bugün

ilk olarak alman emekli subayı ferdinand zeppelin tarafından tasarımlanan ve
luftschiffsbau-zeppelin adlı şirket tarafından üretilen güdümlü hava gemisi.
Bir dönem yurdum insanının reklam için kullandığı büyük firmaların üzerine adını yazıp sağ sola saldığı havada görüp aaa arçelik balonu geçio şeklinde tepkiler verilmesine sebep olan ulaşım aracı olma potansiyeline sahip olan uçan büyük balon...
bursa da bir mekan..onceleri guzel ve kaliteli insanlari barindirirdi gercekten fakat artik teenage kesiminin kontrolunde diyebiliriz
bilgisayar oyunlarında vurulması hayli zor olan, her tarafından ateş edebilen lanet düşman.
altıparmak civarlarında, günümüzde çoluk çocuğun takıp takıştırıp saatlerce oturduğu bir mekana dönüşmüş cafe
Ankara'da faalieyet gösteren bir Reklam Ajansı.
Hava gemisi.
red alert 2de rus olunduğunda sahip olunabilecek zor düşen bombaları çok kuvvetli olan savaş aracı.
istanbullu alternatif rock grubu.

http://www.myspace.com/zeplinleriz
Hokkabaz filminde beni koparan replige ilham kaynagi olmmus gökyüzü seysi.

Sahne: Mazhar Alanson(Sait Tünaydın, Cem Yilmaz (iskender) ve Maradona bahcede oturmakta, televizyon izlemektedirler. Ekranda yanan bir zeplin gösterilir. Tam bu esnada Sait Tünaydın lafını söyler:

- koca zeplin yandı be.. ulan zepline de binilmez artık!
(bkz: kocaman uçan balon)
red alert 2 dünyasının en hantal fakat battal ünitesi:

(bkz: kirov airship)
zeplinler ilk ortaya çıktığında zamanın ressamları gelecek yüzyılı resmederken gökyüzünü zeplinlerle dolu olarak tasvir etmişlerdi. neredeyse bulutlar görünmeyecek kadar çok zeplin vardı pek çok tabloda. ama bütün bu hayaller bir tek zeplin ile yıkıldı.

(bkz: hindenburg)
özellikle beyzbol maçlarını çekmekte kolaylık sağladıklarından amerikada uzun yıllar kullanıldı.
ninja kaplumbağaların kullandığı bir ulaşım aracıdır. diğer ulaşım araçları ise minibüsdür.
fringe* dizisindeki alternatif evrende bisiklet niyetine kullanılan hava taşıtı. o kadar da alternatif işte.
(bkz: led zeppelin)
insanın hayallerine girebilecek bir alet. şekli ve ufukta süzülmesi itibari ile en fantastik alet gibi gelmektedir bana.
2. dünya savaşında hava saldırılarına karşı özellikle londra da kullanılmıştır.
ilk bomba uçağı Alman hava kuvvetleri tarafından Ferdinand Graf von Zeppelin'nın katkıları ile üretilen ve onun adı verilen Zeppelin olup ilkin 1914 Ağustosunda Belçika'nın Liege şehrini bombalamıştır.
hava gemisi de denilen bir balon türü.
günümüzde neden kullanılmadığını merak ettiğim hava aracı.
acaba maliyet, risk vs. veya kullanışsız olmasından dolayı mı, yoksa yavaş gitmesinden dolayı mı. hoş ne kadar hızlı gittiği hakkında da bi fikrim yok.

aslında ucaklara göre sanki daha az maliyetli ve taşımacılık sanki daha ucuz olurdu gibime geliyor.
çok esrarengiz, ürkütücü, heybetli bir hava aracıdır kendileri. bendeki bu etkisi sanırım red alert 2 deki ruslar 100 tane zeplinle haritada şehrime doğru geldiği anlaşılınca oluşan sıçtık duygusundandır. neyse keşke tekrar kullanılsa böyle mesela ege hattında tatil yöreleri arasında sırayla giden zeplinler olsa. atlasak gitsek pencereden aşağı tükürsek. ne bileyim güzel olurdu bence.
(bkz: kirov reporting)
inanılmaz korkutucu bulduğum hava taşıtıdır, yaklaşık 14-15 sene önce koç'un zeplini* vardı, gece saat 10 da apartmanların arasında çıkardı teğet geçe geçe, evde kaçacak delik arardım, e gece gece karanlığın içinden şöyle bir şey ışıl ışıl çıkarsa şimdi de korkarım herhalde.

http://mw2.google.com/mw-...hotos/medium/84074534.jpg

ipleri koptuğu haberini alınca zil takıp oynamıştım neredeyse.

(bkz: bu da böyle bir anımdır)