bugün

entry'ler (1435)

bir insan neden rakı içer

Çünkü en daraldığın anlarda arkadaşlık eder sana, güzel bir müzik ve sohbet eşliğinde.

mindhunter

Bir akademisyen olarak dizide uygulamaya konulan bilimsel araştırmayı hayranlıkla ve merakla takip ettim. 1970'lerin Amerikasına biraz olsun yaklaşabilseydik keşke bilimsel açıdan.

la casa de papel

Çok ciddi mantık hataları olan dizidir efendim.

kız çocukları okumaz

Okumaz tabi. Kız dediğin beyaz atlı prensini bekler sonra onu buldu mu evlenir en az 3 çocuk yapar. Oh mis! Okusun da başımıza iş mi açsın?

Malesef bu bakış açısı gittikçe yaygınlaştığı için okuyan da bir okumayan da.

alkolün faydaları

Kocaman bir rahatlık vermesi.

düşün ki o bunu okuyor

Bir insan nasıl bu kadar kötü olabilir, nasıl bu kadar kendi çıkarını düşünebilir ve dünyada kendine zarar verebilme ihtimali olan herşeye bu kadar kaypakça yaklaşabilir ben senden öğrendim.

Kötülük zavallılıkmış bunu da gördüm sayende. Zavallı kategorisinde olduğun için de seninle aynı havayı solumak istemiyorum. Yüzüne söylemek istediklerim o kadar çok ki. Onun da günü gelecek elbet.

guinea pig

Tatlı mı tatlı bir hayvan türü. Eve aldığımızdan beri mutluluk saçıyor bize resmen. Şirin, bakması zahmetli olmayan ve istediğinizde elinize alıp sevebileceğiniz bir tür.

izmir

Önce izmir sonra istanbul'da yaşadıktan sonra gerçekten yaşanılası yer olduğu anlaşılan şehir.

aylak adam

"herkes onun gibi değil miydi? En az umutlanmaları gerektiği zamanlar en çok umarlardı." (bkz: yusuf atılgan)

hocadan not dilenmek

Öğrenciler tarafından sıklıkla maruz kaldığım eylemdir.

"Dilenmek" fiilinin yerinde kullanıldığı bir durum. Sizde olmayan ve edinemeyeceğiniz bir şeyi başkalarından istemek olan bu fiil, not söz konusu olduğunda ise yanında türlü bahaneler ile, her yolun mübah olduğu düşünülerek gerçekleştirilir.

en güzel ikililer

kitap - kitap kokusu.

bir kadına edilecek en güzel iltifat

Zekana hayran oldum.

doktora

içine girdiğin andan itibaren bilmelisin ki, (eğer bitirebilirsen) bitirdiğin gün elinde tuttuğun tez senin ruhundan aldığı bazı parçaları taşıyordur ki onların hiç bir zaman yeri dolmayacak.

Doktora bittikten sonra ya yarı deli ya da tam deli olursun.

hayvanlardan tanrılara sapiens

Dilinin akıcılığı, zaman zaman ciddileşerek zaman zaman muzip bir hale bürünmesiyle herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm kitaptır. Evet basit yoldan anlatıyor olabilir ama çok etkiliyor, unutamıyorsunuz o tespitleri.

sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar

incognito.

bir nörobilimci tarafından yazılmış beynin ilginç halleri.

2 kasım gazete manşetleri

yine aynı tablo.

şişman kızlara tavsiyeler

şişman ve pis olursanız herkes sizden iğrenir. o yüzden tamam boğazına hakim olamıyorsun da bari temiz kok. *~

sözlük yazarlarının en son okuduğu kitap

Middlesex- Jeffrey Eugenides

hayatınızın dönüm noktaları

bazen farkedilmeyen ancak yıllar geçtikten sonra dönüm noktası olduğu anlaşılan kritik anlar, dönemlerdir. örneğin, eski sevgiliden ayrılmak ile birlikte yeni bir hayata başlamak. o ayrılığın o zamanda ve o mekanda olması bile büyük bir etken olabiliyor bazen. ya da hiç tahmin etmediğin anda önüne çıkan bir fırsat ile tüm hayatının değişmesi.

bunlar bana ait dönüm noktaları. iyi ki olmuşlar dediklerim. insana ders veren, büyüten, değiştiren kritik anlar, dönemler. *

sözlük yazarlarının en son okuduğu kitap

azra kohen - fi, çi,pi