bugün

regaib kandili nde kutlanan, çocukları sevindirmek amaçlı, her evin, kapıyı çalan çocuklara, şeker çikolata gibi şeyler dağıtmasıdır. eve dönen çocuğun bir torba dolusu çikolatası, şekeri, gofreti olur..
gonyalılarca bilinen bir olaydır.aralanan kapılardan gofret uzatılmasıyla hüsrana uğranılması mümkündür.
konya ve konya cevresinde, regaip kandilinden sonraki gün, cocukların kapı kapı dolaşıp şeker, leblebi, çikolata ve özellikle gofret toplama olayına verilen addır efendim.
Konya nın güzide geleneğidir.

Regaip kandilinden sonra ki günün sabahında çocuklar kapı kapı gezerek şeker, çikolata toplar. Özellikle mahalle aralarında şenlik tadında geçer. Kaç yaşında olursanız olun komşularınız sizede çocuk muamelesi yapıp şekerinden ikram eder.
konya yöresine has bir adettir. yamulmuyorsam regaip kandili gecesi kutlanir. çocuklar, ellerine poşetlerini alır, kapı kapı dolaşır, "şivli şivli şişirmiş / erken kalkan pişirmiş / iki çörek bir börek / bize namazlık gerek" tekerlemesini söyleyerek her çaldığı kapıdan bisküvi, çikolata, çerez vb alırlar. sonrasında da fener alayı düzenlenir... bir nevi yerli cadılar bayramı.
(bkz: geldi yine tipini sevdiğim)
konya yöresine has olduğunu düşünmediğim ancak konya'dan başka yerde de duymadığım güzel gelenek..

küçük kardeş toplar abi yer şivliliğin olayı budur.
evet efendim yine bu kutlu güne geldik çattık. geçen sene benden sonra kimse entry girmemiş ayrıca bu üzücü tabi..

şivlilikle ilgili sayısız anım var. en acı olanı ise şivlilik kariyerime noktayı erken koymak oldu tabi. 12 yaşında bir bakkalın sen lise sona mı gidiyorsun sorusunu gururuna yediremeyen ben, bakkala klas bir küçük ama gururlu bakışı fırlatarak bu güzelliği bıraktım.

sonra kardeşler topladı biz yedik efendim napalım hayat böyle işte..
bu sene çok manidar bir zaman da denk gelmiştir. ülkemiz de çocuk cinayetlerinin ayyuka çıktığı bir zaman da, bu geleneği bilen ebeveynler çocuklarını dışarıya bırakmak istemeyeceklerdir büyük ihtimalle.
(bkz: Geldi yine tipini sevdiğim)

O değil de 1 yıl ne çabuk geçti. Yukarıdaki entrymi görünce duygulandım.
Yarın ki gelenektir efendim konyaya özgü.
sadece konya'da kutlanan gündür. gecesinden dilek fenerleri uçurulur etkinlikler yapılır. sonraki gündüzünde ise çocuklara okul tatildir, gezerler, çikolataları toplar dişleri çürütürler.
regaip kandilinin habercisi.
konya'da o gün ziller çalar. gruplar halinde dolaşan çocuklar tek bir ağızdan 'şivlilikkk' der. saatler 12 yi gösterdiğinde ise evde o gün uyanamamış çocuğun ağlama sesleri arasında kardeşleri alerji olana kadar çikolata yerler. ahh! keşke çocuk olsam da, hocacihan'da ayaklarım zonklayasıya kadar şivlilik toplasam.
Sanırım Çanakkale'de de olan bir adet.

Öğrenciliğim Biga'da geçti. Bir gün zil çaldı vefatına birgun küçük çocuk belirdi, kapıyı almamıza beraber tekerleme söylemeye başlayıp ellerini açtılar. Anlam veremedik serde gavur izmirli'lik var. Ee şimdi ne olacak dediğimizde şeker vereceksin bize dediler, evde en zor bulunan şey. Neyse bayramın gibi. Biraz bozuk para tutuşturup ellerine yolladık. Daha sonra konu komşuya sorduk öğrendik. Her kandilde çocuklar kapı kapı gezip çikolata şeker toplarlarmış. Ama bir isim verilmiş mi bu aktiviteye hiç hatırlamıyorum
(bkz: geldi yine şekerini sevdiğim)
Herkes bilmez bu bayramı, yine gelmiş çatmıştır.

Zamanında bende yaşadım bu bayramı, fener alayı olsun şeker toplamak olsun.

