bugün

bir zamanlar nuri alçonun sponsorluğunu yapan marka.*
nikke gibi taklitleri bulunan en pahali spor markası.
(bkz: just do it)
zafer anlamina gelir. hatta tanrica da vardi sanirim boyle bi.
son zamanlarda kalitesini bozmus ve benim tercihimi adidasa kaydırmıs ayakkabı markası.
Türkiye de pahalı sayılmasına rağmen abd de taksi şöforünün bana buralarda nerden ayakkabı alabilirim sorusuna "şu ilerde ki mağaza da nike gibi ucuz şeyler satılıyor" dedikten sonra dumur olduğum spor malzemeleri
total 90 gibi eşsiz bir halı saha ayakkabısını üretmiş, dünyanın en büyük spor markalarından biridir.
tiki gençlerin hava yapabilmek için bi dünya para döktükleri spor markası.
'biz spor aykkabısı satmıyoruz,
spor ruhu satıyoruz' gibi
çok pis bir laf söyleyerek,
markalaşma kültürlerini satın almaya kalkan üreticilere sahip firma..
tanrıların habercisi olan ve zaferi simgeleyen kanatlı bir yunan tanrıçası. ünlü spor malzemeleri markası nike adı da buradan gelmektedir. rivayete göre bu ulak tanrıça çok hızlı ulaştırırdı haberleri.
orjinal üründen çok emitasyon ürünleri olan tek marka...
logosu 30 dolar karsılıgı bir universite ogrencisine yaptırılan fırma.
Joga Bonita ile efsanevi futbolcu Eric Cantonanın liderliğini yaptıgı futbolda din, dil, ırk ayrımı yoktur futbol evrenseldir başlıgında dev adımlar atan sponsor firmadır..
isareti, yaptigi ayakkabilarin her yerini kaplayan, gereksizlik urunu marka. saglam urunler, yapip saglam karakter sergileyemeyen urun.
converse'i bünyesine alıp tarzının baştan aşağı değişmesine** neden olduğu için beddualara maruz kalan marka.
istiklaldeki mağazasında inanılmaz geyik elemanların çalıştırıldığı bir kaç katlı spor mağazası ismi...
kalitesi nedeniyle değil de yaptığı reklamlarla bu kadar satan dandik bir amerikan spor malzemeleri üreticisi
ekin isminin tersi. *
adidas'a tasarımda bariz basan marka..
üçüncü nesil yazar adayı*
(bkz: nike air)
(bkz: total 90 aerow 2)
tanrıca athena' ya kazandigi zaferi mucdeleyen, kanatlı zafer tanrıcasıdır.
http://www.nike.com
kaliteden yeterince ödün veren bi markadır.
rakipleri arasında * * * en güzel logoya sahip olmasına rağmen bunu günlük kullanım için kullanılan ayakkabılarına yansıtamamış spor markası.
globalleşen dünyada küreselleşmeyi kolaylıkla yaymayı sağlayan araçlardan biri. küreselleşme karşıtı insanlar bile bu tarz markaları kullanarak kendi kuyularını kazmaktadırlar.
http://cougar.eb.com/soundc11/n/nike0001.wav adresinden veya http://www.m-w.com adresinden merriam-webster sözlüğünden telaffuzu öğrenilebilecek kelime.
air jordan ve nike golf alt markalarıdır.converse ise ayrı bir marka olmasına rağmen nike firmasına aittir. üretimini pek çok marka gibi uzakdoğu da yapmaktadır. dünya üzerinde 25,000 çalışana sahiptir ve 2005 yılında 13,739 milyon dolar ciro yapmıştır. markanın en büyük sorunu çocuk işçi çalıştırmak ve doğaya zara vermek konularından devamlı mahkemelik olmasıdır. ayrıca logosu zamanında 35 dolara çizilmiştir fakat marka sonradan inanılmaz bir yükselişe geçince logoyu çizen kişiye belli bir miktar hisse verilmiştir.
yillarca nayk şeklinde telaffuz edilmesinden sonra birilerinin çabaları ile nayki şeklinde telaffuzu da yaygınlaşmış marka..
(bkz: 40 yıllık arsenal in aırsınıl olmasi)
(bkz: güntekin onay)
zafer tanrıçası! özellikle antik roma kentinde, şehrin önemli noktalarına yüksek sütunlar dikilir ve nike heykelleri bu sütunların üzerine koyulurdu, taaa uzaklardan da görülebilsin diye. büyük ihtimalle, romalı'ların mars'tan sonra en çok saygı gösterdikleri tanrısal kült!
klasik bir pazarlama kuralı söyle der:

