bugün

kullanımı yetkisi olan kişiler için kısıtlanmış olan herhangi bir şeyin kullanımı için gereken izin kodu..
gizliliği simgeleyen ancak kırılması ile günümüzde hackerım diye gezinen tiplerin türemesine sebep olan ayrıca şifreleme yöntemleri gibi haberleşme,telekomünikasyon,izin... komutlarının da verilecek belli bir zaman içerisinde kırılması muhtemel sayı yada kod dizisi.
" 3u1b6a4d9d7y10o " bunun gibi içinde kişisel anlam yatan herbir şeye şifre diyebiliriz.
iki kişinin bildiği şifre değildir.
kullanıcı olarak bir sisteme girerken, kullanıcının kim olduğunun tanınması açısından istenen özel bilgidir. diğer ülke insanlarını bilmem ama bizimkiler şifresinde doğum tarihine, t.c. kimlik numarasına, telefon numarasına, adına, soyadına, tuttuğu takıma yer veriyor. dolayısıyla biraz tanıyan biri, şifre hakkında tahminlerde bulunabiliyor. ayrıca brute-force denilen, döngü ile her ihtimalin denendiği yöntemle sadece sayılardan oluşan şifreler rahatça kırılabiliyor.
kişinin doğum tarihi genellikle aynı zamanda da şifresidir, kimi zaman buna ay ve günün de eklendiği görülür.
bilginin farklı seviyelerde yorumlanması mümkündür. o halde kolayca anlayabildiğimiz şeyler (konuştuğumuz dilin cümleleri gibi) başka bir bakış açısı sahibi tarafından (başka bir dilin konuşucusu) şifre olarak nitelenebilir. bu durumda diyebiliriz ki, bütün bilgiler birer şifredir; ancak şifre farklı seviyeler ve süjeler tarafından farklı biçimlerde çözümlenebilir. aynı şifrenin birden çok mealinin olması da mümkündür. örneğin tanrının yorumlanması. birden çok fenomenin tek bir şifreyle örtüşmesi de mümkündür. (bkz: öğreti)
banka kartlarında (Türk şifreleri) 1111 ve 1212 in yoğunlukla kullanıldığı; hesaba girişin izin verilmesini sağlayan rakamlar...
çevremizdeki insanlar üzerinde ufak bir gözlem yapıldığında; bizim insanımızın şifresini genelde doğum tarihi, yetmezse bir de yanına tutuğu takımın adının kısaltmasını veya 1234 yaptığı görülür.

[görsel bak] karikatürü bile var.
güzel bir Betufonq Pia şarkısı. sözlerini yazayım da tam olsun :

(bölüm 1)

Metin ol, yürümekle bitmeyen bi yol önümde bekliyor şans vermiyor
kalemde sol firari mahkum
karambol içinde karakol hücremden kaçtım diye diyet verildi kol,
bi dakka doktor kanıma tesir etmez alkol
bilinçaltıma çarptı fosfor uyandım gözaltım mosmor
manzaram feci, verilmiş aynı rol e bende oynuyor, tanrı dedi bana bunu ol.
sefilim,
sen yoktun ben sefildim
sefaletim can havlim son dönemde içeri girdim
baktığımda farklılaşmış evrenlerin cehaletin
ortasında kalmış bedenlerin
açtığı şu yerdeyim, en iyi sen bilirsin.
baharı görmeden kış'a döndü mevsim
yenildi nefsim, kesildi nefesim
direndik ancak olmadı, nihayetinde bizde olduk teslim.

(nakarat)

yine yapamadı duramadı bunu işledi elim.
nakış nakış nağmelere
sonu gelemedi bi türlü bitemedi bu film
koz verdim haramilere
yolu bulamadı, elbet susacak dilin,
vakti geldi geçti bile
bu yanlışın hesabı kapanmaz dişledi
köpeklerin burada kefeni bile..

(bölüm 2)

Dönüşten ümidim yok eminim olmaz muhteşem
ben gidersem sevinecektir elbet bir kaç kurtdeşen
yargılamak ne haddine, arkadan kuyu eşen bi zihniyetle karşılaştım
burada kaçtı tüm neşem be hayrı şerri bilmeyen biçarem
bittin tamamen, nedir bu saklanışın sırrı?
nedir senin bahanen ?
iliklerine kin işlemiş, önce kinden temizlen
günah torban ağır geldi, hafiflemez perhizlen.
bu dehlizden ?
gir içeri bak köşede bekleyen bir dervişin himayesinde
beklenen kehanetin kinayesinde
saklanan şu hürmetin asaletinde saklı şifre
edilmesin deşifre..
hangi ritme uyumsuz geldi?
bence tam tersi, su yolundan dönmeden kırılsın testi
azrail feyzi, feyz gizli gizli gösterince
testi geçemeyen mahluklara resti verdi arşa esti.

