1. 1.
  aikido'nun ekrandaki en iyi temsilcisi, bu savunma tekniğinin tanıtıcısı steven seagal'dır.

  yaşları birbirine yakın kardeşli evlerde çıkan kavgaların ve kol bacak, burkulma kırılma olaylarının başlangıc noktası steven abinin filmleridir diye düşünmekte bazı kesim.
  (bkz: anne)
  (bkz: baba)
  (bkz: kişi kendinden bilir işi)
  (bkz: yok öyle bişey)
  1 ... andromedian
 2. 2.
  Kelime anlamıyla Aikido uyumlu enerji yolu olarak çevrilebilir. En geniş anlamıyla ise Aikido evrendeki her şeyle uyum içerisinde yaşamanın yoludur. Aikido bir savunma sanatından öte, bir "disiplin sanatı" ve "yaşam yolu"dur. Pratik bir "Zen" sanatıdır. Kökleri 2000 yıl öncesindeki samurai'ların öğretilerine dayanır.
  1 ... seamea
 3. 3.
  süper baba adlı diziden sonra bayağı rağbet görmüş savunma sanatı.
  1 ... monolith
 4. 4.
  tamamen rakibinin enerjisini kendisinin aleyhine yönlendirme prensibine dayalı bir savunma sporu. yani karşındaki sana ne kadar şiddetle saldırırsa onu o kadar kolay etkisiz hale getiriyorsun. tabii bu aşamaya gelmek için kaç tarla pirinç yiyip kaç fıçı saki içmek gerekir o tartışılır. judo'yu anımsatmasına rağmen (ki kökenleri benzerdir) daha estetiktir. dünya üzerinde müsabakaları düzenlenmeyen tek savunma sporu olmasıyla da ayrıca ilgime mazhar olmuştur. sadece savunmaya yönelik olması esas olmasına rağmen son derece tehlikeli hatta ölümcül de olabilir.
  2 -2 ... ditty
 5. 5.
  aikido Yaşamsal enerjiyle uyum içinde olmanın yolu olarak tarif edilebilir.

  -Etkili şekilde kullanımı için uzun yıllar çalışmalıdır. yoksa sanıldığının aksine "güç" gerektirir.
  -Müsabakası yoktur ama müsabakası olmayan tek dövüş sanatı değildir.
  -Sanat, içinde bulunan temel formlar nedeniyle savaş sanatı olmaktan uzaktır.
  -Hafif kapsamlı bir araştırma sonucu muey thai, kung fu, pencak silat, krav maga, wing chun, jujutsu, daitoryu ve benzeri savaş-dövüş sanatlarının ne denli etkili olduğu görülebilir ve türk aklının ürünü "aikidocu önüne geleni döver" yanılgısından kurtulunabilir. Yurt içinde 1 yıl aikido dersi alınarak sonuçlarının bir kick-boxcu ile tecrübe edilmesiyse daha bir makbul ve izlenilesidir.
  2 ... sseyyah
 6. 6.
  Aikido bir gendai budo, yani günümüzün japon savaş sanatıdır. Japonya'daki diğer savaş sanatları gibi aikido sadece kendini korumak için değil aynı zamanda ruhsal gelişim için de bir öğretidir.
  Aikido adı üç kelimeden oluşmaktadır:

  * ai (birleşme, uyum)
  * ki (yaşam gücü, ruh)
  * do (yol)

  Bir bütün olarak da anlamı "Yaşam Gücü ile Bütünleşme Yolu"dur. Aikidonun felsefesi insanın kendi yaşam gücünü geliştirmekten ibarettir. Yaşam gücünü geliştirmek ama kazanim ile veya yenilgi ile bağlanmamaktır. Aikido öğrencilerine aikidoka denir. Aikidonun savaş sanatı olarak ortaya çıkışı 1930-1960 yıllarına rastlar. Aikidonun yaratıcısı ve ilk hocası (bilindiği adıyla O'Sensei) Morihei Ueşiba (1883-1969) dır. Teknik anlamda aikidonun temelinde yatan savaş sanatları Daito-ryu aiki-jutsu ve Kendo veya diğer adıyla Japon kılıç savaş sanatlarıdır. Karşılaşma sırasında amaç kendini korumak ve saldırganın gücünü saldırgana karşı kullanarak safdışı bırakmaktır. Diğer savaş sanatlarindan özellikle farkı düşmanın dengesini yitirmesini sağlamak ve "kombo" tabir edilen arka arkaya yapılan birkaç teknik ile saldırganı safdışı bırakmaktır. Saldırganın enerjisinin kendisine karşı kullanılmasi fiziksel güçten çok, doğru zamanlama ve iyi gözlem gerektirdiğinden, özellikle bayanların kendilerini gaspçılardan koruması için ideal olabilir. Fakat unutulmaması gereken şey; aikido'nun bir saldırı sanatı değil, bir savunma sanatı olduğudur. Bununla birlikte Aikido Modern ve Gelenkesel olarak ikiye ayrılmıştır. Modern Aikido daha çok Avrupa'ya uygun hale getirilmiş hâli olmakla birlikte, Geleneksel Aikido (Iwama Ryu)hala köklerini korumakta ve kaynağından ilk çıktığı gibi devam etmektedir.
  -1 ... imhotepwr
 7. 7.
  http://www.aikidojournal.com/media?media=video
  ... ditty
 8. 8.
  yukardaki adresi tıklarsanız en iyi savunmanın hücum olmadığını taklalar atarak görebilirsiniz. ama en iyi savunmanın hücum olduğunu düşünen taekwondo'cular ne der bilemem.
  1 -3 ... ditty
 9. 9.
  morihei ueshiba tarafından geliştirilmiş bir japon savaş sanatı olan aikido, uyum(ai) ,enerji(ki), yol(do) olarak türkçe'ye çecrilebilir. aikido, doğa ve evren ile bir bütün olma sanatıdır. nihai amacı, kişisel değişim ve gelişimdir. karşıdaki insanın enerjisini kontrol ederek, sizin sahip olduğunuz enerji ile birleştirip, kendi kuvvetinizden daha büyük kuvvet etmek temel temel prensiptir. aikido tekniklerinin özü, dairesel ve küresel hareketlerde yatar.

  http://www.aikidoturkey.com
  1 ... brksbc
 10. 10.
  uzakdoğu sporları içerisinde en estetik olanıdır.sokakta işe yararlığı tartışılmakla birlikte bunun sebebi ustalaşmanın ve tekniklerini yumuşak ve hızlı bir şekilde uygulayabilmenin uzun zaman almasıdır aynı zamanda bu ay içerisinde başlamaya karar verdiğim ve bundan sonraki hayatım boyunca yanımda olacak spordur.
  1 -1 ... africa