marka=nakit akışı

işletmeler 1990 yılların başlarına kadar ürün odaklı bir strateji belirlemişken, artık günümüzde tamamen müşteri odaklı bir politika izleme yoluna gitmişlerdir.artık ürününüz çok saglam yada B markasından daha pahalı olsa bile etkili reklam çalışmaları, tutundurma faaliyetleri ve marka konumlandırma gibi etkili pazarlama faaliyetleri ile büyük bir pazara hakim olabilirsiniz.bunun adına dünyada küreselleşme diyorlar.

nike firması diğer birçok üretim odaklı şirket gibi üretimlerinin çok büyük bir kısmnı uzak doguya cevirdi.bundaki amaç tabiki bir spor ürünün en maliyetli kısmı olan işçilikten tasarruf edebilmekti.ancak kaliteler düştü, etkili reklam çalışmaları ve başarılı pazarlama stratejileri ile marka degerinden birşey kaybetmedi. geçen yıllarda adidas markasının dünya başkanının ilginç bir açıklaması vardı. "türkiye de üretilen sahte adidas lar uzakdogu da üretilenlerden daha kaliteli. ve artık bizde üretimlerimizin önemli bir kısmını türkiye gibi ülkelere çekecegiz."

nike markasının bir ayakkabısını ele alalım. örnegin zoom flight air ayakkabısından bahsetmek istiyorum. türkiye deki fiyatı yaklaşık 2 yıl çnce 150 dolar olan bir ayakkabı modelidir.ve tahmin edebileceginiz üzere çinde üretilmektedir. bu ayakkabının reklam ve tutundurma çalışmaları dahil toplam üretim maliyeti 10-15 dolardır.peki nasıl oluyor da 10 katı bir fiyata satabiliyor.işte işletmelerin o bahsettigim ürünün iletişim kısmında size sattıgı farklı, imaj, statü denen şey vardır. siz nike giymenin ayrıcalıgına sahip olabilmeniz için 10 kat fiyat vermelisiniz.

