bugün

entry'ler (133)

baba

Düşüncesizlikte nirvana yapmış foseptik birey.

milli irade

"...Hükümet adamlarının arkasında millet manevî şahsı diye bir irade ve kuvvet farzetmede hiçbir hukukî netice ve fayda yoktur. Bu tasavvur sadece, arkasını millete dayayarak en açık haksızlıkları bile, mefruz bir millet iradesiyle meşrulaştırma yolunu tutan hükümetlerin işine yaramaktadır."

Ali Fuat Başgil

intihar etmeden önce dinlenecek şarkılar

https://m.youtube.com/watch?v=Pfi1UQ_PKQI

ulu roman

Git gide yayılan sarı renk masmavi denizi sulu ishale çevirmişti. Etrafındaki herkes bu sarılığın merkezine, yani ona doğru öfkeli gözlerle bakıyor bir taraftan da burun deliklerini kapatıyorlardı. "Ne sıçtım be." Dedi kendi kendine. Yüzü bile kızarmadı.

ankamall

Hafta sonları asla ama asla gidilmemesi gereken avm. Bir defa o gaflete düştüm, önüme geleni tekmelememek için kendimi zor tuttum. Akılda bulunsun.

çantayla gezen erkek

Akıllara joey'nin kadın çantası gibi görünen bir çantayı fazlaca benimsemesini, gittiği her yere yanında götürmesini ve ardından gay sanılmasını getiren erkektir.

(bkz: friends)

bursa sanayisinde yaşanan grevin faturası

Yerinde bir analiz. işçilerin grevi gayet haklı, gayet yasal. Buna kimsenin bir diyeceği yok ancak gerçekler malesef Acıdır. firma sahiplerinin "zavallı işçilere haklarını verelim." Diyeceklerini sanıyorsanız ne yazık ki, hatta allah kahretsin ki yanılıyorsunuz.

kurtuluş parkı

Sakin bir şekilde gölgede oturup, dinlenip, hava alıp kalkıp gidilecek bir yer olmaktan çıkmıştır. Siz sakin sakin otururken suriyeli birkaç dilenci gelip para vermediğinizde üzerinize su dökebilir. zorla gül mendil satmaya çalışan teyzeler yakanızı bırakmaz. Sakin sakin oturayım diye gidiyorsun daha beter sinirlenip çıkıyorsun kodumun yerinden.

clubmaster

Bu sene her 10 kişiden 11'inde var olan ray ban modeli. Evet wayfarer ve tech modellerinin ardından bu da ayağa düşmüştür. Çakmalarını görmemiz yakındır.

kremalı tavuklu penne

Bugün ilk kez yapmayı denediğim yemek. Allam bi' yemek bu kadar lezzetli olabilir birazdan tabağı dilimle sıyıracağım. Tek kişi yiyecek olanlar için tarifini de vereyim tam olsun. Ben mantar da koydum sevmeyen koymasın.

2 yemek kaşığı tereyağı
250 gr tavuk göğsü
5 adet mantar
2-3 yeşil biber
1 soğan
1 paket süt kreması
tuz
karabiber
bir tutam nane

100 gram penne makarna

Soğan ve biberi ince ince kiyip erittiğimiz tereyağına döküyoruz. Bunlar hafif hafif ölmeye başladığında ne ince ne kalın şeritler halinde doğradığımız tavuğu ilave ediyoruz. Tavuklar da pişmek üzere olduğunda mantarı katıyoruz bir süre daha kavuruyoruz hepsini. En son kremayı döküp tuz karabiber naneyi ilave ettikten sonra ocağı kapatıyoruz. Sos hazır.

Penne'yi kaynar suya atıp biraz tuz ekiyoruz. 9-10 dakika sonra sudan alıp süzüyoruz. (al dente)

Makarnayı tabağa alıp üzerine sosu döküp afiyetle hüpletiyoruz.

alessandra amoroso

(bkz: alessandra ambrosio)
(bkz: nike)
(bkz: nixe)

isim benzerliğinden ötürü talihsiz olduğunu düşündüğüm sanatçı.

atlas

Doğan burda yayın grubunun basımını üstlendiği, ayda bir yayınlanan coğrafya ve Keşif dergisinin adı.

istisnalar dışında her ay sert kapaklı kaliteli ekleri oluyor bu derginin. Her biri alıp kütüphaneye koymalık. içerik olarak genelde yayınlandıkları ayın anlam ve önemine yönelik oluyorlar.

işte bu ayki ek bahar rotaları atlası. Ormanların, derelerin, tepelerin içerisinden geçen, kendisini aşanlara rüya gibi cennet gibi manzaralar sunan rotalar var içerisinde. toplam 43 rotaya yer verilmiş, bu sayede siz çeşitli imajlarla desteklenmiş 43 adet nefis mini gezi yazısı okumuş oluyorsunuz.

