bugün

sevdiği entry'ler

tengir budun

gencecik oğluna dün gece araç çarpmış ve yogun bakımda uyutuluyormuş.
dualarınızı esirgemezseniz sevinirim.
arkadaşlarına duyurulur.
gün destek günüdür.
bilgi gelirse ekleyecegim.

edit1: kaza sonrasinda beyin kanamasi gecirmis, gece acil ameliyata alinmis, şu anda yogun bakimda, ufak tepkiler veriyormus.
cokacayipseyi aradim, yaninda o var. taniyanlar ulasabilir.

edit2 ( 15:00): henüz yeni bir gelişme yok. sadece yoğun bakımını değiştirmişler. doktorlar bir açıklama yapmıyorlarmış.

edit3: (19:30) kolu ve legen kemiği kırıkmış. hala uyutulmakta. duruma göre yarın uyandırmayı deneyeceklermiş. ameliyat olma sebebi beyin zarındaki kanamaymış.

edit4: (22:00-carsamba) iyiye gidiyor aslanim.

hadi koçum, aşacaksın bunları. herkesin kalbi, duaları, sinerjisi seninle.

tengir budun

umarım en kısa zamanda iyi haberlerini alırız, sabır. çok geçmiş olsun...

mihail çakır

Mihail ÇAKIR (1861-1938)

Gökoğuz Türkleri’nin soy bilinci için ömrünü adamış bir Türk milliyetçisi; eğitimci, yazar, kültür adamı, şair, tarihçi…

Şimdi sıkı durun!..

O bir Hristiyan ve üstelik papaz.

34 kitabın ve“Gagauzların Tarihi ve Etnografik Özellikleri” adlı kitabın yazarı.

Gökoğuzların Türkçeyi kaybettiğinde Türklüğünü kaybedeceğinin bilincindeydi. Bunun için köy köy gezerek çocuklara, gençlere Türkçeyi öğretti. Bu çalışmaları 40 yıl aralıksız sürdü. Her köye yetişemeyeceğini anlayınca 1931’de Bükreş Büyükelçimiz Hamdullah Suphi Tanrıöver’den yardım istedi. Mihail Çakır’ın bu yardım isteği Atatürk tarafından karşılıksız bırakılmadı. Bölgeye Türkçe öğretimi için hemen 30 öğretmen gönderildi, 300 Gökoğuz genci üniversite öğretimi için Türkiye’ye getirildi ve bir de Çakır'a "Türklüğe Üstün Hizmet Nişanı" gönderildi.

Yaşar Nabi Nayır da 1936'da Balkanlar'a yaptığı gezide Kişinev'de Mihail Çakır'ın evinde misafir olmuş ve "Balkanlar ve Türklük" (Ankara 1936) adlı eserinde ondan övgüyle bahsetmiştir.

Türkiye’de Müslüman görünümlü Arapçı yobazlar Türk düşmanlığı yaparken, kurulduğu günden bu yana Cumhuriyet düşmanlığı yaparken, Atatürk düşmanlığı yaparken Gagauzya’da bir Hristiyan Papaz can çekişen Türklüğü yeniden ayağa kaldırdı.

alıntıdır.

ruut altmis alti nin silik olması

Arkasından ağlayan yok bakıyorumda derin bir sessizlik var sadece.

Kamu spotu:size kendisini bekar, dul, boşanmış, karısından ayrı yaşayan olarak tanıtan meriçlere itibar etmeyin.

kadınlar hayır derse

naz yaptığına da dalalet olabilir. belli olmaz kadınların işi.

aşk işten eve giderken yolda onu düşünmektir

(bkz: şıpsevdi karikatürleri)

aşk tanımlarından biridir. hatta bazen susayıp su içerken de düşünülebilir.

dibi dibi rek

hiçbir zirveye gitmiyor diye eleştirenler için zirve fotoğrafını paylaşan yazar. cokacayipsey'e ve pseco'ya bu güzel organizasyon için teşekkürlerini sunar.

http://i.hizliresim.com/32qDn9.jpg

yazarların çaylak yapılması

Adam söylemesi gerekeni söylemiş, yapması gerekeni yapmış.
Hak edene hak ettiğini vermiş.
Bunun sonucunda çaylak mı olmuş?
Olsun.
Sandığınız kadar kafasına takmaz bence.

