bugün

"selfie" kelimesinin karşılığı olarak en güzel yakışan kelime. kesinlikle bu olmalı. "kendikem" (candycam) gibi saçma sapan bir kelimeyi asla kabul etmiyoruz. biz "türkçe" kelime arıyoruz adam gidip "ingilizce" kelime söylüyor.
(bkz: türkçemize sahip çıkmak)
özçekim'i TDK facebook sitesinde bir facebook kullanıcısı önermiştir.
selfie kelimesini en güzel anlatan kelimedir. Ilk etapta herhangi bir fizik terimi gibi dursa da alıştıktan sonra sorun olmayacağını düşünüyorum.
Kurucusu YALÇIN MIHÇI ve SUAT ÖZER olan türkçenin diriliş hareketi isimli facebook sayfasının selfie isminin yerine önerdiği türkçe isimdir özçekim .
gidip fransızcasını bulup söylerim daha iyi lan. özçekim ne ya? bu mu yaratıcılığınızın sınırı? nasıl bi kurum olum bu tdk?
tdk'nın selfie'nin türkçesi olarak onayladığı sözcük.
selfie den çok mastürbasyon un türkçesi gibidir.
Galiba bu olay samsung un oscar gecesi gerçekleşen reklam amaçlı mizanseninden sonra dünyada patladı.
tutmayacak harfler bütünü, oturgaçli götürgeçten iyidir.
bir ittir git iddiası olmayan sözcüktür. ittir git dediniz siz scooter'a şimdi özçekim ne lan.
tdk'nin yapılan oylamaya göre kabul ettiği "selfie" gibi siktir boktan bir kelimenin karşılığı olarak kullanılacak güzel kelime.
(bkz: 31)
kablo sektöründe kablo özünün çekilmesiyle ilgili bir şeylerdir.
mis gibi bir terimdir. helal tdk ya.
selfie denen illetin artık popülerliğini kaybetmesi sonucu özçekim kelimesininde adı falan duyulmayacaktır. bize yani halka örnek olacak isimlerin kurumların bu kelimeyi kullanmadığı sürece halkta bu kelimeyi benimsemez.
güzel bir sözcüktür, cuk oturmuştur.

bu arada özçekim'i tdk değil; millet bulmuştur. en doğrusu da budur. tdk milletin bulduğu sözcükleri oturtmaya çalışmalıdır.

tdk'nın yaptığı en büyük hatalardan birisi yeni sözcük üretmeye çalışmaktır. üretmek yerine yerel ağızlara bakılmalı, yerel ağızlarda uygun sözcük yoksa diğer türk lehelerine bakılmalıdır. bugün ortaasya'da sigara, alkol, helikopter gibi pek çok şeyin öz türkçe karşılığı vardır ve kullanılmaktadır.
Fizik konusu gibi olmuş. Tutmadım ben bunu.
boktur. bok.
anlam olarak uygundur ancak telaffuzu biraz itici. "z" ve "ç" seslerinin birlikteliği kulak tırmalıyor. yapay kelimelerin ilk zaman kullanımları yapmacık hissettirdiğinden yaygınlaşması kolay değil...
sanırım bir yardımcı eyleme gerek olmadan kullanılmalıdır. "Hadi arkadaşlar özçekilelim." gibi...
selfie yerine kullanılmayacak sözcük. (bkz: boş işler bunlar)
Mastürbasyon için kullanılması geren kelime. Tdk çok büyük hata yaptın oğlum.
tutmaz la boşa uğraşılmış.
kimse "özçekimimi sana gönderiyorum sevgilim" diye bi cümle kurmaz.
aslında isim bulmaya gerek yoktur da. resmim dersin olur biter. fotoğrafım da demeyiz, ona da kasmayın.
aslında halk gene çözmüş olayı. resmim demiş , bitmiş olay.
Kütleçekim yasasını çalıştıktan sonra bulunmuş olabilecek kelime.

self kendi demek selfie ; kendiciği olsa, özcük gibi bi sözcük uydurmaları gerekirdi.