bugün

entry'ler (60)

bira fm

An itibariyle kapatıldığını öğrendiğim, biricik radyom selam olsun sana ve seni seven radyo severlere benden sana bir armağan o zaman,
Bira kafa yapar,
Sende yaptın bizde be bira fm
Senden öğrendik ayıkken sarhoş olmayı,
Senle dertleştik,
Şimdi yerini ayran mı alacak.

dolmuşta inşaat işçisiyle yan yana oturmak

ilk okuduğumda, beni tepkisiz bıraktıran başlıktır. Dün işçinin birinden dinlediğim kadarıyla işe özel taksiyle gidip sabah akşam taşerona yemek kitleyen bir toplulukla aynı dolmuşa binmek biz mimar ve mühendislere ayrı bir lüks olarak değerlendirimesi gerekir. Ee nede olsa sosyal bir devletiz işçinin, emekçinin hakkını savunmak gerekir. Arkamızı bizden fazla kollasalar bile.

mimara 700 lira maaş teklif eden işveren

Zaten bu ülkede neye saygı duyuluyorki mimarada saygı duyulsun zihniyetin değişmesi lazım yakında daha da berbat olacak yediyüz lirayı bile vermeyekler haberiniz olsun. Bir ülkenin ekonomisin can damarı olan inşat sektörünün, lideri olan mimarları müteahhide peşkeş çekilmesi durumudur. böylesi işi tutup opesin.

f tipi film

izlediğim filmler arasında yerini daima ayrı tutacağım belkide hayata farklı bir pencereden bakmamı sağlıyan, bundan dolayıdır ki biletini atmayıp çıkışta filmle alakalı aklıma ilk gelen sözcükleri bana yazdıran birbirinden iyi on yönetmenin yürüttüğü, psikolojik, kültürel tahlilleri olan ve özgürlüğün kıymetini anlatan filmdir. özgür bir türkiye söylemine rağmen şu anda istanbulda ancak beş ankarada iki anadoluda pek az yerde yayınlanmasına muktedir olunabilen filmdir. bunun temelinde umarım bizim yöneticilerin baskısı olmamıştır.

bakışa karşılık veren kızın sonradan reddetmesi

Reddettikten sonra kendini savaştan galip çıkmış zeyna gibi hisseden insan profilindedir. Hoşlanırlar bir şeyler hissederler sırf 'aa ben reddettim işte' demek için kendi egoizmalarını bu şekilde rahatlatabilen, kendi zayıf karakterini ancak bu şekilde baskılayabileceğini düşünen, bence dünyanın en ahmak en gerizekalı insan klasmanındaki basit insanlardır. Eğer birşey hissetmiyorsan neden bakıyosun arkadaş hangi dürtü insanların duygularıyla bu şekilde oynamaya iter. Neden olmadı dediğinde de 'aa ben senle böyle bir şey düşünmüyorum umut vermiyeyim' diyebilen ardından şu cevabı bekleyen 'e gerizekalı o zaman neden bakıosun bu tarafa dogru, neden en başta böyle bir durum yoktu' demek istediğim insandır. yani kısaca insanların en alçağı savaşı esasen kendi kaybetmiş basit bir esirdir. (bkz: türk kızı zeyna)

bir insanın saflığına aşık olmak

Olabilitesi yüksek, ihtimaller arasında olmasına rağmen günümüzde karşılığını her iki taraftanda bulunamadıgından insanları riyakarlığa sevk eden durumlar arasındadır. Yeşilçam bu isteği yeterince karşılamıştır. (bkz: yeşilçam filmleri)

sevdiğini söyleyememek

An itibariyle yaşadığım durumdur. iki senedir hoslandıgım kıza acıldıgım anda hayır demesıyle tekrar baş göstermiştir. Seviyorum ne yapayım yalan mı söyleseydim. Ama önemli olan bu dünyada önyargıları kırabilmek. Yukarıda yazdıklarım pek bağlantılı konular değil ama, sözlükten başka dert ortağımda yok. (bkz: dert ortağım)

rodi

ilk gördüğüm anda altındaki (bkz: kapitalizm) başlığıyla uyuşan ramazan oğulları dikim işletmeciliğidir.

sözlük yazarlarının sevişmek istediği ünlüler

Ünlü olsun çamırdan olsun.

beşiktaş

Şu anda başkanı olmayan takımdır. Umarım serdal adalı başkan olmaz zaten karanlık olan spor camiası serdar adalınn da başkan olmasıyla mafyavari bir hava takınılacaktır. umarım olmaz hem beşiktaş için hem de türk sporu için Başkanlık koltuğuna levent erdoğanı yakıştırmaktayım nedeni ise hem geçmişi temiz hemde daha sportif eylemleri bulunmaktadır. (bkz: levent erdoğan)

levent erdoğan

kendisi gaziantep islahiye doğumlu bizzat anadolu insanı diye nitelendireceğim, beşiktaşa canı gönülden bağlı müthiş bir insandır. leventde hukuk bürosu bulunmaktadır, aynı zamanda ilk yağlı güreş külübünü kuran kişidir.ben bir beşiktaş taraftarı olsam serdal adalı gibi adli soruşturma geçirmiş birinin yerine levent erdoğan gibi babacan birinin gelmesini isterim. en azından beşiktaşa elinden gelen çabayı gösterir, umarım başkan levent erdoğan olur eğer adalıyı seçerlersede beşiktaş camiasında ne akıl vardır ne mantık.

kemal kılıçdaroğlu

Türkçemize yeni yeni deyimlerin girmesini sağlayan, gaf kıralı olma yolunda ilerleyen ve, Analarının sütünden emdiği, sütü, memelerinden emdiği sütü burunlarından getiren partidir, ifadesiyle bundan sonraki gaflarını da iple beklediğim parti lideridir. Yakın zamanda devrik parti lideri konumda bulunacaktır.

günü en iyi anlatan şarkı

Haydi güzelim bu sene de sap gezelim.

