bugün

(bkz: albert einstein)
hoşgelmiş yedinci nesil yazar. coştursun efenim sözlüğümüzü. *
esinlendigi kisi kadar zekidir umarim dedigimiz yeni yazar.
sözlüğü, einstein gibi deli ama yararlı bilgilerle dolduracağına inandığım yazar, hoşgelmiş.
kendisine hoşgeldin diyorum.
hoş gelmiş yeni feyk. *
aynı şeyleri yaparak, farklı sonuç beklemek ahmaklıktır. *
Geleceğe dönüş serilerinde profesörün köpeğine verdiği isim.
einstein nazilerin nükleer bomba geliştirmesi endişesiyle abd başkanı roosevelt'e bir mektup göndermiş, abd'nin nükleer çalışmalara başlamasını tavsiye etmiştir. holokost sonrası yahudilerin kendi ülkelerine sahip olması gerektiği fikrini savunmuş, israil'in kuruluşuna destek vermiştir. çeşitli söyleşilerinde yahudilik dinine ve diğer kutsal kitaplara inanmadığını belirtmiş, sosyalizme sempati duyan bir makale yayınlamıştır. bertrand russell ile birlikte nükleer silahlara karşı bir manifesto da yayınlamıştır.

einstein hayatı boyunca 300’den fazla bilimsel makale yayınlamıştır, ayrıca 150’den fazla bilim dışı çalışmaları da olmuştur. başarıları ve eserleri nedeniyle einstein sözcüğü, “dahi” ile eşanlamlı kullanılmaya başlanmıştır.

p. s: ayrıca sözlük yazarıymış.
almancada "bir taş".
iQ su benimkinle Aynı yAni 160 olAn önemli buluşlAra imzA Atmış bilim Adamı.
AyrıcA;
Anne bAskısındAn bıktım ulAn einstein. Sürekli;
_oğlum 20 yAşına geldin bir şey icat edemedin. Bide iQ seviyen 160 olAcak. Git odanA atom matom neyi buluyorsan bul pArçalA.
Diye sitem ediyorlAr senin yüzünden.
Bilime olan saygısına hayran olunması örnek alınması gereken bilim adamı .
"hangi elbiseyi giysem acaba?" diye düşünerek zaman harcamamak için elbise dolabına hep aynı renk elbise koyan, zamanın ve beyin eforunun boşa harcanmaması gerektiğini bize hatırlatmış olan büyük dahi.

