bugün

Dünyanın,bir ülkenin, bir bölgenin fiziksel ve siyasal coğrafyası ile ekonomi,tarih vb. konularda toplu bilgi vermek için bir araya getirilmiş coğrafya haritaları derlemesi.
Bir konuyu açıklamak için hazırlanmış resim veya levhalardan oluşmuş kitap.
Yüzü parlak,sık dokunmuş bir tür ipekli kumaş,saten.
Gezi ve doga dergisi.
Bir halı markası.
(bkz: atlasjet)
osmanlı devrinde giyilen ipekten giysiye verilen ad. atlaslar genellikle gök renginde oldukları için de göklerle atlaslar arasında bir bağlantı kurulmuş ve göklere atlas denilmeye başlanmıştır.
birinci boyun omuru. diğerlerinden ayrı yapıda özel bir kemiktir. ortasındaki çukurluğa kafa tası oturur, ayrıca kanat benzeri çıkıntıya da sahip değildir.
ilköğretimde her öğrencide mutlaka olması gereken, büyük, orta ve küçük çeşitleri bulunan, dünya coğrafyası kılavuzu.
Yunan mitolojisinde Titan iapetos ile Deniz kızlarından Klymene'nin oğludur. Diğer Titanlarla birlikte Olympos'a saldırdığı için Zeus'un onu gök kubbeyi omuzlarında taşımakla cezalandırdığı söylenir.
ilkolkul yıllarının vazgeçilmez uçlu kalem markası
(bkz: natacha atlas)
(bkz: atlas pasajı)
1)Dünyanın tüm kıta ve ülkelerinin haritalarını kapsayan albüm
2)tabiat ve gezi konularını işleyen bir degi adı
(bkz: arkeoatlas)**
Ford sponsorluğu ve turk petrol sponsorlugunda işler yapan doga ve gezi dergisi oldugunu iddia eden traji-komik dergi..
7 adet servikal vertebradan birincisidir,proc spinosuzunun ve corpus vertebrasının olmaması ile karakterizedir.

(bkz: axis)
merkezi taksimde bulunan bir eğitim danışmanlık firması.

http://www.atlasedu.com/
mitolojide zeus tarafından omuzlarında dünyayı taşımakla cezalandırılan kişiden esinlenerek kafayı -ki burda kafa dünyaya benzetilmektedir- üstünde taşıyan birinci boyun omuruna -bu da atlasın ta kendisini simgeler- verilen ad. * *
gülben ergen'le mustafa erdoğan'ın doğacak olan oğlan bebeklerine koymayı düşündükleri isimmiş.
(bkz: yaa yaa)
mitolojide * gökyüzünün taşıyıcısı olup hakkında efsanelere hesiodos ve omirosun eserlerinde rastlanır.

bir efsaneye göre atlas batıdaki hasperidler bahçesinin sahibidir gece gündüz gökyüzünü sırtında taşıyan çilekeş atlasın tek zevki bahcesindeki altın elmalardır.Ama gel gör ki bunlarıda mykenea köyünün faşo ağası heraklese götürmelidir.çilekeş atlas elmaları getirene kadar herakles yanii o bildimiz karizmatik , güçlü, bir bakışıyla canlar yakan 7 diyarın güzeli amazonların taşı zeynayı bile götürmüş faşo herkül göğü omzuna almıştır.çilekeş atlas sırtındaki yükten belli bir zaman için de olsa kurtulmanın rahatlığından oyle zevk alır ki bi an düşünür ve kendi kendine ''olum atlas sen malmısın yıllarca hamal gibi üç kuruş maaşa dünyanın yükünü sırtında taşıdın sanki zorunlusun, herkül iti senin elmaları yesin karıları götürsün sen anca bak .yok yawww yeter lan bu çile isyan ediyorum' der. ve artık o yükü kahrı bir daha omzuna almak istemez. Ama karşısında kurnaz mu kurnaz yılların tanırısı herkül vardır tanrı lan bu yermi ole herşeyi... herkülün bak atlasım damam bundan sonra bu dünyayı taşımak benim boynumun borcu ama şu sırtımdaki yastığı bi düzeltiim be bacanak bole yıllarca durulurmu dikik girer boynuma mazallah demesiyle bizim çilekeş ve saf atlasımız buna inanır ve altın elmaları yere bırakıp göğü tekrar omzuna alır.tabii buda yapacağı en büyük hatadır.köyün ağası zalim herkül hem dünyanın yükünü atlasa geçirmiş hem de altın elmaları bir güzel yerden alıp olay yerinden uzaklaşmıştır..
(bkz: atlas shrugged)
anatomi ya da histolojiye ait olunca kastırmak suretiyle kusturan bilgi kaynağı. her hangi bir doku üzerinde ne kadar oluşum varsa öğretir. **
an itibariyle 3.nesil çaylak olan ben tabi bu isim mitolojiden geliyor yanlış anlaşılmaya haritayla alakası yok.
3.Nesil yazar olan okunası yazar. Bu adam takip edilmeli bence buluncada bi güzel öpülmeli *
an itibariyle 3.nesil yazar olan ben. saçmalıyorum böle ama olsun mutlu oldum.