bugün

kadrosunda bir çok ünlü ismi barındıran,farklı bir anlatım tarzı olan bu filmde hoş istanbul görüntüleri ve insanın yüreğini parçalayan klarnet sesi hafızalarda yer etmiştir..
pamuk prenses, kül kedisi, uyuyan güzel, kırmızı başlıklı kız ve fareli köyün kavalcısı masallarının, 5 yönetmen tarafından modernize edilip pek bi güzel anlatıldığı film.
film karesini sınırlayan zaman kavramı olmasaydı kimbilir daha neler anlatırdı istanbul...başarılı bi senaryo başarılı isimler..yaratıcı bi bakış açısı...
yönetmenler başta ümit ünal olmak üzere şöyle sıralanmaktadır: kudret sabancı, ömür atay, selim demirdelen ve yücel yolcu. başrollerini ise türkiyenin tanınmış dizilerinin ve filmlerinin sayısız başrol oyuncuları paylaşmaktadır: fikret kuşkan, çetin tekindor, vahide gördüm, nejat işler, nurgül yeşilçay, yelda reynaud, mehmet günsür, özgü namal, altan erkekli, azra akın, ismail hacıoğlu, güven kıraç, şevket çoruh, idil üner, hasibe eren...(unutmuş olduklarım olabilir, normaldir, affedilmelidir)*

filmin konusu çocuk masallarının modernize edilmiş halidir. (pamuk prenses ve yedi cüceler, fareli köyün kavalcısı, cindirella, kırmızı başlıklı kız, uyuyan güzel) misal, pamuk prensesi, bir mafya babasının kızını canlandıran azra akın oynar. üvey anne rolü ise vahide gördüm tarafından sergilenmektedir, hem de çok başarılı bir şekilde. prensesin canını alması gereken zalim ise, mafya babasının sağ kolu rolündeki nejat işler'dir. ve bu bölümün en vurucu kısmı prensesle yeraltı cücesi arasında geçer. cücemiz erkek değil bir kızdır ve 7 tane cüce abisinin olduğunu, ancak masallardakinin aksine bu cücelerin sevimlilikten öte despot ve anlayışsız insanlar olduğunu, hatta kızkardeşlerinin canını almak istediklerini anlatır durur.

bu sadece bir masal örneği; geri kalan masallar da bu türden ironilerle doludur ve insanı hakikaten etkiler. çocukluğumuzda bize haz veren, rüyalar alemine götüren masalları gerçek hayata uyarlayınca aslında her şeyin ne kadar gerçek ve can acıtıcı olduğunu gözler önüne sermektedir anlat istanbul. film için "saçma, gişe için yine bi dünya insan toplamışlar" şeklinde eleştirenler bir de bu açıdan yaklaşsınlar derim ben. o zaman vizyonları değişecektir.

