bugün

züğürt ağa

Türk sineması tarihinin en önemli yapıtlarından biri. küçük çocuklarından marabalarına kekeç salman'dan babo ve zaha'ya (füsun demirel) kadar filmdeki oyunculuk şapka çıkartılacak kadar doğal ve güzeldir.günümüz acımasız dünyasında bir insanın iyi kalpli ve merhametli olduğunda köyün efendisi konumunda bir ağa bile olsa nasıl hayat tarafından çatır çatır ezilip dibe indiği taşlamasını yapar.aslında bir kara mizahtır.ancak bunu yaparken bir an bile olsa izleyiciyi sıkacak bir kısır drama girmez film.aksine filmin birçok yerinde gülme ile kahkaha arasında gidip gelirsiniz. bu arada bir çok taşlama yapar; sistem,insan ilişkileri, politika, ahlaki değerler gibi konuları eleştirir. ağa her konuda merhametlidir ve iyi insanların varlığına inanır, dürüst ve namusludur. ancak güvendiği insanların hemen hepsi (kahya, anne ve kiraz hariç) ondan intikam alır gibi onu sırtından bıçaklar yada yarı yolda bırakıverir. Kekeç salman sinema tarihinin en iyi karakterlerinden biridir ve onu da erdal özyağcılardan başkası bu kadar iyi canlandıramazdı. Ağa ile kiraz arasında sonlara doğru olan bir diyalogda kirazın "hala anlamiyimisen agam?ben seni bırakmam,ben sana vurulmuşum" dediği sahnesi o kadar vurucudur ki bugünkü herhangi bir aşk filmi sahnesi ile yarışır.kısacası izleyin efendim bir döneme (özal dönemindeki, köyden kente büyük göç dönemine) tanıklık edin.