Velhasıl;

görsel

O da bunu yapmış.

(bkz: Sezar ın hakkı sezar a)

sözlükteki kızlara askıntı olmayan erkek yazar

alkolik oldum'dur.

Çekemeyen başka bir şey çeksin.

Ek: bir de tengir budun.

Başka da kimseyi eklemem.

istiklal marşı dışında bir ant tanımıyoruz

geçen yılda istiklal marşı değiştirlsin diyordu yazık.

8 mayıs 2018 yılmaz özdil in bahçeli ye cevabı

Meral Akşener'e imza verenlerin fetöcü olduklarını söyleyerek 'merak ediyorum; Yılmaz özdil, Emin Çölaşan, Rahmi Turan imza verdi mi?' Diyen devlet Bahçeli'ye Yılmaz özdil'in ağır cevabıdır. Ortalama bir insan şu cevaptan SOnra insan içine çıkamaz.

--spoiler--
Meral Akşener'e imza verenlerin fetocu olduğunu söyleyen Devlet Bahçeli, tek tek isimlerimizi sayarak “merak ediyorum” demiş, “Emin Çölaşan imza verdi mi? Rahmi Turan imza verdi mi? Yılmaz Özdil imza verdi mi?”
*
Tek tek isim vererek izah edeyim bari.
*
“Cemaatin ileri gelenleri, mensupları bugüne kadar ne getirdiler de bunu geri gönderdim, yapabileceğim ne varsa yaptım, rabbim şahittir, ne istediniz de alamadınız” diyen kimdi? Asrın liderimiz.
*
Akp iktidara gelir gelmez “yurtdışındaki cemaat okullarını destekleyeceksiniz, ziyaret edeceksiniz, elçiliklerdeki resmi törenlere davet edeceksiniz” diye genelge yayınlayan kimdi? Abdullah Gül.
*
iktidara gelir gelmez 23 Nisan'a alternatif olarak feto'nun Türkçe olimpiyatlarını kutlamaya başlayan, hatta ilk olimpiyatı kendi himayesinde yaptırarak, “milyonlarca insan şu anda gözyaşı dökerek bizi izliyor, bunların arasında birisi var ki, gurbette tek başına hüzünle bizi seyrediyor, televizyon başında bizi izleyen o güzel insana teşekkür borcum var” diyen kimdi? Bülent Arınç.
*
“Türkçe sevgi dilidir, barış dilidir, Yunus'un dilidir, Mevlana'nın dilidir, aç herkese sineni aç, onun gibi ilaç diyen fethullah gülen hocaefendinin dilidir” diyen kimdi? Binali Yıldırım.
*
Cemaatin hedefleriyle Türkiye'nin hedeflerinin “tamamen örtüştüğünü” söyleyen kimdi? Ahmet Davutoğlu.
*
“Cemaat devleti ele geçirmiş, devlete sızmış filan, bunlar kargaları bile güldürür” diyen kimdi? Akp'nin bakanı Hüseyin Çelik.
*
“Bu yolu açan, bu ateşi yakan, bu fikri veren muhterem fethullah gülen hocaefendiye gönül dolusu saygılar gönderiyorum, kendisine çete diye hitap edilmesi büyük haksızlıktır, vicdansızlıktır” diyen kimdi? Akp'nin bakanı Bekir Bozdağ.
*
Cemaat hakkında “faaliyetlerinin daha fazla arttırılması, daha yaygın hale getirilmesi, vatanseverlik görevidir” diyen kimdi? Akp'nin bakanı Numan Kurtulmuş.
*
Cemaate yönelik suçlamalar hakkında “aynen 28 Şubat gibi, aynen 12 Eylül öncesi gibi senaryodur, derin devlet harekete geçti, cemaati döverek, cemaate saldırarak Türkiye'nin değişim yönünü etkilemeye çalışıyorlar” diyen kimdi? Akp'nin bakanı Süleyman Soylu.
*