ps: dizinin yönetmenlerinden ümit ünal, ömür atay ve yücel yolcu, ege üniversitesi kampüs kültür merkezinde öğrencilerle yaptıkları söyleşilerde bir kere daha takdir kazanmışlardır. çalışmaları takip edilesi yönetmenlerdir. yaptıkları herşeyin devamı beklenmektedir. *
şekil açısından yabanci bir film olan 11:14 e benzeyen,süper bi kadroya sahip,kaliteli bir türk filmi
cok kaliteli olmasina ragmen buyuk ihtimal uyuyan guzel bolumunde, isledigi konuyla, dislanan reklami yapilan film, (bkz: 5 yonetmenin filmi)
kaliteli bir filmdir her şeyiyle.oyuncular biz oyuncuyuz ulan diye bas bas bağırmaktadır.devamı gelmelidir,aynı kahamanların devam eden hikayeleri çok ilgi çekici olacaktır,en azından filmi izleyenler için.
filmin her dakikasinda cinsellikle alakali birseyler olmasi asabimi bozmustur.hikaye falan degisik tabi.
Çocukluğumun masallarının ne kadar gerçek olduklarını, 5 farklı adamın nasıl birarada bu kadar uyumlu ve güzel çalıştıklarını gözler önüne seren Türk sinama tarihi başyapıtıdır.
bir hikayeden bir hikayeye geçişler güzel olsa da zamanlama hatası ve arada çelişkiler vardır. genel itibariyle oyuncular başarılı , konunun günümüze uyarlanması gayet enteresan. yani uyarlanma derken böylesi görülmemiştir. istanbul'un tam bir pislik yuvası olduğunu gözler önüne sermiştir. hiç mi iyi şey yoktur? ama burda önemli olan kötü yönünü göstermektir. izlenebilir, yeni bir fikir yaratabilir. ama illa ki izlenecek bir yapıt mı? hayır...
aslında 7 cücelerin, bir de kız kardeşleri olduğunu, onu evden attıklarını ve o kız kardeşin üzerinden istanbulun abazalarının yarısının geçtiğini, hem de o kız kardeşin ağzından, öğrendiğimiz filmdir.
Bence en iyi Türk yapımı filmdir. Neden mi? Bir kez istanbulu büyük şehir yapan çok seslilik, aynı bölgedeki farklı hayatlar ve insan sorunları çok iyi verilmiş. Geçmiş ve gelecek bir tutulmuş muhteşem bir psikolojik film.
hayatları ortak bir noktada kesiştiren güzel filmlerden birisidir.
klarnet sesinin damgasını vurduğu bir film daha.
5 yönetmen 5 hikaye ile farklı bir filmdir.
beş ayrı masalın istanbula uyarlanışını anlatan birbirinden başarılı oyuncuların rol aldığı çok beğendiğim film. filmin bombası ise bence vj bülent idir.
gerçekten ülkemizde yapılmış en sağlam yapımlardan birisidir. her yönüyle bu görüntüsü böyledir. oyuncu kadrosu, hikayesi ve müzikleri herşeyi ile bir görsel şov sergilenmiş. istanbul gizemini ve de hikayelerin kurguları ile güzel istanbul un çirkin yüzü ile güzel tarafının karşılaşmasının çok güzel anlatıldığı 5 yönetmen (ümit ünal, kudret sabancı, selim demirdelen, yücel yolcu, ömür atay) tarafında çekilen ve bilinen 5 hikayenin uyarlandığı 24.uluslararası istanbul film festivali nde ''yılın en iyi türk filmi'' ve ''en iyi kadın oyuncu'' ödüllerini kazanan , 12.altın koza film festivali nde 5 ''en iyi film'' , ''en iyi görüntü yönetmeni'' , ''en iyi kurgu'' , ''en iyi sanat yönetmeni'' , ''en iyi stüdyo'' dallarında ödül kazanan ve de 11.med film festivali nde ''sanatsal ifade(özgün fikir)'' ve ''jüri özel ödülü'' nü kazanan harika bir filmdir. kadrosu ile cidden büyüler. bu kadar iyi oyuncuları bir arada görmek bizim için oldukça güzel. bu kadar kaliteli yapımların devamı dileğiyle.
"bu da mı oynuyor abi ya, pes" cümlesinin çok kere geçtiği film. kadrosu çok geniş ve kaliteli. senaryolar, kesişmeler sağlam.masalsı anlatım harika.bir de yerli. daha ne olsun.başyapıtlardan biri bence.
her yönünden bir çok türk filmi ile karşılaştırdığımızda izlenmeye değer bir filmdir...filmin son hikayesini melek* karakterinin doğmamış olan çocuğunun anlatmış olması gerçekten çok etkileyicidir...
dvd extra'sında yer alan kamera arkası görüntüleri filmden daha güzel olan film .
görüntü yönetmenliğinii mehmet aksın ın yapıp bir de altın portakal kazandığı etkileyici bir film. istanbulun ne kadar sevilesi ve bir o kadar da kaçılası bir metropol olduğunu iç içe geçmiş 5 ayrı hikayeyle ortak bir payda da toplayarak anlatmıştır.
istanbul masallarla doluydu..ben o masalların ruhunu ezberledim..bi vardım bi yoktum..hem vardım hem yoktum..der küçük kızın sesi..
türk sinemasının ne kadar geliştiğinin ve daha da gelişeceğinin göstergesi olan kaliteli film. vahide gördüm zannımca en başarılı performansı sergilemiştir.
süper bi filmdir ama istanbuldan tiksinme hissi verendir.
klarnet tınılarının başrolde olduğu ve adamı susuz sarhoş edebilen film.
cok kalitlei bir film insanin icine isler!
Hayatinda hic bir zaman Istanbul´a gitmemis bir insani * bile Istanbul´a asik eder. 5 Hikaye 5 yönetmen bir süper Film.