Tatlisesin türkülerini türkce'ye cevirerek arakladiklari sahis.
kani kani turkusu ile sesine hayran oldugum sanatcı kişi.
Sesin gucu, yazının vurgusundan daha yoğundur. Bunda asıl pay, sesin doğası gereği dolaşıma sokulması ile beraber asla geri dönüşü olmayan, tehlikeli bir üretim riskini alabilmesidir. Baskılanabilmesinin imkansızlığı, sesi yazıdan daha guclu kılabilmemiz için diğer bir nedendir. Ses kısıtlanabilir, susma ile yontulabilir ama asla tamamıyla yok edilemez. Belki bu içeriğinden dolayı incil de sesle tanrı aynı eşitlikte ele alınabilmektedir.

Sesin asıl gucu, zizek in buyuk oteki olarak tanımladığı iktidarı yıkabilecek kadar kuvvetli bir silah olabilmesindendir. Ses bu yanıyla buyuk otekiye iletilebilecek mesajları gucluce taşıyan bir simgeler dizgisidir. Metafora dönüşmesiyle beraber algısal alanı darmadağın edecek çıkışı sağlayabilir.

Sesin etkisel kullanımı için en iyi örnek şivan perwer dir. Sivan ı asıl ''guclu '' kılan ne sanatsal yetkinliği nede ses rengidir. O bunların çokça farkında olarak daha zor alandaki hareketi ile farklılaşan bir sanatcıdır. O nun asıl gucu, buyuk ötekinin dunyasına ulaşabilmesindendir. Buyuk ötekinin dunyasına sokulma anıdır. Bu anı şivan ın dilinde takip ettikçe, onun gucunun keşfine varabiliriz...

'' ilk defa Ankara da duzenlenen bir gecede sahne aldım. Aslında programda ben yoktum. Doğu ve Guneydoğulu milletvekillerinin de izlediği bu gecede, sahne alan sanatcılar kürtce parcaları türkçe söylüyorlar, sonunda da bir iki lo, lo ekleyerek bitiriyorlardı. O sanatcıların lo, lo ları bile delice bir alkış tufanına boğuluyordu. Arkadaşların tertip komitesine baskıları sonucu gece sonunda sahneye cıktım. Herkesin kim bu diyerek üstün köru bakışlarını gayet acıkca gözlemleyebiliyordum. Sazımın akordunu yaptıktan sonra, etrafta yoğunlaşan gürültüye aldanmadan Xezalı söylemeye başladım..Sahneden Xezal dememle beraber tümden bir sessizlik salona hakim oldu. Xezal ı yılların baskısından kurtararak, fırat suyunda yıkadım, bercelan yaylasına götürdüm oradan munzura sundum..Dağları aşırıyordum, nehirlerde yıkıyordum, yaylalarda dinlendiriyordum ardından soluklandırıp dengbejlere söyletiyordum.. Çobanların kavallarına akıtarak, yuzlerce yıllık sığınağından çıkararak tumden halkıma tanıtıyordum.... En sonunda ağrı dagının tepesine kondurdum, o nun yeri orasıydı. Turküyü bitirmemle beraber salona guvenlik guclerinin dolaşması bir oldu. Arkadaşlar adeta bedenlerini siper yaparak beni korumaya almışlardı. Silah sesleri ve kurşunlar altında beni kaçırmayı başardılar. O gecenin bedeli üç arkadaşı kayıp etmemiz oldu''

Sivan tamda bu anın sihiri ile anlamdırılabilir.. Bu an buyuk öteki' nin kabullenmediği, yok saydığı daha da sarsıcı olarak yasakladığı '' ses '' imgesinin, kendi merkezi alanında aniden, keskince canlandırılmasıdır.. Bu canlandırma anında yuzlerce yıllık bir turku' nun secilmesi ise tarihsel zenginlikle beraber, dilin köklü gecmişini hatırlatmak için başarılı bir karardır.

Sivan ın, yapılandırıcı ilkeyi sarstığı bu an asla geri dönüşü olamayacak kadar çıkmazdır. Ses bir metafor olarak buyuk oteki nin dunyasına ulaşmayı başarmıştır. Hatta üç olunun varlığı, sesteki mesajın alındığının göstergesi olarak cisimlenebilir. Sivan dan önce sahne alan sanatcıların, devşirme turkuleri ile buyuk ötekinin varlıksal alanı meşrulaştırılırken, sivan ın özsel ses dönüşü bir anda bu meşruluğun yitimini sağlamaktadır. Gercekte çok muhim bir şey olarak algılanamayacak bu dönüşüm aslında buyuk oteki nin buyusunu yitirmesini sağlamıştır. Buyu birdenbire bozulmuştur ve asla hiç bir şey eskisi gibi olamayacaktır.

Hegel'in ''tinin sessiz örülüşü'' dediği tamda bu andır. Tinsel töz hissetirilmeden, ilmek ilmek oluşturularak bir urgan haline getirilmiş, sesin içerisine katılarak buyuk oteki'nin üzerine çöküvermiştir. Aslında buyuk oteki nin korkusunu besleyende bu tarzda bir '' sessel hayalettir. '' Kısır bir alana mahkum ettiği dilin, o alandan çözümlenerek, tarihsel bir dayanağa göndermeyle kendi karşısına dikilmesi o hayaletin dunyasına uyanmaktır. Sivan bunu başarmıştır. O, sesiyle bu hayaleti örgutleyerek, temellendirerek, dillendirilerek buyuk oteki ye çıplak gerceği sunmuştur..

