bugün

Moda tasarımcısı.umitunal.com
atölyesi asmalımescit'te, aynı zamanda hepsi grububu o giydiriyor.
9 eylül sinema mezunu senarist, yönetmen.Sade insan.Bezgin *tavırlarıyla hayran bırakır.Teyzem i kendisi çekse daha güzel olacakmış.

filme alınan senaryoları :

(bkz: Teyzem) (Halit Refiğ)
(bkz: Milyarder)(Kartal Tibet)
(bkz: Hayallerim Aşkım ve Sen)(Atıf Yılmaz),
(bkz: Arkadaşım Şeytan) (Atıf Yılmaz)
(bkz: Piano Piano Bacaksız)(Tunç Başaran),
(bkz: Berlin in Berlin) (Sinan Çetin)
(bkz: Amerikalı) (Şerif Gören),
(bkz: Yaz Yağmuru) (Tomris Giritlioğlu)
(bkz: 9) (kendisi)
(bkz: Anlat istanbul)(kendisi)
'9'la takip edilecek yönetmenler listesine eklediğim,
'anlat istanbul'un fikir babası ve filmin beş yönetmeninden biri olarak
yerini sağlamlaştıran, türk filmi seven bir dostumun ısrarıyla
tv'de 'teyzem'i izleyip 'iyi senaryoymuş ama daha iyi çekilebilirmiş'
diye iç geçirirken senarist olarak ümit ünal'ı görünce iyice kanım kaynayan
senarist-yönetmen. son film projesinin ayrıntılarını öğrenmek isteyenler buyursun:
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=222479
modacı olanın tasarım dışında da düşünen biri olduğu röportajlarından belli. kısa bir alıntı yapayim: ''Dünyanın genelinde ciddi bir agresiflik var. Öfkeli toplumlar olmaya başladık. Kuzey ülkeleri daha sakin. Sinemada dogma akımını, detaylı ama sakinliğin içinde derinleşen kültür yapısını yalnızca kuzeyde görüyorum. Buna ihtiyaç duyulan bir dönemde olduğumuza inanıyorum.''

son olarak sinemacı olan ümit ünal'la ilişkileri üzerine bir soru-cevap'la bu entriyi sonlandırayim:
+Sinemacı adaşınız Ümit Ünal'la tanışıyor musunuz?
-Tanışmak zorunda kaldık! 90'larda, ikimizin de ödül aldığı bir dönem oldu. Onu aradıklarında beni arıyorlardı! internette Ümit Ünal'ın çizimleri diye bir bölüme rastlamıştım, çizimler de fotoğraf da diğer Ümit Ünal'a ait, ama hayat hikâyesi benim! Gazetelerde benimle ilgili bir yazı çıkıyor, yanına onun fotoğrafını koyuyorlar. Sinemayla ilgili bir konuda da benim fotoğrafım kullanılıyor. Sonunda tanıştık. Çok beğendiğim dört-beş yönetmenden biri o.
hasan ali toptas'in "golgesizler" isimli romanini sinemaya uyarlayip gun itibariyla kirklareli karadere cekimlerini bitirmis onumuzde ki gunlerde filmin berlin cekimleri icin almanya'ya ucacak olan guleryuzlu, sinirleri alinmis, sahane yonetmendir.
yazarın ilk yapıtı 1993 yılında basılmıştır. (bkz: amerikan güzeli) amerikan güzeli ve gülistanbun öyküleri harikadır. yazar bazı yazarlardan esinlenerek öyküleri yazdığını kitabın sonunda belirtmektedir.*ikinci kitabı 2001 yılında çıkmıştır (bkz: kuyruk)
para kazanmak için bazı reklam ve film senaryoları yazdığını kabul etmektedir..
teyzem'in senaryosunu yazdığı zaman 21 yaşında * olması alkışa değerdir. anlat istanbul ise beklenen seyirci sayısına ulaşamayarak beklentilerin altında kalmıştır.*
herkesle röportaj yapılıyor ama işte kaliteli adamla yapılınca, sorular da yanıtlar da kaliteli oluyor.
belli ki, filmi de çok sağlam.

http://www.bakiniz.com/go...zler-umit-unal-roportaji/

(bkz: gölgesizler)
ses filminden sonra, mümkünse bi daha film yapmamasını rica ettiğim insan.***
değişik bir adamdir kendisi ayıp etmiştir ayrıca.

http://www.dipnot.tv/1466...AN-YoNETMENiN-DRAMi-.aspx
9 filminden sonra, yine yazıp yönettiği nar isimli filmiyle de beni benden alan türkiyenin en yetenekli senaristlerinden biridir.
nar filmi tarafımca hayal kırıklığıyla karşılanmıştır. diğer filmlerinde sonuna kadar heyecanla sizi beklettiği gizemden bu filmde eser yok. oyunculuk sıradan. tek güzel yanı birhan keskin şiiriyle başlaması filmin. ümit ünalın en başarılı filmi bana göre ara filmidir. hikaye, mekan, oyunculuklar mükemmeldir.
istanbul'da bulunan çeşitli sanat merkezlerinde senaryo yazarlığı atölyesinde öğrenci yetiştirmektedir.
'9' isimli filminden başka iyi bir film yönetememiş, buna rağmen, kendisinde zeki demirkubuz a laf atma cesaretini bulan ('türkiye gibi bir ülkede futbol düşkünü bir insanın aynı zamanda sanatçı olabilmesine bence imkan yok.'*), nar isimli filmi ödül almadı diye * uzun süre ağlayıp, 'kısa film jurisi yapmak çok zormuş, ödül alamayanlar kötü film sahipleri ağlıyor' diyen bir adamdır. kısaca hakkettiği saygıyı kaybetmek için büyük çaba sarf etmektedir.
kendileri benim çok sevdiğim "anlat istanbul" adlı filmine hayran olduğum gerçekten başarılı bir yönetmendir. Lakin "nar" filminin son dakikalarında _2 önemli karakter karışır_ hayal kırıklığına uğradım. çünkü canımı sıkan sözkonusu bölüm o kadar anlamsız ki ; inanın yeterince düşünmekle anlaşılıyor seyirciyi şaşırtmak için bazı büyük yönetmenlere özenip _misal: david lynch_ karakter oyunlarına girdiği ve bu tavrını temellendiremediği. kendileri aynı zamanda yüzüne "bak arkadaş zaten zamanında zeki ye yok işte futbol düşkünü adam sanatçı olamaz falan demiştin bu bağnazlığın birdi, seyirciyi salak yerine koyduğun güzel filmin çakma finali 2 oldu." demek istediğim senarist-yönetmendir.
Tek mekan , güçlü senaryo ikilisine olan sempatisiyle tanınan yönetmendir.
iyi yönetmendir.

http://www.sinematurk.com/kisi/2361-umit-unal/
güncel Önemli Başlıklar