Gonyalı olmayanlar bilmez.
Yarın olacaktır, herkes bilmez.

Şivlilik regaip kandilinin habercisi olan bir tür bayramdır, çocuklar kapı kapı dolaşıp şeker toplarlar.
memleketime özgü güzel bir eylem. bu senedik kafana hüplet sloganlı cipsle, eti puf aldım saat 8 30 gibi zil çalmaya başladı. an itibarile cephane yarıya indi her ikisindende 150 şer tane almıştım. şimdi sıra bende açtım pufları yiyorum çay eşliğinde*
Üç ayların başlangıcı, Konya'da "şivlilik" denilen bir âdetle kutlanıyor. "Şivlilik" kelimesinin kökeni tam olarak bilinmese de en güçlü tahmin, yöresel dilde "şivlilik"in, "kandil" anlamına geldiği yönünde.

Konya'da Şivlilik kutlamaları Regaib kandilinden bir gün önce, geceleyin başlıyor. Akşam namazından sonra kağıttan yapılmış fenerlerini ellerine alan çocuklar, anne-babalarıyla beraber sokaklara çıkarak fenerlerini ateşliyorlar ve birlikte neşeyle sokakları dolaşmaya başlıyorlar. Bu âdete "fener alayı" deniliyor. Sonra da sokakları dolaşan çocuklar, gençler, anneler, babalar; onlar gelmeden mahalle abilerinin mahallenin bir köşesinde yaktıkları ateşin etrafında toplanıyorlar. Dileyenler ateşin üzerinden atlayabiliyorlar. Şenlik, eğlence ve kutlamalar gecenin ilerleyen saatlerine dek devam ediyor.

Ertesi gün ise Şivlilik günü. Regaib kandilinin sabahında, ellerine poşetlerini alan çocuklar, mahalle mahalle, ev ev dolaşarak kapıyı açanlara "kandiliniz mübarek olsun" sözleriyle birlikte "şivlilik" diye sesleniyorlar. Ev sahipleri ise buna zaten önceden hazırlıklı olduklarından, çocuklar gelmeden hazır edilmiş gofret, bisküvi, çikolatalardan küçük misafirlerine ikram ediyorlar. Gidenlerin peşinden yeni gelen çocuklar yine "şivlilik" nidalarıyla çalıyorlar kapıyı ve bu böylece akşama kadar devam ediyor.

Regaib kandilinin gündüzündeki âdetlerden biri de "bişi" dağıtımı. "Bişi", hamurdan yapılan ve yağda kızartılan bir yiyecek. Kimi hanımlar, hamurun içine peynir vs. de koyuyorlar. Pişirilen "bişi"ler, kandil tebrikleri eşliğinde konu komşuya dağıtılmaya hazır hale geliyorlar.

Değişen zaman, âdetleri unutturmak için çabalasa da, Konya'da üç aylar her yıl hâlâ bu güzel âdetlerle başlıyor. Çocuklar mutlu, evler şenlikli...

"Allah'ım bize Recep ve Şaban'ı bereketli kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır."
konya da bile duymadım çünkü yaş müsait değildi. eşek kadarken gittik konya ya.
sonradan öğrendim. cocuklar şeker falan topluyor, kandille de ilgili.

kandille ilgili olunca feriköy deki benzer bir adet geldi aklıma.
kandil akşamları böyle bi kutunun içine mum yakılır, çocuklar kapı kapı dolaşıp
yağ parası mum parası akşam oldu kandil parası
diye harçlık toplarlardı/toplardık.
Konya'nın ilçelerinde dahi bulunmayan saçmalıktan ibaret olan etkinlik.
(#36158761)

bir konyalı olarak bu kadar güzel anlatamazdım.

Unutulmuyor ama lanet olası teknoloji bu geleneği bitiriyor, önceden biz sokakta ordu gibiydik meramda organize olurduk dondurma gofret ceren yerleri istihbaratımız sayesinde çabucak tüketirdik, nerede ulan o eski çocukluğum. Nerede ulan o zaman ki cocuklar o çocuk ordusu?
konya'da zamana yenilen bir adetimizdir. yalnızca kandillerde değil, dini mahiyetteki bütün özel günler için şivlilik toplanırdı.
konya'nın kendine has adeti. başka topraklarda bu denli güzel bir faaliyet göremezsiniz.
hasılatlar bu sene de yeterince toplanmıştır. mevlana meydanı civarında da gezilirse hazırda şivlilik bulunduran dükkanlar mevcut.

görsel