Cemaati savunarak “insan merkezli bir hizmeti esas alan insanlara ‘hizmetlerinizi durdurun' denir mi, aksine, teşvik edilir, desteklenir, elden ne geliyorsa o katkı sağlanır, wwbu gerçeği görememek ferasetsizliktir” diyen kimdi? Akp'nin bakanı Faruk Çelik.
*
Feto'ya yönelik suçlamalar hakkında “şiddetle kınıyorum, daha ağır kelime kullanmamak için kendimi zor tutuyorum, hayatı insanlığa hizmetle geçmiş bir büyük zat için suçlamalarda bulunmak, son derece çirkindir, kara lekedir, fethullah gülen hocaefendi hayatının her döneminde tertemiz kalmış bir kişidir, kendisine şükran borçluyuz” diyen kimdi? Akp'nin bakanı Recep Akdağ.
*
Feto için “gönül dünyalarını imar eden, bu hizmetlere öncülük eden, gurbetten sılaya gelme özlemi çeken büyüğümüze saygı ve şükran hislerimi ifade ediyorum” diyen kimdi? Akp'nin bakanı Suat Kılıç.
*
“Fethullah gülen hocaefendi son 1000 yılın en büyük Türk büyüklerinden birisidir, evrensel Türk rönesansını başlatan Türk mucizesidir, Shakespeare gibi evrenseldir, ona düşmanlık edenlerin utanması gerekir” diyen kimdi? Akp milletvekili Hüseyin Kocabıyık.
*
“Vicdanlı bir insan olarak diyorum ki, bu hizmetlerin durdurulmasını isteyeceğinize, gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz” diyen kimdi? Akp milletvekili Ahmet Gündoğdu.
*
Fethullah'a feto diyenleri azarlayarak, “terbiyeni takın, Fethullah Gülen'e feto diyemezsin, özür dile” diyen kimdi? Melih Gökçek.
*
“Fethullah gülen vatan hasretiyle dışarda yaşıyor, ona karşı yapılanlar cezasız kalmayacak” diyen, “fethullah gülen hareketine yönelik düşmanca tavırları hiçbir vicdan sahibi onaylamaz” diyen, “benim ümidim fethullah gülen okulları” diyen, “demokrasi kıvılcımı” diyen, “vizyoner lider” diyen, “Türkiye'nin övüncü” diyen, “hocaefendi barışçı, nazik, çok naif bir insan” diyen, “ceviz kadar beyni olanlar hocaefendinin büyüklüğünü anlayamaz” diyen kimdi? Yandaş medya.
*
Hatta…
*
MHP yöneticilerinin kumpas kasetleri piyasaya servis edildiğinde, Devlet Bahçeli feto'yu suçladığında, feto'ya toz kondurmayarak… “MHP'nin fethullah hocaefendiye saldırısı, bana göre ihanet derecesindedir, hiç ahlaki değil, çok çirkin bir şey, yani hocaefendi işi gücü bırakmış da MHP'yle mi uğraşıyor, bir defa onun bulunduğu makam böyle bir şeye müsaade etmez, onun meşgalesi böyle bir şeye müsaade etmez, çok çok çirkin, çok ayıp bir şey, ben bunu ihanet derecesinde kınıyorum” diyen kimdi? Asrın liderimiz.
*
E hal böyleyken sana imza verecek değildik herhalde!
*
Bunlarla ittifak yapacaksın, sonra dönüp muhalefet ittifakına fetocu diyeceksin öyle mi?
*
Seni “ihanet derecesinde kınayan” Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanı adayı göstereceksin, sonra muhalefetin cumhurbaşkanı adaylarına imza verenleri tehdit edeceksin öyle mi?
*
Kuvvacıyım.
Mustafa Kemal dışında kimseye imza vermem.
Dolayısıyla, tarih huzurunda asıl merak edilmesi gereken soru şudur:
Devlet Bahçeli'yi bu zavallı duruma imza attıran mecburiyet nedir?
--spoiler--

