bugün

sevdiği entry'ler

avrupa da asgari ücretle çalışanların oranı

görsel

Zirvelerdeyik !.

https://kronos34.news/tr/...ri-ucret-ne-kadar-olacak/

yörük kızı müslüme nin dedesi öz babası çıktı

Kıyameti yaşadığımızın delili olaylar yaşıyoruz ne yazık ki.

tehtit zoru ile miting yapmak

Bence o dört işçi bunu söyleyeni bir güzel dövsün işten çıkmaları için sağlam bahaneleri olur.

Kimse kimseye zorla bir şey yaptıramaz o işçilerin görevleri bellidir.

ekonomik kurtuluş savaşı

bana daha ziyade rizeli bi arkadaşın d*tünü kurtarma savaşı gibi geldi ama neyse...

biz doları yükselterek ekonomide bir şey deniyoruz

sen otur ben üzerime hafif bir şeyler alıp geliyorum..

recep tayyip erdoğan

küresel güçlerin adamıdır...

çok nadiren de olsa bazen maske kayıyor, arkasında ne olduğu açıkça görünüyor.. mesela şu konuşmasında maske düşmüş:

https://www.dailymotion.com/video/x829edp

--söke söke sizden bu paraları uluslararası tahkim yoluyla alırlar..
--bunlar tam manasıyla çaylak.. uluslararası bankalara ödemelerini yapmazmış..

eee hani bu rizeli recep küresel baronların önünde dimdik duruyordu, yerli ve milliydi, milli güçleri ve anadolu insanını temsil ediyordu? mesele para işlerine gelince adam resmen kendini kaybedip uluslararası sermayenin avukatı gibi konuşmuş...

zaten şu uluslarararası bankalar işi bi enteresan.. reco başta olduğu 20 sene içinde türkiye'yi küresel bankalara 300 milyar dolar borçlandırmış.. ilaveten de 100 milyar dolarlık özelleştirme yapıp önüne geleni uluslararası sermayeye satmış.. peki, o satışlardan ve borçlanmalardan gelen para nereye gitti? belirsiz.. reco döneminde türkiye'ye giren toplam para 300+100 milyar dolar, ama yapılan toplam yatırım 100 milyar dolar değildir..

uluslararası siyaseti de aynısı.. en sık ettiği laflar yerli, milli, islam, dik duruyoruz, artık karşılarında alıştıkları eski türkiye yok, haddini bildirdik, eyyyy, sen kimsin filan.. yaptığı en önemli iş ise israil'in ortadoğudaki en büyük düşmanı olan suriye'yi arka kapıdan göçertmek ve yunana ada vermek...

bütün bunlar reco'nun kimin adamı olduğunu açıkça gösteriyor...

recep tayyip erdoğan

Bi arkadaş üşenmemiş, madde madde yazmış.. (bkz: recep tayyip erdoğan/#45232336) biz de madde madde cevaplayalım..

1- 33 kere irili ufaklı ekonomik kriz yaşanırken AK Parti var mıydı?
cevap: ak parti döneminde fazlaca ekonomik kriz yaşanmamasının en büyük sebebi 300 milyar dolar dış borç alınması ve 100 milyar dolar özelleştirme yapılmasıdır..

2- Ortalama ömrü 14 ay olan hükümetler ve siyasi krizler Uganda'da mı oldu ?
cevap: hayır.. uganda'da öyle bir şey olmaz çünkü uganda'da demokrasi ve çok partili hayat yok. siyasi kriz dediğin şey muhalefetin ezilmediği demokratik ülkelere özgü bir şeydir..

3- Dört tane "başarılı" darbe yapılıp, kardeş kardeşe vurdurulurken AK Parti varmıydı?
cevap: "demokrasi tramvaydır" diyen adamların birdenbire demokrat kesilmesi.. çok ilginç..

4- Başbakan ve bakanlar asılırken,1 Mayısta halk taksimde kurşun yağmuruna tutulurken, gencecik vatan evlatları "bir sağdan bir soldan" darağacında sallandırılırken vs.vs.vs.....diktatör niye diyemediniz?
cevap: o zamanlarda siyasetin içinde olan recep diyebildi mi? tam tersi kenan evren'e yağcılık yaparken çekilmiş fotoları var...
yapamadığınız işlerin hesabını başkalarından sormanız ilginn..

5- "Bizim çocuklar" başarırken, siz ne yapıyordunuz?
cevap: "bizim çocuklar" lafı bir yalandır.. paul henze'nin böyle bir lafı yoktur..

6- Sabun bulunmadığı için kuyruk yağı gibi kokmak, çok mu çağdaştı?
cevap: sabun bulamama durumu 1974 ve 1979 petrol şoklarının ürünüdür.. dünya çapında yaşanmıştır. türkiye ye özel bir durum değildir..

7- 70 sente muhtaç olup, el açmadığımız kapı, dilenmediğimiz ülke yokken çok mu onurluyduk?
hayır, ama dış borcumuz 129 milyar dolardan 450 milyar dolara çıkınca çok onurlu olduk galiba..