Sivan ın, sihirli bir anla sunduğu bu çıplak gercek, gunumuzde buyuk oteki nin ''farklı seslerle bezenmiş zenginlik'' olarak imgelediği yerdir. O nun gucu buyuk oteki yi değiştirebilmesindendir.
http://img460.imageshack.us/img460/812/belge13xy.jpg
pkk dan nefret eden kürt halk sanatçısı. o sestir, o ne gırtlaktır, o ne nefestir allahım. ibrahim tatlıses in bile benden daha güzel sesi var dediği bir sanatçıdır. heleki bir halepçe şarkısı vardır ki kelimelerle anltılmaz. dinleyen anlar.
onun sesine ve kattigi duygularin üstüne baska birisi taninmayacak sanatcidir. turkiye'de eger bir konser verecek olursa sayet türkiye'de ki tüm sanatcilari kiskandirabilecek kapasiteye de sahiptir. gerci su an bile en iyi sesleri bile kiskandirabilmis...
bılbılo albümü dinlenesi sesi kulakların pasını silecek güzellikte olan sanatçı.
pkk nın yaptıklarını sorgulamaya başlayınca pkk tarafından sevilmeyen adam ilan edilen kürt (sanatçısı).
özellikle ilkay akkaya ile birlikte söyledigi desmal de beni benden almıştır. öldürmüştür. diriltmiştir. süründürmüştür. süper sesi vardır.
doğduğu topraklara gelmesini beklediğimiz sanatçımız.
türkiye'den kaçmasını hazırlayan zemini ve kaçışını kendisinden dinleyelim:

Kaç kaç çıktım desem yeridir. ilk kez 1976 yılında Ankara'da sahneye çıktım. O zaman Gazi Üniversitesi'nde matematik okuyordum. Kürt kökenli milletvekillerinin düzenlediği bir gecede spontane çıktım. istanbul'da yaşayan Kürt kökenli bir türkücüyü davet etmişlerdi, Atakan Çelik. Sahneye çıktıktan sonra seyirci Kürtçe parçalar söylenmesini istedi. Çelik de, 'xazale xazale' diye başladı ama Türkçe devam etti. Bu zoruma gitti. Arkadaşlara 'Bana bir saz bulun, sahneye çıkmak istiyorum' dedim. Bazı arkadaşlar çok sevindi, bazıları Kürtçe söylemenin tehlikeleri için beni uyardı. Dedim ne olursa olsun, getirin sazı! Şivan Perwer diye beni anons ettiler. Ben sahneye çıktım ve dedim ki 'Size gerçek 'xazale'yi söyleyeceğim. 'Xazale' Kürtçe bir türküdür. Beş-altı Kürtçe parça okudum, salon coşkudan ve heyecandan yıkıldı. Polis beni almak istedi ama arkadaşlar beni arka kapıdan çıkardılar. Kaçırdılar yani. Sonra Viranşehir gecesi yapıldı, sonra bir Hakkari gecesi oldu. Rahmetli Ahmet Arif de katılmıştı; Rahmi Saltuk vardı. Aynı durum yaşandı. Polis tertip komitesini zorluyor, beni istiyor. Sahnenin önünü arkadaşlar tuttu, polisin beni almasına engel oldular. Bazı arkadaşlar gözaltına alındı, beni yine kaçırdılar.
Son konserim Urfa Suruç'ta oldu. Jandarma polis bütün kapıları tuttu. Rahmetli Muhterem Biçimli de vardı. O konser dolayısıyla tutuklandı ve uzun yıllar hapisanede kaldı. Bu sefer beni kaçırmak istemiyorlardı. Çare kalmayınca, arkadaşlar sinemanın bir duvarını yıktılar, bir gedik açtılar; oradan kaçtım. Geceyi tarlaların arasında geçirdik. Hem biz kimsenin başını belaya sokmak istemiyorduk hem insanlar baskılardan dolayı korkuyorlardı. Ertesi sabah bir akrabama haber verdim, belediye fen işleri müdürüydü; geldi, beni arabasıyla aldı, sınıra götürdü. Sonra mayınlı tarlalardan geçip Suriye'ye çıktım. Oradan Almanya'ya geldim.

http://www.taraf.com.tr/haber/3046.htm
bonn'da bulunan şıvan perwer kültür ve sanat vakfı'nda çalışmalarını yürüten sanatçı.
'Avrupalı, Amerikalı, Afrikalı sanatçılarla aynı sahneyi paylaştım. Ama ne yazık ki şimdiye kadar Türk kökenli bir sanatçıyla aynı sahneyi paylaşmak nasip olmadı' diyerek gerçekleşecek böyle bir organizasyonun barış sürecine katkıda bulunacağını düşünen kürt hozanı.

http://www.taraf.com.tr/haber/3103.htm
pkk'ya kafa tuttuğu için, pkk'nın 90 lı yıllarda ölüm listesine aldığı kürt ozanı. pkk yayın organlarında şiwan perwere yer verilmez.