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/...maz-ozdil/imza-2-2393378/

yazmama kararı ve moderasyonun aidiyet sorunu

***
ön not: bu başlık sübyancılar, pedofiller, ötekileştiriciler, önüne geleni terörist, vatan haini, meriç olarak suçlama manyaklığında olanlar,
tüm dünyaları üreme organlarından, üreme organı eylemlerinden ibaret sapıklar için açılmamıştır.
milliyetçiliği kürtlere, dindarlığı laiklere, mezhepleri alevilere küfürden ibaret soytarılar için de açılmamıştır.
ben müslüm' im, en üstün benim, herkese her türlü ahlaksızlık, şerefsizlik yapmak benim hakkımdır diyen sefiller için de açılmamıştır.
ayrıca üstüne basa basa yazayım, sözlüğe ve moderasyona desteği, " moderasyon kıçı yalamak " sananlar için ise hiç açılmamıştır.

kısacası yukarıda saydığım zerzavat diktirsin gitsin, kendi sefil başlıklarında aşna fişne olsun.

***
gelelim soruna.2017 yılının özellikle aralık sonu, 2018 yılının başı itibarıyla sol frame öyle böyle değil, resmen bok çukuru olmuştu.
kendilerine troll süsü veren ne kadar sefil, sapık, manyak varsa arzı endam etmişti.

ve 03.01.2018 de şu iki başlığı açtım ve tepkimi dile getirdim.
(bkz: #38575650)
(bkz: 2 gündür sübyancı ensest başlıkların tavan yapması)
(bkz: #38575879)
(bkz: sözlüğün sözlüğün piçine kalması)

eğer bu tepkiyi yalnızca ben gösterseydim, haklı olarak " ahlak saplantılı bir zevat " der geçerdiniz.
ama değil. aynı günlerde birçok yazar bu konuda tepkisini ortaya koyuyordu.

ve geldik 16.01.2018 tarihine.
tengir budun adlı yazar "uludağ sözlük düzelene kadar yazmama kararı" başlığını açtı, ve o başlıkta düşüncemi açıkça belirttim.
o günden bugüne yazmadım ve bir kenara çekilip olanı biteni izledim.

***
moderasyona not:
" uludağ sözlük tek tip elbise giyenlerin değil çok renkli farklılıkları ve farkındalıkları olan üyelerin özgür platformudur. " diye biliyorum. yoksa değil mi ?
" uludağ sözlük özgür ve farklı düşünce ve görüşlerin yaşadığı ve kendini ifade ettiği paylaşım ve tartışma platformu " diye biliyorum. yoksa değil mi?
özgürlük, paylaşım ve tartışma; sefillerin troll olacağım " ayağına " eline bamyasını alıp ahlaksızca, şerefsizce gezmesi midir ?
***
gördüm ki; yazmama kararım doğrudur ve yerinde bir tepkidir.
ve bu konuda moderasyon sözlüğe, üretken üyelerine sahip çıkmamıştır.
en çok üzüldüğüm ise;
her kesimden, çok farklı dünya görüşüne sahip üyelerinin sözlüğe olan aidiyet- bağlılık duygusunu berdar etmiş,
sözlüğü bir arada tutan bu duyguyu sorumsuzca harcamıştır.

son not: eğer çaylak yememişsem, silinmemişsem, bu entry'i silmeye zorlanmamışsam gerisi gelecek.
yok şutlanmışsam... " sapıklar ve manyaklar hariç, tüm yazabilenlere sevgi, saygı ve muhabbetle... hoşçakalın. " ...
bir arestosthenes vardı der güler geçersiniz...
şutlanmamışsam... özellikle şu " başka sözlük " konusunda da bir iki çift sözüm olacak.