8- Kıbrıs harekatına başladığımızda, askeri imkansızlıklarımız ve olanları da kullandırmadıkları için, normalin çok çok üstünde şehit verirken, bu kadar hümanist miydiniz? Şimdi milli savunma için yapılan onlarca dev projeyi neden hiç önemsemiyorsunuz?
cevap: habükse yunan'a ege'de ada vermek daha mantıklı değil mi?
kıbrısta verilen şehit sayısı (yanılmıyorsam) 800 civarıydı. sırf akp'nin başımıza sardığı eylemsizlik süreci sayesinde bunun 3-4 misli şehit verdik..
Milli savunma için yapılan projelerin büyük çoğunluğunun startı akp'den çok önce verildi...

9- Sabah erken kalkanın banka hortumladığı, yolsuzluğun, rüşvetin rutin olduğu yıllarda AK Parti varmıydı? Bu kadar dürüst ve duyarlı neden olmadınız?
cevap: 50 milyon dolarlık phileas skandalını bi incele istersen...
turgut özal dönemini saymazsak hiç bir dönem akp dönemi kadar yolsuz değildir..

10- Fetönün -Erbakan hariç- tüm siyasi figürleri parmağında oynattığı ve bugünlere hazırlandığı gerçeğini, neden hep gözardı ediyorsunuz?
cevap: fetö'ye en büyük gücü recö verdi.. böyle ağlak sorularla gerçekleri örtemezsin..

11- Şimdilerde Türkiye'yi kurtaracak denilen siyasetçiyi, "yağlı kazığa oturtmakla" tehdit eden, Başbakan'a omuz atıp "pezevenk" diyen şerefsizler cirit atarken, neden demokrat olamadınız?
cevap: o adam reco'nun yanında dururken ve reco'nun kucağından orayı burayı tehdit ederken sen demokrat oldun mu?
demokrasinin tanımı "reco yu sevenleri sevmek, sevmeyenleri sevmemek" mi?

ay çok saçma daha fazla uğraşamayacağım.. ama hadi bi soru da ben ekleyeyim..

12- dünyaya göktaşı çarpıp dinazorları öldürdüğünde ak barty var mıydı? göktaşı vurduğunda neden demokrat olamadınız?

döviz garantili ihale yapıp tl ye guvenin demek

aşırı rizeliliğin bir diğer tezahürüdür...

işin enteresanı 80 milyonluk koca türkiye'nin bu dolmayı hiç sorgulamadan yutması ve "daha daha yoh mu" diye yalanmasıdır...

fakir ama mutluyduk

"eski türkiye"nin birbirinden çok farklı üç dönemi var:

1) 1982 öncesi türkiye: bu "doğru türkiye" idi. fakirdi ama hızla sanayileşiyordu. fazlaca dış borcu yoktu.. fabrikalarında ciddi miktarda üretim yapılıyordu. devlet-özel sektör dengesi iyi kurulmuştu. devlet planlama teşkilatı sayesinde ekonominin sorunlarına bütüncül bir bakışla yaklaşılınabiliyordu. türkiye dünyada eğitime en kolay ulaşılabilinen ülkelerden biriydi.. yolsuzluk-hırsızlık gine vardı ama azdı.. okumamış, eğitimsiz adamlar toplum nezdinde --ne kadar zengin olurlarsa olsunlar-- kabul görmezlerdi..
en büyük sorun sol terördü.. sol terör iç savaş boyutlarına gelince asker müdahale etti.

2) 1980-2003 ya da özal dönemi: bu döneme damgasını vuran adam turgut özal'dır.. özal sanayileşmeye önem vermezdi. fabrika sevvmezdi. her şeyin finans oyunlarıyla halledilebileceğine inanırdı.. ilk işi devlet planlama teşkilatını kapatmak olmuştur.
özal döneminde "köşe dönücülük" diye tanımlayabileceğimiz bir anlayış türedi.. özal'a göre para kazanmak en önemli şeydi ve parayı nasıl kazandığınızın önemi yoktu. para ne kadar az üreterek ve çalışarak kazanılıyorsa o kadar iyiydi.. fabrika filan kurmak aptallıktı..
işin doğrusu köşe dönücülük özal öncesinde de vardı ama ayıp bir şeydi.. özal köşe dönücülüğü ayıp bir şey olmaktan çıkardı...
özal dönemi renkli ve cicili-bicili bir dönemdir.. aynı zamanda türkiye'nin uluslararası rekabette geriye doğru kaymaya başladığı dönemdir.. ithalat kapılarının ardına kadar açılması özalın işidir.. faturası da malesef çiller ve ecevit'in ellerinde patlamıştır..
özal dönemini en iyi tanımlayan cümlecik "kıroyum ama para bende" cümleciğidir.. özal döneminde cehalet utanılacak bir şey olmaktan çıkmıştır.. eşler artık kocalarını "bak adam ilkokıl mezunu ama senün üç karın kazanıyor.. o diplomaların neye yaradı?" diye azarlamaktadırlar..
özal çok fazla zarar veremedi çünkü asker, diplomasi ve bürokrasi hala güçlü ve ilkeliydi.. örneğin rizeli'nin suriye macerasının aynısını özal ırak'ta denemek istedi ama genelkurmay durdurdu.. durdurmasaydı türkiye milyonlarca arap mülteciyle daha doksanlarda tanışabilirdi..

