bugün

iki yıldıza sahip rütbedir.
genellikle takım komutanı olarak görev yaparlar
(bkz: tegmen) ile (bkz: yuzbasi) rütbelerinin arasında yer alan subay rütbesidir. toplam görev süreleri 6 yıl olmak ile birlikte erken terfi ile 5 yıl sonunda yüzbaşı olabilirler. hatta eğer doktora,sanatta yeterlilik veya yüksek lisans programlarını bitirirlerse 4 yılda yüzbaşılığa terfi edebilirler. Takım komutanlığı ile bölük komutanlığı görevlerini icra ederler.
doğu da genellikle bölük komutanlığı yaparlar. komando bölüklerinde jandarmalara acayip gıcıktırlar. operasyon esnasında çanta falan taşımaksızın 40 kilometre yürüdükleri görülmüştür. olan yine gariban askere oluyor tabi.
rütbeliler sahil 100 kişiden oluşan bölükte herkesin görünce tir tir titrediği askerdir. askerin en ufak bir yanlışında, eline geçirdiği sopa ile acımazca döven, emrindeki astsubayve uzman çavuşlara her türlü kıllık varsa yapan rütbelidir. görevde de sadece seyirci olarak askerleri komuta merkezinden takip ederler. şırnak ta üsteğmen olmak işte böyle bir şeydir.
jandarma bölüklerinde kadro yetersizliğinden dolayı bölük komutanı da olabilmeleri mümkündür. Uzman erbaş statüsünde subay sınavlarını verdikten sonra ulaşılabilecek en yüksek rütbeyi temsil eder.
bölük komutanı yada belirli bir bölüğün yada iş üzerine bir kolun komutanlığını yaparlar. dahil oldukları taburun iş alanına göre yada mevkisine göre bu üsteğmenlerin üstünde bölük amiri olarak yüzbaşı, binbaşı yada yarbay bulunabilir. tabur komutanı olmak için ise en az binbaşı olmak gerikir. taburların bağlı olduğu ve genellikle destek grup komutanlığı olarak bilinen yönetim merkezinin komutanı ise albaydan aşağısı olamaz.
evli olanları bayağı bi sapık bunların tüm asker gibi. gizliden gizliden sevgili yapma dertlerinden öte bişey yok hayatlarında diye düşünüyorum tabii bu benim fikrim.
Bir arkadaşımın rütbesi. inşallah iki yıl sonra yüzbaşı olacak. Kendisi adam gibi adamdır.
bir zamanlar gururla taşıdığım rütbedir.
siklememiştir *
asteğmenlerin en çok "teşrik-i mesai" eyledikleri subaydır.
Van, 6. Hudut Alayı, Emniyet ve Muhafız bölüğünde ki bölük komutanımız Piyade Üsteğmen Doğukan Kaya yaptığı eğitimlerle belamızı sikerdi. Üstleri onu siktikçe o da bizi sikerdi. Taşşaklı rütbedir, benim ise en karizma bulduğum rütbeydi.
teğmenin bir üstü olan rütbedir.
Genellikle artist olan tiplerdir. Bölük komutanı karışımında Yusuf Yusuf ederler. Evet.
Teğmenin üstü, yüzbaşının astı asker kişi.
iki yıldızı vardır.
Egolu bir canlı türü.
gördüğüm en cool rütbedir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar