bugün

Saka mi ya.
bir duruma şaşırma, inanamama belirten söz.
evet tam da öyle "şaka gibi" bir olay geçti başımdan.

askere gitmeden evvel tanıştığım, yaklaşık 3-4 yıl arkadaşlığımız vardı onunla. tamam sosyetik, çıt kırıldım bir çocuktu ama adam gibi adam derdik. nitekim kız arkadaşları olmuştu, cinsel temaslarından bahsederdi bazen. ben askerdeyken ne olduysa olmuş, adam pasif gay olmuş. adamı ayıplamıyorum, herkesin kendi tercihi. yalnız ortak arkadaşlar boş durur mu? hemen başladılar benimle dalga geçmeye: "cokzararli olum senle arkadaş olmayalım, senle takılan malum ne oluyor." , "gitmeden evvel ne yaptın lan adama, baksana ne olmuş." falan. bende tabi uz duracak değilim; "olum akıllı olun, yanımda gezerken kıçınıza tencere kapağı mı takarsınız, ne yaparsınız ben karışmam."

şaka falan bir yana da insan üzülüyor; artık o insanla olan biten mazi olarak kalıyor ve ister istemez diyalog kesiliyor. bu toplumda "gay arkadaşım var" demeye gelmez. evde kalırsın vallahi. *
komik gibi olan şeye denilen hede.
Ya onu burak şaka gibi yarın 14 subat.
(bkz: ygs 2011)
öncesinde şöyle bir sırıtılır sonra o sihirli sözcükler ağızdan dökülür ''ayyy şaka gibi'' dendiği anda işte tam o anda suratına iki tokat atmayı hayal etmeme neden olan söz.
hayatın kendisi, şaka gibi aslında. "elim sende" oynuyor hepimizle kısa bir süreliğine.
(bkz: 12 eylül 2010 anayasa değişikliği referandumu)
annesi babasını kötü espri yapıyor diye boşayan bir çocuğun bunu öğrendiğinde vereceği tepkidir. evet efendim, şaka gibi. şimdi bakıyorum da her şey şaka gibi. hayat ne tuhaf vapurlar falan, ördek çükü gibi bişey bu hayat..ve sair şeyler. insanlar savaşıyor falan. para basılıyor bir makinede. bilmem ki boyası nereden temin edilmiş, kağıdı için hangi ağaçlar kesilmiş. plastik falan filan. para basılmış. niye basılmış? şaka gibi. bakkala falan gidiyorsun para veriyorsun, 250 gram beyaz peynir alıyorsun. kent yaşamı şaka gibi. parayla dönüyor her şey. ve bir köye gidiyorsun. çamurdan, tahtadan, kerpiçten evler..doğrudan yaşayanı eliyle yapmış evini. ahırı var, güneşten payı var. ayağını bastığı yer onun. devlet yok, samanı var. otları var, otlarına gelen ineği var. buğdayı var, tavuğu var. yumurtası var. çapası var, beli var, ıslanan alnı falan var. ama ölüyor işte. şaka gibi. dertlerimiz, umurlarımız, dinimiz, ırkımız, dilimiz, ihtiyaçlarımız..şaka gibi. bir dönüp bakın sıçtığınız boka. ne ki o öyle? bir elinizi yüzünüze yaklaştırın bakın parmak uçlarınıza. bir ayağınızı koklayın. üflemenizle sönmeyecek kadar büyütün bir ateşi ve sonra üfleyin. suyu dökün çıkan sesi dinleyin. faso fiso. vallahi şaka gibi.
bir hatun kişisinden duyabileceğiniz en gıcık ifadelerden biri. " bunu bana nasıl söylersin! ay şaka gibi ya! " gibi mesela. ayrıca ilkokul eğitimim çok iyi olduğu için akılda kalması babında hemen cümle içinde kullandım. ayrıca soldan da cinifrit geliyor. ay şaka gibi ya...
tam da aşağıdaki link ile tanımlanabilecek bir ifadedir.

http://www.haberokur.com/haber-Saka-gibi-122626/
bir gnçtrkcll organizasyonu, emiri ünlü yaptıkları video çok eğlenceli.
http://gnctrkcll.turkcell...galeri/saka-gibi-4951/p/1
bir rekalam filminde kullanılabilecek kadar yaygınlaşan iğrenç tamlama. hakkat şaka gibi lan. *
nesnelerin inanılası olmayanına verilen sıfat. insan suretin bürüneni için:
(bkz: şaka mısın)
(bkz: ahmet cakir)
diğer vesiyonu yarrağım gibi olan sözdür.
duyduğum an söyleyen kişiye karşı nefret ve kinle dolmamı sağlayan sihirli sözcükler.
d max'ta tekrarları yayınlanan komedi programı.
son zamanlarda özellikle genç kızların sıkça kullandığı hayret ifadesi.

-cenk selin e çıkma teklif etmiş duydun mu?
-aa inanmıyorum, şaka gibi ya.
Gerçek olamayacak kadar güzel olan durum.
(#4887186)
komik veya hüzünlü hiç farketmez; inanılmayası durumlarda sarfedilen ritüel söz ...
bir petek dinçöz şarkısı.
kelime haznesinin 300 sözcük kapasiteli olmasından dolayı bir konuda söyleyecek bir şey bulamayan kişilerin habire kullandıkları artık sıkmış tamlama.