3) 2003 sonrası: bu dönemin en büyük özelliği özal'ın elini kolunu bağlayan askeriye, hukuk sistemi, dışişleri, yüksek bürokrasi gibi kurumların tamamen tasviye edilmesi ve her şeyin rizeli bir köylünün kararlarına bırakılmasıdır..
dönemin ikinci özelliği cehaletin övünülecek bir özellik olma konumuna yükselmesidir. artık dekanlar bile cahil insanların ferasetine güvenmekte, camilerde allahın bizi "okumuşların şerrinden koruması" için dualar okunmakta, çobanların bilgeliğine övgüler düzülmektedir..

bir başka açıdan bakarsak cumhuriyetin tarihinin ana teması şehirli-eğitimli kesimle anadolu köyleri-kasabaları arasındaki çekişmedir. 82 öncesinde eğitimli-şehirli kesim hakimdi.. 1982-2003 geçiş dönemidir.. 2003 sonrası ise köy-kasaba zekasının hakimiyetindedir..

son bir not olarak, bu dönemin esas suçlusunun kırsallar olmadığını belirteyim. esas suçlu eğitimli-şehirli kesimlerdir.. türkiye'nin okumuş insanları atatürkçülüğü hiç bir zaman tam olarak benimsemediler.. sol ideoloji onlar için hep daha çekici oldu.. sol düşünceye saplandıkları için de oynamaları gereken lider rolünü oynayamadılar..

dolar 13 oldu artıh gılişdarolu isdifaa edsin

evet bence de.. ben gılışdar'ın yerinde olsam sokağa çıkamam.. camilerimizin ahır yapıldığını söylemiş miydim?

uludağ sözlük türkçü yazarlar derneği

Amerikadaki çinli ben çinliyim leleley yapamıyor, türkiyede her ırk ben şuyum, buyum diyor ama türküm diyince faşist oluyosun, ne ala memleket.

uludağ sözlük türkçü yazarlar derneği

Zaten gelmem lan %90 kazıyınca altınızdan Arap Rum ermeni gürcü bir sürü etnik grup çıkıyor.

açız edebiyatı

evet, milleti kölelik yapmıyor ,üç kuruşa çalışmıyor, çobanlık yapmıyor diye suçlayan sen sağlıklı ama ben hastayım *

açız edebiyatı

--spoiler--
-hayır.
-neden?
-çünkü, mecbur muyum? ya da önemli mi?
ilkokul mezunuyum ulan noldu? fikir sahibi olamam mı?
ya da zekâ seviyem senden düşük mü?
himmm dur şöyle diyim ben sana; senin gibi dusunmuyorsam, düşük tahsilliyim.
hatta daha ileri gideyim, aziz nesin'in dediği gibi aptalım di mi...
--spoiler--
edit: neyse, kolay gelsin.

açız edebiyatı

--spoiler--
ama sana göre cahil, bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adamım.
hani o koyun koyun deyince size koyanlardan.
--spoiler--

kaç mezunusun ve nereden? kanıtlayabilir misin?

Ayrıca siyasi görüşümü nereden biliyorsun ve sana 'koyun, bidon kafalı ya da göbeğini kaşıyan adam' dediğimi nereden çıkardın?

açız edebiyatı

bizi kendi ülkemizde bu kadar büyük bir özgüven ve kibirle aşağılayan akplilere daha fazla prim vermemeliyiz bence. ellerindeki ekonomik ve siyasi gücü kaybettikleri anda çobanlık ve tuvalet temizleyici işleri kendilerine takdim edilmeli. o zaman görürüm ben elektronik mühendisini. mühendismiş peh.

açız edebiyatı

bunu yazanın tahsil durumu merak etmiyor değilim.

fatih terim

Umarım bu sene iyice sinir krizi geçirir.

Fb maçında kendini attırmasaydı basın toplantısı cok eğlenceli olacaktı. Alacağın olsun hozam. Swh.

Neyse gs'nin önünde terim önderliğinde alacağı daha çok mağlubiyetler var. O zaman eğleniriz basın toplantılarında.

bir takım yetkilerle sözlüğe geri dönmek

takımın sana ihtiyacı var 'fatih hocam' tarzında diretmelerden bıkan insanın dayanamayıp inadını kırması ve yuvasına dönmesidir.

dönmedim, döndürüldüm. vazife bildik. artık yazma kısmında yokum ama bir takım çalışmalarımla aranızda olacağım. saygılar. selamlar.

fakir ama mutluyduk

Küba için bunu söylerlerdi ben de gerçek sanardın sonra bi baktım herifler ahırda yaşıyor amk. Öyle mutlu olan varsa kafayı yemiştir zaten.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.