nerden mi biliyorum? bu işi yapıyorum.
yunan mitolojisinde Zeus'un habercisi olan tek kanatlı zafer tanrıçası.
Amblemi zamanın behrinde yapılan bir tasarım yarışmasıyla belirlenen ve bugünkü amblemi tasarlayan adama büyük ödül olarak 50 dolar veren firma.
ayakkabı alırken tercih ettiğimiz markalardan. ayakkabının üzerine kocaman nike işaretini koyup bu halde bile güzel tasarımlar yapan marka.
ayakkabı kalitesi farklı olan spor giyim markası. kimi zaman ayakkabı alır 150 ytl bayılırsınız, iki ayda yanlarından açılmaya başlar; kimi zamanda outlet'e gidip de 50-60 ytl'ye ayakkabılarını alırsınız, taş gibi çıkar, eskimez, yüzünüzü güldürür. aynı zamanda, t shirt'lerinin bir kısmı da, yeşim tekstiltarafından üretilmektedir..
reklamlarıyla, tasarımlarıyla takdir ettiğim, sloganı "just do it" olan markadır. aldıkları parayı hakeden markadır.
benim gibi $apka takmayı sevmeyen birine, inadımı kırdıracak olan marka. gerçekten çok ho$ $eyler üretiyorlar.
michael jordan'ın buralara getirdiği genel spor malzemeleri üreticisi...
daha lisede oynarken nba takımları tarafından draft edilecek geleceğin basketbol yıldızlarına 90 milyon dolarlık reklam anlaşmaları sunabilecek tek marka.
adidas genel müdürü ve basın arasında geçen konuşmanın bir kısmı:
-efendim neden basketbolcularınızın nike ile anlaşmasına dur demiyorsunuz?
+onların verdiği miktarı veremeyiz nike tanrı kadar zengin...
89 entrysi olan 3. nesil bir yazar..
Eski Yunan ve Roma dünyasında, Olympos tanrıları soyundan gelmeyip de soyut kavramların kişileştirilmiş biçimi olan tanrıçalardan biridir. Nike, zafer kavramının somutlaştırılmış biçimi, zafer tanrıçasıdır. Homeros'un destanlarında rastlanmaz. Hesiodos'a göre ise Pallas'la Okeanos'un kızı Styks'ten doğmuştur. Olympos tanrıları kuşağından önce olmasına rağmen kimi efsanelerde Athena'nın oyun arkadaşı olarak geçer. Nike, resimlerde kanatlı, hızlı uçan ve göklerden süzülerek zaferi getiren bir genç kız olarak gösterilir. Nike, Athena'nın ön isimlerinden biriolarak da geçer. Heykel ve resimlerde en çok tasvir edilen ölümsüzler arasında yeralır.
logosu 72'de, 35 dolara tasarlanmıştır.
michael jordan'la 1989da imzaladığı anlaşmadan sonra iflastan kurtulmuş,bugün liderliğe oynayan markalardan biridir.bir adamın milyar dolarları çekmesi çok ilginç.
ben adidas kullanırım o başka.
inanilmaz rahat ve spor yapmaya en uygun ayakkabilari ureten marka. yillarca spor yapmis biri olarak degisik markalar denedim, nike her zaman uzak ara ondedir bana gore.

bir ilginc not, nike'in ust duzey bir yetkilisi bir tv programinda suna benzer bir laf etmisti "biz ayakkabidan anlamayiz, o isleri uzak doguda baska bir firmaya yaptiriyoruz, bizim isimiz marka yaratmak, pazarlama yapmak, butun dunyaya satmak. amerika'da uretim yapmayi denedik, beceremedik, bir sene sonra kapattik fabrikayi".
Nike'ın meşhur SWOOSH logosu 1971 yılında Caroline Davidson adlı bir öğrenciye 35 dolara yaptırılmıştır.
bircok spor ayakkabisini denedikten sonraki tecrubelerime dayanarak:
nike air max: kaliteli, saglam yillardir degismeyen modeli ve rahatligiyla öne atiliyor.
nike air max tn: ilk ciktiginda goruntusu ile sekil yapmis, 1 ay gibi kisa sürede dikisleri patlayan ( sadece yuruyus yapilmistir), birkac haftadan sonra rahatsiz etmeye baslayan, muteahhit gibi maldan calindigini ispatlayan dandik modeli.
nike total 90: hali saha modeli inanilmaz derecede saglam, kaliteli ve kibar durusu ve rahatligiyla dikkatleri cekiyor. total 90 in air max modeli ise yagisli havada bile giyilebilecek kadar saglam malzemeden yapilmis. maximum dayanma seviyesi: 2 yil.
nike shox : sirf hava a.q
velhasili kelam : adidas in clima cool modelinin yanindan bile gecmesi imkansizdir.
logosunu 35 dolar karsiliginda tasarlayan guzel sanatlar ogrencisi caroline davidson a,yillar sonra* icinde nike hisselerinin oldugu bir zarfla vefa borcunu odeyen marka.
türkiye de ki sloganın da burhan çaçan'dan esinlenen dünyaca ünlü spor markası.*http://www.odatv.com/inde...tegory=0&videoid=1437
bir ton modelini kullanmış biri olarak retro modelleri hariç tasarım konusunda adidas'tan bariz biçimde kötü olan marka. sadece en fazla lise zihniyeti beğenir sanırım o janjanlı ayakkabıları. ama air force1 dersen orda bir dur çekerler adama. ayrıca waffle modelleri de sade ve şıktır. adidas'ın oralarda pek görünmeyen gripper tsl modeli air force one'dan bile daha güzeldir.