(nakarat) 2x
yine yapamadı duramadı bunu işledi elim.
nakış nakış nağmelere
sonu gelemedi bi türlü bitemedi bu film
koz verdim haramilere
yolu bulamadı, elbet susacak dilin,
vakti geldi geçti bile
bu yanlışın hesabı kapanmaz dişledi
köpeklerin burada kefeni bile yok.
sözlük yazarlarının şifrelerini girdiği başlıktır.

ayrıca cs sunucumuzun şifresi ulu0609'dur. kendi şifremi pmden isteyiniz.
bir çok forum sitesinde kullanıcı adı: Dream Raider //
ve şifre de: qwerty dir.
tarihte ilk olarak kırk haramiler tarafından kullanılmıştır.
unutulduğu zaman beyninizi patlatmak isteyebileceğiniz pis şey.
o mail adresine girmem lazım, hemen şimdi!

hayır, şifre de yenileyemiyorum ki yeni şifre hangi adrese gidecek bilmediğimden...
kadir kılıç'ın çalışmaları alayını bastırır.
parola ile karıştırılan gizlilik kodlaması. (bkz: parola)
şöyle bir şeklli vardır. ***********
muhtemelen 000000 dır.
Unutulan şey.
çağımızın getirdiği koşullardan dolayı herkesin en az 5 tanesine sahip olduğu illet. Anahtar mantığı vardır. Koşullar böyle olduğundan dolayı hep unutulan hatırlanamayınca uğraştıran çok kısa bir bilgidir.

Not: Bir android uygulaması ile bu unutkanlığa çözüm buldum. (bkz: passworld)
gizliliği sağlayan kodlama.

bu akşam kullandığım kredi kartının internet şubesine girdim inceleme için, şifrem de "190510". ama uzun süredir 190510 ve her şifreyi girdiğimde "bu rakamları nerden bulmuşum aq, ne anlam ifade ediyor ki" diye söyleniyorum. ekranı açtım, şifreyi girdim tak bi uyarı geldi. "sayın pans bilmemne, 180 gün sonra şifre yenilemeniz gerekiyor ve sadece rakamlardan oluşmalı." haydaa işin gücün yok bi de şifre bulmayla uğraş.. önce kendi doğum tarihimi gün ay yıl olarak girdim, kendi doğum tarihiniz olamaz diye uyarı verdi. oturdum düşünüyorum, "doğum tarihimi tersten yapsam? yok unuturum.. işe başladığım tarih? ya saçmalama! bissürü 11111? çok basit emekli misin sen kızım... buldum! kedimin doğum tarihi. 19 mayıs 2010, 190510."

----"eski şifrenizi tekrar kullanamazsınız, lütfen yeni bir şifre seçin."----

"ooohhaaaaaa!! eski şifrem de kedimin doğum tarihiymiş lennnn * " tepkisi geldi direkt. resmen sır açığa çıktı ya, ben de diyordum bu ne zhahah. önce biraz duygulandım kedimi ne kadar çok sevdiğim için, sonra da kendime kızdım 180 günden beri düşüncen fikrin değişmedi mi zank diye yine aynı şeyi buldun diye. biraz gerizekalı olduğumu düşündüm falan ama sonra pijamaları giyince geçti. iyiyim yani şu an rahat.

resmen kendi kendime pa sinci'nin şifresini çözdüm.
Allahtan benimkisi mahmut1234.
Gayet keskin HUSUsi cellat usturası.

Tabii ki Osmanlı'da.
"Seni şifreyle lime lime doğrarım ulan." demenin bugünlerde pek bir etki yaratmayacağı kesin.
hayatımızda o kadar çok varlar ki artık olmadan yaşayamaz olduk. telefonun pin kodu, kapı şifresi, banka hesap şifresi, sosyal medya hesabı şifresi, e-posta şifresi... tabi bir taraftan da güvenlik için zorunluluk.
Birinden bir kere almıştım bana güvenmesini istedim verdi sonra girdim 1 saate kapattım teşekkür etti.
Sonra hiç girmedi 1 ay inaktif oldu anlamadım.
Normalde 2012 den beri kimseye güvenmiyorum.
Ama şifremi kimseye vermem çocukken kullandılar diye.
Hackerlar 2 saniye bile sürmez çözmesi ama.
Steam orta seviyeli dedi çünkü.