Tabii insanın canını çektirmiyor değil imajlar. bir Doğa düşkününün bu atlasa bakması, bir oburun yemek kitabına bakmasıyla eşdeğer. O bakımdan da uyarmış olayım, hazırlıklı olun.

Okuyun okutturun.

ankara da yaşayan sözlükçüler

Götlerini yayarak yağmuru seyreylemektedirler.

kol kırılır yen içinde kalır

bir arkadaşımın "el kırılır kol içinde kalır." diyerek yeni bir boyut getirdiği atasözü.

doğu kültürü

O kadar amerikan dizisi, ingiliz filmleri izliyor, rus edebiyatı yok efendim alman edebiyatı ürünleri okuyor olmama rağmen gerçekten genlerimde taşıdığımı düşündüğüm kültür bu.

Bir film izliyordum. Kırgızistan'da bir dağ, dağa arkadaşlık eden bir göl ve o gölün kenarında da Kırgız Türklerinin yaşadığı Çadırlar vardı. Yemin ediyorum o sahnede de, Kırgız Türklerinin bozkırlarda at koşturduğu sahnelerde de içim kıpır kıpır oldu. "ben napıyom burda hamuğa koyiyim." Dedim. keşke oralarda doğsaydım dedim. Hiçbir ırka düşmanlık beslemiyorum ama arap kültürüyle harmanlanmış bir kültüre sahip olan Türkiye türkü olmak yerine dağlarda yaşayıp kültürünü muhafaza etmiş, orhuN yazıtlarını okuduğunda %90'ını anlayacak kadar türkçeye sahip çıkmış Türklerin arasında büyümek isterdim.

Irkçılık yapmıyorum ve hiçbir ırkı diğerinden üstün tutmuyorum. Ama gerçekten o Türk kanının damarımda aktığını hissediyor ve bu hissi seviyorum.

iz bırakan kitap cümleleri

"Ne zaman birini yargılamaya niyetlenirsen, bu dünyadaki herkesin sendeki ayrıcalıklara sahip olmadığını hatırla."

-the great gatsby

türkiye de yasak olmayan şeyler

(bkz: tecavüz)

Bunca davadan beraat kararı çıktığına göre yasak değil demek ki. Kansızlar.

sigarayla iyi giden şeyler

Geçmiş.

şişli etfal de ayaküstü sıçan teyze

öncelikle, teyze çarşaf değil kaban giyiyor. iKinci olarak böyle bir görüntünün serbestçe internette dolaşması beni hayret ettirdi. Hayret ettiğim diğer nokta ise o çok kültürlü, düşünceli, saygılı ekşicilerin görüntüleri izledikten sonra hakaretler yağdırması oldu. Pek tabii sizler de beni hayret ettirdiniz.

içinizden hiç olmazsa bir tanenizin "normal" kabul edilen hiçbir insanın bunu yapmayacağını söylemesini dilerdim. Buradan hakaret yağdırmak kolay, ancak "toplumsal davranış kuralları" dediğimiz olgular, "normal, orta zekalı, orta ahlaklı" kimselerden beklenir. teyzenin psikolojik anlamda normal olmadığı aşikar.

Ben travmatik bir geçmişi olduğunu düşünüyorum. Güllük gülistanlık bir ortamda çocukluğunu ve gençliğini geçirmiş, orta yaşlarında ve yaşlılığında el üstünde tutulmuş bir insan böyle bir şey yapar mı sizce? Küçükken psikolojik veya fiziksel şiddet görmüş olabilir, bu şiddet evlilik hayatında devam etmiş olabilir. Anal ilişkiye zorlanmış olabilir. Veya bazı ilaçlar sindirim sistemine doğrudan etki yapar. Bir hastalığı düzelteyim derken su gibi ishal olabilirsiniz mesela. böyle bir durumu varsa kadın daha fazla tutamayacağını anlayıp oraya geçmiş olabilir.

Bilemiyorum, ihtimaller çoğaltılabilir. Ancak mental bir rahatsızlığı olduğu aşikar olan bu kadını önce sözlüklere düşürüp sonra "pis, iğrenç, mendebur" Demek, kadının gaitasından hangi partiye oy verdiğini tahlil etmek gerçekten iğrenç. Siz daha iğrençsiniz.

Edit: alzheimer da ihtimal dahilinde. Öz babaannemin bazen salonu tuvalet sanıp orada ihtiyacını giderdiği oluyor. Bilse yapar mı Benim canımın içi? Bu kadında da böyle bir sıkıntı olması mümkün.

the great gatsby

(bkz: orospu daisy)

Böyle de dar bakarım olaya.*