14 şubat 2012 google ın sevgililer günü doodle ı

insanın sap olduğunu bir kere de internetin başında tekrar idrak etmesi durumudur. ne saçma bır durum ya, tamam arkadas sevgılımız yok vurma yuzumuze. (bkz: ben)

hatay havaalanı

Hiç mi bu şehirde eskiden göl olan yere havaalanı yapılmanın su baskınlarına sebep olacağı kimsenin aklına gelmedi. Alın ulaşım yapılamıyor havaalanınızı tepe kullanın. Havaalanın buraya yaptıranlar Allah belanızı versın diyorum.

hakan kılıç

Hakan Kılıç: Ne denilir bilemem doğubeyazıt savcısı idi muhtemelen en geç 2 hafta sonra bir daha adını bile hatırlayamıyacagımız şehit devlet adamı literatürüne ekliyeceğimiz birisidir. ailesinin gözü önünde sokak ortasında vurularak hayatını kaybeden, bu ülke uğruna can vermesindeki temel nedenin yürüttüğü soruşturmada işin ucu siyasilere dokunduğu için akli dengesi yerinde olmayan bir failin (ne kadar inandırıcı) öldürmesiyle sonuçlanmıştır. Devlet adamlarının kimi suikaste uğrayıp intihar etti denilir kimi halkla iyi ilişkiler kurabildiği için kurşuna dizilir kimi de statükoya karşı yürüttüğü soruşturmadan dolayı ölür. En önemliside nedir biliyormusunuz bunlar insandı. En temel hakları elinden alınan insanlardı biraz hümanist yaklaşalım lütfen insanlara önce insan oldukları için deger verelim.

mehmet ali aydınlar

Mehmet ali aydınlardan büyük serzeniş: (bkz: edi bese)

cınga sürtünük topbaş tezbak zırtgel çöpçül

tdk başkanı akalın, 'amacımız, türkçemizi geliştirmek, zenginleştirmek ve özleştirmek. davetimize sanatçılarımız ve sporcularımızın da aralarında olduğu çok sayıda kişi olumlu yanıt verdi. kendilerine teşekkür ediyorum' dedi. akşam gazetesinin haberine göre, bugüne kadar iki toplantı yapan kurul üyelerinin tartıştığı ve önerdikleri sözcükler özetle şöyle:

- araba kapılarını uzaktan açan anahtar 'keyless-go' yerine 'açgeç', 'açar geçer', 'açam', 'e-anahtar', 'manahtar (manyetik anahtar)' karşılığını önerenler oldu. toplantıda bu sözcük için, mahruki'nin gündeme getirdiği 'açs' (araç çalıştırma sistemi) kabul edildi. - alıcılar tarafından 'istenmeyen ileti' olarak bilinen 'spam' sözcüğü için 'i-posta', 'çöpçül' seçenekleri sunuldu. 'i̇stenmeyen ileti' tercih edildi. yine 'antispam' için de 'defeder', 'defeden' gibi sözcükler önerildi, ancak kurul, 'iletisavar'da karar kıldı.

- flaş haber için teklif edilen karşılıklar 'cınga', 'haberge', 'mühim haber', 'tezbak', 'zırtgel' oldu. 'çarpıcı haber'de karar kılındı. önemli gelişme, sıcak gelişme, sıcak haber ve son dakika ifadelerinin de yerine göre kullanılması benimsendi.

- ter kokularını önlemek amacıyla koltuk altına sürülen 'roll-on' için 'bilyalı', 'dön-dur', 'döndürüklü', 'kokusavar', 'tere dön', 'teriter', 'tersavar', 'topbaş', 'yuvarla sür' türkçe karşılıklar tartışıldı. kabul edilen 'bilyeli' sözcüğü oldu.

- bilgisayar faresinin altına konulan 'mousepad' için üyeler, 'fare çulu', 'fare minderi', 'fare kayıcı', 'fare şiltesi', 'sürtünük', 'tık atar altlığı' önerilerinde bulundu. 'fare altlığı' ifadesi benimsendi.

toplantılarda cıngıl/cıngıl yerine reklam müziği, 'cover' yerine 'yeniden yorum', 'metadata' yerine 'iz bilgi', 'blog' yerine 'e-günce', 'multifonksiyonel' yerine 'çok işlevli', 'multipurpose' yerine 'çok amaçlı', 5'er kişiyle oynanan 'futsal' yerine salon futbolu, 'ketıl' yerine 'su ısıtıcı', 'strapless' yerine 'askısız', 'receiver' yerine alıcı, 'free' yerine de 'serbest, bedava, ücretsiz, özgür' sözcüklerinin kullanılması kararlaştırıldı.

adnan oktarla sınıf arkadaşı olmak

Herhalde hayatta tahmin edemiyeceğim bir olaydı. Son üniversite affıyla artık bu kadar da olmaz dedim ya inşaallah adnan oktar mimar sinan üniversitesi mimarlık bölümü öğrencisi olucakmış. Yani cübbeli Ahmet hocaya üniversite yolu görünüyor. Tabi canım hocaların akademik kariyerinin de olması lazım 21. yy türkiyesinde.

çayı şekersiz içen insan

Sevmek çay gibidir, sevilmekse şeker, bizim gibi garipler çayı şekersiz içer. diyerek sevgisini belirten arkadaşa sahip olduktan sonra şekere tövbe etmektir.