bugün

küçük, açılır kapanır bıçak türü. elma soymaya da yarar, adam yaralamaya da.
türleri için;
(bkz: tekirdag cakisi)
(bkz: isvicre cakisi)
(bkz: tirnak cakisi)
(bkz: fransiz ordu cakisi)
(bkz: isvicre ordu cakisi)
alt karın kaslarını çalıştıran harika bir egzersiz. ben yapıyorum, yaparken osuracak kadar zorlanıyorum kimi zaman, bir kere de kaçırdım fırt diye kimse duymadı ama bir tek ben duydum. sehpada ve makinada yapılabilir ve uzun bir süre sonra belki adonis kası elde edilebilir hani şu brad pitt kası var ya ondan.
hareketi de tarif edelim: sehpaya yatılır. ellerle baş hizasından sehpaya tutulur ve ayaklar yerden 35-40 cm yukarıya çıkarılıp indirilir. en faydalısı 20'şer tekrardan oluşan setlerdir. iki veya üç set yeterli. gaza gelip 85-90 tekrar yapmayın osurursunuz.
(bkz: ahmet çakı)
(bkz: chucky)
kavgalarda yararlı olduğu için insanların yanında götürdüğü, güven aracı. genelde çekilmez. çekilincede kullanmadan yerine koymak racona ters hareket olarak görülür. zaten kavgaya gitmek başlı başına saçmalıktır.
argoda 31 anlamına gelir.
günlük hayatta her an lazım olabilecek aslında herkesin yanında taşıması gereken küçük bi tür bıçaktır.
hayatının bir dönemini köyde geçirmiş insanlar için vazgeçilmez bir aksesuardır.
yedinci nesil çaylak .
türevlerinden sivas çakısı meşhur isviçre çakısından çok daha pratik ve fonksiyonludur.
isviçre çakısı modelini sadece tirbusonu için almıştım şarap seviyorumda*
temel ihtiyaç malzemesidir.
aslan öldürmeye yarar.*
(bkz: chucky)
en çok ziya'nın eline yakışan nesne.*
(bkz: solingen)
yolda gördüğünüz her apaçi ve kıronun cebinden çıkabilecek keskin bıçak türü.
Eğer çakınızın dışı pirinç kaplamaysa, limonsuyu ile ovalayarak bi güzel temizleyip parlatabilirsiniz...
ne olur ne olmaz diye artık taşınmaya başlanandır.
çantada her daim bulunması gereken bıçak türü.
boyut itibariyle yer kaplamayışı ve açınıp kapanabilir oluşuyla çantalarda estetik görünen bıçağımsı.
lisede hocalardan biri birini okula getiriyor diye disipline vermişti o ise "ben elma getirip soyup yiyorum." diye kendini savunuyordu, aklıma geldi yine ansızın güldüm..