edit: imla
Zurich Polytechnic Üniversitesi, öğrenci olarak kabul etmediği Einstein'ın tüm dünyaya bakış açımızı değiştirecek bir fizikçi olabileceğini tahmin etmemişti.
Almanya'nın Ulm kentinde dünyaya gelen Einstein, yaşamının ilk yıllarını Münih'te geçirdi. Lise eğitimini ve yüksek eğitimini isviçre'de tamamladı fakat bir üniversitede iş bulmada yaşadığı zorluklar nedeniyle bir patent ofisinde müfettiş olarak çalışmaya başladı. 1905 yılı Einstein için bir mucize yıl oldu ve o dönemde kuramları hemen benimsenmemiş olsa da ileride fizikte devrim yaratacak olan dört makale yayınladı. 1914 yılında Max Planck'ın kişisel ricası ile Almanya'ya geri döndü. 1921 yılında fotoelektrik etki üzerine çalışmaları nedeniyle Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü. Nazi Partisi'nin iktidara yükselişi nedeniyle 1933'te Almanya'yı terk etti ve Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşti. Ömrünün geri kalanını geçirdiği Princeton'da hayatını kaybetmiştir.
16 yaşında özendiğim, hatta özenmekle kalmadığım diferansiyel denklem ve integral öğrenmeme sebeb, bilim adamı, kuramsal fizikçi, mucit, yahudi.
Üniversite profesörü, öğrencilerine su soruyu sorar;
- “Var olan her şeyi Tanrı mı yarattı?..”
Bir öğrenci ayağa kalkar ve cevaplar.
- “Evet, her şeyi Tanrı yarattı!..”
Profesör sorusunu yineler ve öğrenci yine “Evet efendim” diye cevaplar… Profesör devam eder.
- “Eğer her şeyi yaratan Tanrı ise kötülüğü yaratan da Tanrı’dır… Çalışmalarımızda uyguladığımız kesinleştirme prensibine göre de kötülüğü yaratan olduğuna göre, Tanrı kötüdür…”
Çocuk, profesörün bu mantık yürütmesi karşısında şaşırır ve yerine oturur… Profesör, Tanrı’nın insanların içinde yarattığı bir efsane olduğunu aklı sıra kanıtlamış olmaktan mutludur…
Bunun üzerine başka bir öğrenci ayağa kalkar ve profesöre şu soruyu sorar:
- “Soğuk var mıdır sayın Profesör?..”
Profesör şaşırır:
- “Nasıl bir soru bu böyle?.. Tabii ki var” diye cevaplar…
“Sen hiç soğukta üşümedin mi?..”
Bunun üzerine çocuk şöyle söyler:
“Hayır profesör, aslında soğuk yoktur… Fizik yasalarına göre gerçek hayatta biz ‘sıcaklığın yokluğu’na ‘soğuk’ adını veririz… Aslında soğuk diye bir şey yoktur… O sadece sıcaklığın yokluğunda duyumsadıklarımızı tarif etmek için ürettiğimiz bir kelimedir” der ve devam eder.
- “Karanlık var mıdır profesör?..”
Profesör cevap verir:
- “Tabii ki vardır… Sen hiç karanlıkta kalmadın mı?..”
Çocuk bir kez daha atılır:
- “Korkarım gene yanılıyorsunuz Sayın Profesör… Çünkü esasında karanlık diye bir şey de yoktur… Gerçek yaşamda karanlık; ‘ışığın yokluğu’na verilen addır… Biz ışık üzerinde çalışabiliriz ama karanlığı çalışamayız… Gerçekte, biz Newton’un prizmasını kullanarak beyaz ışığı kırar ve renklerin çeşitli dalga uzunlukları üzerinde çalışabiliriz…. Fakat karanlığı ölçemeyiz… Bir basit ışık karanlık bir mekânı aydınlatarak karanlığı kırmış olur yani karanlığı geçersiz kılar… Çünkü gerçekte karanlık yoktur, ışıksızlık vardır… Mesela siz uzayın ne kadar karanlık olduğundan nasıl emin olursunuz?.. Işığın miktarını ölçerek!.. Bu doğrudur değil mi?.. Öyleyse karanlık denilen şey, insanlar tarafından ışığın olmadığını anlatmak amacıyla kullanılan kelimedir…”
Profesör afallamıştır ve çocuk son darbeyi vurur:
- “O zaman size son bir soru daha sormak isterim Sayın Profesör… Şeytan var mıdır?..”
Profesör bu kez pek emin olamamakla birlikte yine de cevaplar..
- “Vardır… Açıkladığım gibi, biz onu her gün, her yerde görürüz… O, dünyadaki işlenmiş tüm suçlarda, şiddette yer alır… Bunların tümü şeytanın kendisinden başka bir şey değildir…”
Çocuk “hayır anlamında” başını sallar profesöre…
- “Şeytan yoktur efendim… Yani kendi başına yoktur… Şeytan basit olarak Tanrı’nın yokluğudur… O aynen karanlık ve soğukta olduğu gibi insanın Tanrı’nın yokluğunu tarif etmek için yarattığı bir kelimedir… Kötülük ve Şeytan, insanın Tanrı’yı ve sevgisini yüreğinde hissetmediği zaman yaptıklarına verilen addır… O, aynen sıcaklığın olmadığı yere adını verdiğimiz ‘soğuk’, ya da ışığın olmadığı yere adını verdiğimiz ‘karanlık’ gibidir… Şeytan ve kötülük, Tanrı’nın içimizde olmadığı anda yaptıklarımıza verdiğimiz addır…”
Profesör kürsüde afallamıştır…

Fizik yasalarından hareket ederek bu soruları soran ve cevapları vererek profesörü allak bullak eden genç öğrencinin adı Albert Einstein’dır…
Aşırı zeki yada malca bir şey söyleyen insanları ayıplamak için de kullanılır.
Bugün ölüm yıldönümü olan dahi. https://fbcdn-sphotos-e-a...367309238_981453538_n.jpg
einstein'ın faresi,
görsel
http://img.webme.com/pic/k/komikcaps/anan3.jpg
Almayalı bir yahudi icatları ve zekası ile ünlüdür.
(bkz: enişte in)
türkiye'de açılan ilk üniversitelere kendi gelemeyen ancak arkadaşlarını gönderen bilim insanı.
was here..
E=mckare formülünü bulan bilim adamı.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar