bugün

okunuşu böyle yazılışı muhtemelen ingiliz bi komutanın adı gibi olan içecek. yapılış:

sade soda + limon suyu + tuz
askeriyede lüks olarak nitelendirilecek içecektir. özellikle niğde il jandarma'da...

ama yaptık, içtik, mutluyuz.
(bkz: winston churchill)
(bkz: einstein)
(bkz: winston red)
çörçil kafa şeklinde halk arasında kullanımı da vardır. karışık saçlı pis kafa manasına gelir.
dibinde limon suyu, dilimlenmiş limon, bir çay kaşığı tuz olan bardağa şişesini çalkalayıp bardakta köpük oluşturacak şekilde fışkırtılan sodanın kafelerdeki isimdir. 5 tl civarındadır.
edit: sindirimi ve ayıkmayı kolaylaştırır, saunada iyi gider, eski ismi panzehirdir.
Kahvehanede okey oynarken bolca tükettiğim soda, limon, tuz karışımı içecek.
Limonlu soda gibi birşey bence güzel değil.
içinde dilim limon olmayan içecektir.

Ayrıca "çalkalayıp köpük oluşturacak" şekilde fışkırtmaya "fizz" denir. Ve bunu yapmaya gerek yoktur.

Zira fizz lemesenizde karışım köpürür ne cahilsiniz amına koyim ya!

Barmeniniz konuştu!
Sade soda, tuz ve limonun birleşiminden elde edilen içecektir. Ayıltıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir.
Duştan sonra bir ferahlık katacak içecektir. gidip de para vermeyin. maden suyuna sıkılmış limonu ekleyin, üstüne tuz serpin. alın size çörçil.
bir damla petrolü,bir damla insan kanından değerli tutan ingiliz başbakanı. yenice'de ismet paşa ile görüşüp,türkiye'yi 2.dünya savaşı'na sokma gayretleri ile tanınan lider.
viskiye aşırı düşkünlüğüyle ve halkının arasında sarhoş dolaşmasıyla bilinen ünlü ingiliz lider churchill' in alkolün verdiği harareti alması için icat ettirdiği ve dünyaya yayılmasına öncülük ettiği içecek. zohaha.
Evde yapıp içtim. Zaten bişi yememiştim. Tuz limon soda midemi fena ağrıttı.ama inat ettim bişi yemicem
Çok sıvı kaybedilen nemli ve sıcak günlerde bir bardak çörçil gerekli sıvı ve elektroliti karşılayacaktır. Spor ile sıvı kaybettikten, içki içtikten veya sauna-buhar banyosu gibi sıvı kaybetmeye neden olan aktivitelerden sonra da mineral ve vitamin katkısı sağlamak için bir bardak Churchill içmek yararlı olabilir.