bugün

kumral ada - mavi tuna / buket uzuner

"baba özlemi "tütün" kokar. bu özlem , deve tüyü rengindedir...
kinyas ve kayra - hakan günday

'hiçbir şey yok, hiçbir şey yok, hiçbir şey yok.' *
"sonra sonra sonra...sonra diye bir şey aslında hiç yoktur.tarih dışıdır sonra...sevap ve günah kayıtlarından sıkılan bir melektir artık yazı..."

ender macun-seslerimiz öpüşürken
efendi - soner yalçın

" sabetayistlik bu ülkenin bir gerçeğidir. bunu saklayarak tarih yazılamaz. "
cuzzam - graham greene

'ne yaptigim degil ne yapacagim önemli'
(bkz: hüzünbaz sevişmeler/@amanbenburadakalmisim)
tutunamayanlar - oguz atay

güzel bir gün ve ben yaşıyorum...
doğunun limanları-amin maalouf
ölüme son çare olarak bakmalısın. Hiç kimsenin seni alıkoyamayacağını bil. ama ölüme gidebileceğin için onu yedekte tut; sonuna kadar.
lezzet'ten çay saati 1

önceden ayırdığınız kek parçaları, çilek, kremşanti ve çikolata sosu ile süsleyip servis yapın.
sana gül bahçesi vaadetmedim - joanne greenberg

"..bir cismin her çizgisi, düzlemi ve rengi görülse bile, bu cisim hiçbir anlam içermiyorsa görüşü de geçersiz değil midir? dolayısıyla bu körlük sayılabilir."
haziranda ölmek zor-hasan hüseyin korkmazgil
bozguncu - maksim gorki

" yalan olduğunu bilsen dahi inanacaksın insan oğluna, yani dinleyeceksin onu, niçin yalan söylediğini anlamaya çalışacaksın. bazen yalan, insanın özünü gerçeklerden daha çok açığa vurur..."
ah muhsin ünlü

öğrenciydi.. bir kıza aşıktı.. ve aynı zamanda başka bir senaryo üzerinde çalışıyordu..
fernando pessoa-huzursuzluğun kitabı

"mutsuzluğunun farkında olmayan, kendini mutlu sanan insanları gördükçe ürperiyorum."
dracula-bram stoker

'bizim bersicker dediğimiz kurt, diğer 3 kurtla beraber norveç'ten jamrach'a gelmişti, biz de onu 4 sene önce ordan satın aldık. çok iyi, terbiyeli bir kurttu, bize hiç sorun çıkarmadı. buradaki hiç bir hayvan değil de onun kaçmak istemesi beni şaşırttı. ama, işte, kadınlara oldu gibi kurtlarada güvenemiyorsun.'

böyle buyurdu zerdüşt-fredrich wilhelm nietzsche

'insanda birçok şey aldatıcıdır. nice kabuklar pek ince, pek hazin ve pek kabuktur. birçok gizli iyilikler ve kuvvetler çok defa açığa çıkmaz. en nefis çerezler bazen ağızının tadını bilen yiyici bulamaz.
bunu kadınlar, o en seçkin çerezler bunu iyi bilirler. biraz şişman veye biraz zayıf. bu kadarcık fark şansane kadar etki eder.'

...........

'erkek savaşa elverişli, kadın doğurgan olmalı. ve her ikisi kafalarıyla ve bacaklarıyla iyi dans etmeli. bir defa olsun dans etmeden geçirilen günü kaybolmuş saymalıyız. bir gerçek ki içinde kahkaha yoktur, bize yalan gelmeli.'

..........

'uygunsuz evlileri en kötü kindarlar olarak buldum.
onlar artık yanlız olmadıklarının intikamını bütün dünyadan almak isterler.'

........

'kardeşlerim, daha değerli düşmanlar için kendinizi saklayın. onun için çok düşmanların önünden geçip gidin. hele ulustan, uluslardan söz eden sokak takımını, bir tarafa bırakın.
onların leh ve alehteki fikirlerine aldırmayın. çok haksızlık vardır bunları seyreden, öfkelenir.
onların içine bakmak onlara saldırmakla birdir. onun için ormanlara kaçın ve bırakın kılıcınız uyusun!'

...........

'ey asma, beni ne övdün? seni kestiğim için ben gaddarım, sense kanıyorsun. benim sarhoş gaddarlığımı nasıl övüyorsun?
''olgunlaşan herşey ölmek ister. üzümcünün bıçağı aziz olsun!'' dedin. fakat ham olan herşey yaşamak ister. yazık!

şeytan'ın fısıldadıkları-emre yılmaz

'ey insanoğlu sen, her akşam şu dua ile yat en iyisi; ''yar bana bir rüya'', ve her sabah aynı dua ile uyan.'
neden kaçtığımızı biliyoruz ama neyi aradığımızı bilmiyoruz. güzel söz değil mi? montaigne'den...

uzaklar- ülker köksal

(bkz: uzaklar)
ayla kutlu-bir göçmen kuştu o

gözünden süzülen yaşı sil gülhayat. başkaca yapacağın iş yok..
Bir varmış bir yokmuş.
suç ve ceza-dostoyevski

yaşasın zalimler için cehennem!
...ve daha kaç gemi var içinde olmak isterken ardından el sallayacağımız...

can dündar- yarim haziran
... ve birden bir kez daha hayatlarımızın geri zekalıların elinde olduğunu görüyoruz, bombalar patlayabilir, bombalar patlamayabilir...

charles bukowski
baba ve piç- elif şafak

içtin mi körkütük sarhoş oluyorsun, eleştirdin mi eziyorsun, moralin bozuldu mu ta en dibe vuruyorsun. sana nasıl yaklaşmam gerektiğini bilmiyorum. öyle öfke dolusun ki bebeğim...?

'belki piç olduğumdandır'
paulo coelho - zahir

hiçbir şeyi geri almayı bekleme, yaptıkların için takdir edilmeyi bekleme, ne kadar zeki olduğunun keşfedilmesini bekleme ya da aşkının anlaşılmasını. daireyi tamamla. gururlu, yetersiz ya da kibirli olduğun için değil, sadece artık onun senin yaşamında yeri olmadığı için. kapıyı kapat, plağı değiştir, evi temzile, tozdan kurtul. geçmişte olduğun kişiyi bırak ve şu anda kimsen o ol!!

.yoksul olan asıl sensin- zamanı kontrol edemiyorsun, istediğini yapamıyorsun, senin koymadığın ve anlamadığın kurallara uymaya zorlanıyorsun..

eğer bir hikayeyi anlatıyorsan o zaman ondan kurtulamamışsın demektir.
"neden nefret edersin? tam da onunla tanınırsın!"
"sen ve ben moneo; mit katilleriyiz. sana yemin ederim ki tanrı olimpia'da oturan bir mittir"
"korkmamalıyım. korku aklın katilidir. korkumla yüzleşeceğim ve onun bir rüzgar gibi içimden geçip gitmesine izin vereceğim. korkum gidince ben kalacağım.(korkuya karşı dua)"

dune serisi- frank herbert
Düşüncelerimiz duygularımızın gölgesindedir...