1. 1.
  Cengiz Topel, babasının görevli olduğu izmit'te 2 Eylül 1934 tarihinde doğdu. Dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olan Cengiz Topel'in babası Trabzonlu Tekel tütün eksperi Hakkı Bey, annesi Mebuse Hanım'dır.

  ilkokula Bandırma II. ilkokul'unda başlayan Topel, babasının Gönen'e tayini ile Ömer Seyfettin ilkokulu'nda öğrenimine devam etti. 1934 yılında babasını kaybettikten bir süre sonra yerleştikleri istanbul Kadıköy'deki Kadıköy Yeldeğirmeni Okulu'nda ilk ve orta öğrenimini tamamladı. Lise öğrenimini Haydarpaşa Lisesi'nde başlayıp Kuleli Askeri Lisesi'ne devam ederek 1953 yılında bitirdi.

  Cengiz Topel, 1955 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirip asteğmen olarak orduya katıldı. Küçük yaşlardan beri havacılığa olan merakı sonucu hava sınıfına ayrıldı. Pilotaj eğitimi için Kanada'ya gönderildi. Kanada'daki eğitimini başarıyla tamamlayarak 1957 yılında yurda dönüp Merzifon Hava Üssü'nde göreve başladı. 1961 yılında Eskişehir I. Ana Jet Üssü'ne atandı. 1963 yılında ise yüzbaşılığa terfi etti.

  8 Ağustos 1964 yılında Rumlar'ı Türk Halkı'na karşı işledikleri insanlık dışı eylemlerden caydırmak için Eskişehir'den Kıbrıs'a, 4'lü Filo Komutanı olarak gönderilen Cengiz Topel'in uçağı, uçuş esnasında yerden isabet alarak düşürüldü. Cengiz Topel, paraşütle atlamayı başardı fakat esir alındığı Rumlar tarafından şehit edildi.

  Kıbrıs'ta ilk Türk hava harp şehidi olan Cengiz Topel'in hastanede öldüğü açıklandı ancak ısrarlı girişimler sonucu 12 Ağustos 1964 tarihinde Rumlar'dan alınabildi. Kıbrıs, Adana, Ankara ve istanbul'da yapılan törenlerden sonra 14 Ağustos 1964 tarihinde Edirnekapı'daki Sakızağacı Hava Şehitliği'nde toprağa verildi.

  Kaynak : kimkimdir
  3 ... faati
 2. 2.
  eskişehir'de bir cadde ismi.
  1 ... legend of the stranger
 3. 3.
  neredeyse bütün şehirlerimizde bir cadde ismi.
  4 ... necromancer
 4. 4.
  Kıbrıs'ta Gemikonağı'nda deniz kenarında Şehit Cengiz Topel anısına yapılmış anıt.Düşen uçağı burda sergilenmektedir.Kıbrıs'taki okul gezilerinin vazgeçilmez durağıdır. Şehit Cengiz Topel'in Rumlar tarafından düşürülen uçağının enkazın parçaları burdadır. Rivayete göre Rumlar, Cengiz Topel'in uçağını düşürmüş, onun esir almış tırnaklarını sökerek işkence etmiştir.
  ayrıca (bkz: Cengiz Topel Meslek Lisesi)
  1 ... manik depresif
 5. 5.
  gaziantep'te bir cadde ismi değil, bir mahalle ismi.*
  1 ... bahdeniz
 6. 6.
  kayseri' de şehitimizin anısına bir cadde ismi olarak verilmiştir.
  1 ... dejavu38
 7. 7.
  batmanda ki bir ilkokulun adı.
  ... istanbul icin efkar vakti
 8. 8.
  http://www.tayyareci.com/...ihi/cengiztopel/index.asp
  ... aabi
 9. 9.
  düzce'de bir pasaj ya da iş merkezimsi ismi.
  ... hakikiinsomnia
 10. 10.
  adını verdiği havaalanından, kalkan uçakların çocukluğumu şenlendirdiği kahraman.

  inek otlatırken, paraşütle atlayan adamların hikayeleri çok dinlenmiştir. hayal meyal biri de görülmüştür.
  ... pilotmont